Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Her er den røde plan for fremtidens Danmark til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Her er den røde plan for fremtidens Danmark

Socialdemokraternes og SFs formænd, Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal fremlægger mandag den 16. maj Fair Løsning 202, deres bud på en løsning af Danmarks økonomiske problemer.

- Keld Navntoft/Scanpix

3 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING S og SF vil finde 74,5 milliarder for at lukke hullet i statskassen og betale for mere velfærd frem til 2020

Hvad ville du stemme, hvis der var valg i dag?
 
Banker, rige danskere og multinationale selskaber skal betale mere i skat, flere indvandrere skal i arbejde og så skal danskerne som bekendt arbejde 12 minutter mere.

Det er en del af Socialdemokraterne og SF's plan "Fair løsning 2020 - sammen om Danmark".

LÆS OGSÅ:S-SF vil give gratis lån til virksomheder

Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal præsenterer officielt planen på et pressemøde mandag klokken 13. Ifølge S og SF vil planen samlet skaffe 74,5 milliarder kroner i ekstra indtægter til statskassen.

- Regeringen mener, vi kan spare os til en rigere fremtid. Vi mener, vi skal investere os til en rigere fremtid, hedder det i forordet til planen fra Thorning og Søvndal.

DOKUMENTATION: Læs hele planen her

Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal er enige med regeringen i, at dansk økonomi skal styrkes med 47 milliarder kroner inden 2020. Derudover vil Socialdemokraterne og SF bruge flere penge end regeringen på mere offentlig velfærd.

Pengene skal i stort omfang findes via allerede kendte elementer - eksempelvis skal danskerne arbejde mere, det giver 15 milliarder kroner, ligesom S og SF vil øge skatter for 17,7.

Til gengæld afviser S og SF at øge boligskatterne eller forringe rentefradraget for at undgå yderligere prisfald på boligmarkedet.

Af nye elementer er blandt andet forbedret integration, som skal bidrage med 2,5 milliarder kroner. Et af tiltagene her er, at virksomheder skal kunne få kompensation, hvis de sender indvandrere på danskkurser i op til 20 procent af arbejdstiden.

S og SF vil også finde 1,5 milliarder kroner ved bedre forebyggelse, og så skal det give tre milliarder kroner at sænke den såkaldte strukturelle ledighed.

Ifølge planen er der fire trin på vejen imod økonomisk balance:

Først skal der gang i væksten, dernæst skal der kradses flere penge ind til statskassen, så skal der effektiviseres i den offentlige sektor og slutteligt skal der flere hænder til arbejdsmarkedet, og flere skal uddannes bedre.

- Vores løsning er ikke en snuptagsløsning. Tværtimod. Et regeringsskifte er et opgør med illusionen om, at Danmarks problemer kan løses med skattelettelser, nulvækst og forringelser af efterløn og folkepension, hedder det i forordet fra de to partiledere.

Og videre:

- Vi beder om mandat til at stå i spidsen for et langt, sejt træk, hvor alle må bidrage til at få Danmark ud af krisen.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Mit første blik

Lars J. Helbo, publiceret d.16/05 14:50 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Her er den røde plan for fremtidens Danmark
Jeg synes, det ser ud som om planen omfatter tre dele. Der er trepartsforhandlingerne (de berygtede 12 minutter). Det forstår jeg, at det alligevel ikke bliver til noget, fordi man overtager efterlønsreformen istedet. Det er nok en god ide.

Så er der noget med strukturelle forbedringer, bedre integration, bedre uddannelse osv. Det lyder lidt luftigt; men det er jo godt med nogle forhåbninger.

Den tredje del er så en masse skattestigninger - især for højtlønnede. Udskydelse af topskatreduktion, millionærskat og reduktion af fradrag for pension og sygeforsikring. Det vil man så forhandle på plads med de radikale, der ellers altid snakker om at nedsætte skatten på arbejde ??
Del Link

HELLE OG VILLY begynd med at gå ned i løn og arbejde !/2 længere gratis om dagen det ville klæg jer godt

Finn, publiceret d.16/05 16:54 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Her er den røde plan for fremtidens Danmark
KÆRE HELLE OG VILLY opføre jer nu som voksne mennesker !!
Begynd selv sammen med jeres kollegaer i S OG SF og gå ned i LØN SAMT
arbejde gratis for samfundet 1/2 time dagligt ,så tror jeg at vi følge med om
et ÅR når vi ser hvad godt det har gjort
SØVNDAL vågn op af din tornerose søvn som du har været i
i mange år
ET GODT RÅD FYR HELE MOLLEVITTEN OG TAG NOGLE FRA det private GIV DEM en stor løn og lad dem passe kassen I DANMARK se på A:P MØLLER
Finn la kure
Del Link

HVOR ER DET GODT VI HAR KRISTELIGT DAGBLAD

Finn, publiceret d.16/05 16:58 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Her er den røde plan for fremtidens Danmark
HVOR er vi heldige at have en avis som KRISTELIGT DAGBLAD
det skal vi bævere og støtte på alle mulige MÅDER
FINN LA KURE
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​