Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Skal der være atomaffald i dit område? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Skal der være atomaffald i dit område?

De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (Geus) har udpeget de seks mulige områder, hvor Risøs radioaktive affald kan nedgraves. Foto: Colourbox.

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Myndighederne har nu udpeget de steder, hvor det radioaktive affald kan placeres. Se om dit område er blandt dem

De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (Geus) har udpeget de seks mulige områder, hvor Risøs radioaktive affald kan nedgraves.

Der er tale om Østermarie på Bornholm, Rødbyhavn i Lolland Kommune, Kertinge Mark i Kerteminde Kommune, Hvidbjerg i Struer Kommune, Thise i Skive Kommune og Skive Vest i Skive Kommune.

- Jeg er glad for, at Folketingets partier i dag har bakket op om den videre proces.

LÆS OGSÅ:  Lolland raser over udsigten til atomaffald

Annonce
- Danmark har jo ikke a-kraft, og derfor kan vores problem med affald slet ikke sammenlignes med andre landes, siger indenrigsminister Bertel Haarder og fortsætter:

- Men det er helt afgørende, at vi håndterer den relativt beskedne mængde affald, som vi har, helt sikkert.

- Det er også afgørende for regeringen, at hele processen mod et slutdepot foregår i åbenhed og enighed. Vi er nu enige om den videre proces.

Områderne er nøje udvalgt ud fra en geologisk vurdering og ud fra hensyn til drikkevandet og risikoen for jordskælv.

Slutdepotet skal designes således, at det radioaktive affald vil forblive isoleret fra mennesker og miljø i mindst 300 år.

Prisen for etablering af et varigt opbevaringssted til af resterne fra Danmarks atomforsøg kommer til at ligge på 180 til 500 millioner kroner. Oven i det komme prisen på en milliard kroner til nedtagning af anlæggene på Risø.

Den tværministerielle arbejdsgruppe vil nu på baggrund i anbefalingerne fra forstudierne gå videre med arbejdet med henblik på at reducere antallet af mulige placeringer fra de seks til to eller tre områder.

De berørte kommuner og regioner med flere vil blive inddraget i denne proces.

Før embedsmændene i det tværministerielle udvalg er kommet frem til to eller tre muligheder for en placering af et slutdepot, vil Folketingets partier igen blive indkaldt.

Men en ting står allerede klart nu - atomaffaldet bliver ikke gravet ned på Sjælland.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Så lang væk fra dem der bestemmer som muligt.

Martin Mørch, publiceret d.04/05 13:36 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal der være atomaffald i dit område?
Når man vil placere det hos os i Salling, enten tæt på Skive by, eler tæt ved det økolgiske mejeri i Thise kunne man godt få den tanke at det er ligemeget bare det kommer så langt fra København eller de rige i Nordsjælland som muligt. det kan ikke passe at der ikke findes egnede deponeringssteder tættere på Risø. Det burde man havde tænkt på, da man gik igang med det. Hvis det er så ufarligt som de påstår hvorfor skal det så deponeres så langt ude i yderområderne som muligt. Vi har nok at tumle med i forvejen med landbrugets gylle, lukkede fabrikker osv. Det skal nok sætte gang i afvandringen og nedlukning af lokalsamfund
Del Link

Atomaffald

Janne1948, publiceret d.04/05 17:08 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal der være atomaffald i dit område?
Et eller andet sted skal man jo gøre af det;

Jeg vil foreslå Månen :-)), når nu man har været så
åndsvag at starte på det !!!!
Del Link

Sv. Atomaffald

Jørgen Christensen, publiceret d.04/05 18:23 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal der være atomaffald i dit område?
Janne1948 skrev:
Et eller andet sted skal man jo gøre af det;

Jeg vil foreslå Månen :-)), når nu man har...


Måske i midten af København, i området fra Folketinget til Christiansborg. Det er jo ikke de menige danskere der har produceret det affald. Så aflever affaldet hos de skyldige. Det er på tide at almindelige danskere demonstrerer bare en eller anden form for egentlig gennemtænkt og overvejet overbevisning, og en gnist af fornemmelse af moral og skyld, og især et ansvar for kontrol af de demokratiske ledere.

At overlade alt dette til magthaverne vil 1. Fremkalde nye problemer. 2. Forøge uansvarligheden. 3. Svække befolkningens egne overvejelser yderligere.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​