Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Radikalt suk efter 90'erne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Radikalt suk efter 90’erne

Formand for Radikale Venstre Margrethe Vestager og den politiske ordfører Morten Østergaard.

- Jens Nørgaard Larsen/Scanpix.

4 debatindlæg Hold mig opdateret

De Radikale præsenterer snart deres eget bud på en 2020-plan som et alternativ til regeringens og S-SF's planer. Dermed bliver der lagt op til en endnu skarpere konfrontation om skat og pension i oppositionen

"Danskerne betaler nok i skat. Jeg tror, vi skal langt tilbage i tiden for at finde en statsministerkandidat, der har arbejdet for en højere marginalskat."

Sådan lyder det med klar adresse til den socialdemokratiske leder, Helle Thorning-Schmidt, fra den radikale finansordfører, Morten Østergaard.

De Radikale vil om kort tid fremlægge deres egen 2020-plan, og her kommer netop skattepolitikken til at stå centralt.

LÆS OGSÅ: Dengang S ville lette skatten

Annonce
Dermed er der lagt op til en hård økonomisk armlægning om både skat og pension, hvis det lykkes De Radikale at skabe et nyt flertal sammen med S og SF ved valget.

Morten Østergaard ser ganske vist flere positive elementer i de to partiers netop offentliggjorte plan, Fair Løsning 2020. Blandt andet glæder han sig over idéen om at give en skatterabat til vækst-initiativer i virksomheder.

Men helt overordnet efterlyser han det mod til reformer, som Socialdemokraterne i sin tid under Poul Nyrup Rasmussen udviste med deres plan "Gang i 90'erne".

Den plan lettede både indkomstskatten og krævede, at de offentlige udgifter kun måtte stige med 0,5 procent om året.

"Dengang stod Danmark med en ledighed af helt andre dimensioner end i dag. Det var en helt anden udfordring, og alligevel gik Socialdemokraterne ind i dramatiske reformer, hvor dagpengeperioden blev forkortet, og efterlønsordningen blev strammet op. Det spor bør de stikke næsen ned i igen," siger Morten Østergaard.

Han kalder 1990'erne et økonomisk mirakelårti og hæfter sig ved, at SF ikke var med til at bære reformerne igennem dengang.

"Vores forventning er, at en dygtig statsminister vil arbejde på at skabe brede aftaler. Vi tror, at Helle Thorning-Schmidt meget hurtigt vil være interesseret i at bøje synspunkterne ind mod de borgerlige partier i den økonomiske politik," siger han.

De Radikale arbejder for en skattereform, der flytter rundt på pengene. Det betyder, at de rigeste boligejere skal betale mere i ejendomsskat, miljøbeskatningen skal øges, ligesom der skal være højere afgifter på sundhedsskadelige varer – men provenuet skal bruges til at sænke indkomstskatten.

Fair Løsning lægger derimod op til skattestigninger på netto knap 18 milliarder kroner frem til 2020, foruden de omkring 8 milliarder kroner, som regeringen allerede har aftalt med Dansk Folkeparti.

Socialdemokraternes finansordfører, Morten Bødskov, afviser blankt, at hans parti ikke skulle være parat til reformer som i 1990'erne.

"Det må bero på, at Morten Østergaard ikke har haft tid til at læse vores plan endnu. Den er ét langt reformudspil, som vil top-tune (maksimere, red.) velfærdssamfundets motor," siger Morten Bødskov.

Han nævner, at planen reformerer både beskæftigelses-, arbejdsmarkeds-, uddannelses-, erhvervs- og skattepolitikken. En skattereform er endda indlagt i planen.

"Det vil altsammen skabe vækst i økonomien, og det var netop lærdommen fra 1990'erne, at der var brug for en offensiv vækststrategi," siger han.

hoffmann@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Sælg jer dog til højst bydende!!

Torben G, publiceret d.18/05 16:01 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Radikalt suk efter 90'erne
Det bliver interessant at se RV's alternative udspil til VKO's og S-SF's planer. Men i stedet for på forhånd at pege på en Helle/Villy regering, turde det dog være mere logisk at pege på den kommende regeringsmulighed, som mest mulig radikal politik kan gennemføres med. Eller?? "Det handler jo ikke om HVEM man samarbejder med, men om HVAD" (citat: nuv. og tidl. radikale ledere). Sætter man krydset på R, ville det da være rart på forhånd at vide, at der søges mest mulig R-politik gennemført frem for en gang person-fnidder og "bare" ønsket om en ny regering. Det virker ikke seriøst!
Del Link

Sv. Sælg jer dog til højst bydende!!

Nederby Jessen, publiceret d.18/05 22:02 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Radikalt suk efter 90'erne
Torben G skrev:
Det bliver interessant at se RV's alternative udspil til VKO's og S-SF's planer. Men i stedet...


Det er tåbeligt, at den kommende valgkamp næsten er kørt op som en "præsidentvalgkamp" mellem Helle Thorning og Lars Løkke, ikke mindst fordi ingen af de to har det statmandship, der er nødvendigt, ingen af de to er et virkeligt godt bud på en statsminister.

Langt vigtigere end kampen om statsministerposten er kampen om den rigtige politik - og her vil det være godt om blå blok og rød blok fandt sammen om en langsigtet ansvarlig økonomisk politik og en langsigtet ansvarlig social- og sundhedspolitik. Her kan både Radikale og Kristendemokraterne være et godt bindekit mellem de to blokke.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
Del Link

Sv. Sælg jer dog til højst bydende!!

disciple, publiceret d.19/05 00:48 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Radikalt suk efter 90'erne
Nederby Jessen skrev:
Torben G skrev: Det bliver interessant at se RV's alternative udspil til VKO's og S-SF's...


Citat af B.N. Jessen:
Det er tåbeligt, at den kommende valgkamp næsten er kørt op som en "præsidentvalgkamp" mellem Helle Thorning og Lars Løkke, ikke mindst fordi ingen af de to har det statmandship, der er nødvendigt, ingen af de to er et virkeligt godt bud på en statsminister.
Citat slut.

Kommentar:
Det er vel ikke så underligt eftersom de begge er leder af de 2 største partier i DK.
Din mening om "statsmandship" statslederskab er jo blot en hypotese eftersom Helle T. aldrig har været Statsminister, hvorimod Løkke Rasmussen har over 2 års erfaring!

Og din drøm om en fælles politik mellem blå og rød blok og med Radikale og Kristendemokraterne som bindeled synes at være oppe fra den blå luft!

Tror du virkelig selv på den hypotese????

mvh
disciple
Del Link

Sv. Sælg jer dog til højst bydende!!

Nederby Jessen, publiceret d.19/05 09:27 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Radikalt suk efter 90'erne
disciple skrev:
Nederby Jessen skrev: Torben G skrev: Det bliver interessant at se RV's alternative udspil til...


Du har ret disciple, tanken om et samarbejde henover midten kan virke utopisk, men somme tider gennemføres utopiske ting alligevel. Et mudret valgresultat, der gør det svært at skabe en blå eller rød regering kan føre til et samarbejde, eventuelt en regering, henover midten. Men rigtigt, det lyder ikke særligt sandsynligt her før valget. Men måske gør det, når vi kender valgresultatet.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​