Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab

Folkeskolen skal tilbyde religionsundervisning, ikke kristendomskundskab, lyder det fra blandt andre formand for Danske Kirkers Råd og imam

- Laurent Theillet/PHOTOPQR/SUD OUEST

8 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Imam, domprovst og frikirkefolk går sammen for at ændre kristendomskundskab til religionsundervisning

Skal kristendomsundervisningen ændre navn til religionsundervisning?
 
"Statsmagter må ikke tvinge børn til at følge en forkyndende religionsundervisning, som ikke er i overensstemmelse med forældrenes overbevisning, eller pålægge dem et ensrettet opdragelsessystem, hvor al religiøs oplæring er udelukke".

Med disse ord lægger et tværreligiøst samarbejde, Kontaktgruppen for Muslimer og kristne, nu op til et opgør med folkeskolens undervisning i kristendomskundskab.

LÆS OGSÅ: R og EL vil have mindre kristendom i skolen

Gruppen understreger, at de udtaler sig på egne vegne og tæller blandt andre Anders Gadegaard, domprovst i Københavns Stift og formand for Danske Kirkers råd, imam Abdul Wahid Pedersen og Erling Tiedemann, tidligere formand for Det Etiske Råd og katolik.

DOKUMENTATION:  Læs kronik fra Kontaktgruppen for Muslimer og Kristne

I en kronik i Berlingske Tidende
præsenterer gruppen deres forslag til, hvordan kristne og muslimer sammen kan arbejde for religionsfrihed i det danske samfund. Og her duer det ikke, at folkeskole-eleverne i dag undervises i kristendomskundskab, lyder det i kronikken.

"På forældrenes initiativ skal børn således kunne fritages for at deltage i såvel forkyndende som »af-forkyndende« (det vil sige ateistisk) religiøs oplæring, mens alle børn bør modtage en undervisning, der giver en kildebaseret, fordomsfri og saglig viden om religionerne", skriver gruppen og fortsætter:

"Den nødvendige skelnen mellem religiøs oplæring og information om religion vanskeliggøres af, at faget i folkeskolen betegnes kristendomsundervisning – et ord, som er ude af trit med fagets beskrivelse i folkeskolelovgivningen. Som denne er udformet, vil det være mere naturligt at betegne faget religionsundervisning".

Et af gruppens medlemmer, Mustafa Gezen fra Muslimernes Fællesråd, siger til Berlingske Tidende, at fagets nuværende navn får mange muslimske forældre til fejlagtigt at opfatte undervisningen som kristen forkyndelse.

"Der er forældre, der ikke vil have, at deres børn deltager i kristendomsundervisning, fordi de misforstår indholdet på grund af navnet. Men selve undervisningen i religion giver børnene god information og fælles referencer til de forskellige trosretninger i det danske samfund", siger Mustaf Gezen, talsmand for Muslimernes Fællesråd.

Dansk Folkepartis kirkeordfører, Jesper Langballe, giver dog ikke meget for forslaget, som han betegner som "pladdertolerance".

"I min barndom hed faget religion, men handlede om kristendom. Man kan diskutere selve varemærket, men jeg foretrækker kristendomskundskab, fordi man dermed signalerer klart, at hovedvægten ligger på kristendommen. Og at andre religioner tages op til sammenligning", siger Jesper Langballe ifølge Berlingske Tidende.

På kristendom.dk har flere debattører også foreslået, at man ændrer navnet på folkeskolens kristendomsundervisning. Det gælder blandt andre Naser Khader (K).

"Personligt synes jeg, at faget skulle hedde religionsundervisning. For hvis vi ændrer navnet til religionsundervisning, vil det være muligt at forlange, at alle deltager i undervisningen. Det er det ikke i dag, og derfor kan jeg personligt godt se en vis fordel i at ændre navnet", siger Naser Khader, som dog advarer mod at bruge en navneændring til en nedtoning af kristendommens rolle i undervisningen.

 "En navneændring skal dog være under forudsætning af, at kristendomsundervisningen ikke bliver nedprioriteret – tværtimod ser jeg gerne en opprioritering af den. Det gør jeg fordi, jeg er bekymret for den historieløshed, jeg ofte oplever i det danske samfund. Der er alt for mange, der ikke ved, hvorfor tingene er indrettet, som de er. Det er en kæmpe udfordring, som vi er nødt til at gøre noget ved", skriver Naser Khader på kristendom.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Religionsfrihed - for alle!

Karenerfaren, publiceret d.23/05 13:36 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Hvad skal det da forestille! Den undervisning, der kaldes "kristendomsundervisning" har været ikke-forkyndende i 35 år. Kald den dog bare "religionsundervisning" - men for at forstå den danske kultur, vi lever i, den største del af europæisk historie og kultur o.s.v, skal man da nødvendigvis bruge mest tid på kristendommen.
Der er nok af kristendoms-uvidenhed, der gør blind over for at aflæse kulturelle signaler.
Hvordan tage "kritisk stilling" på baggrund af uvidenhed?
Naser Khader har igen ret.
NB Husk at som kristendoms-undervisningen skal være neutral, så skal islam-undervisningen i Folkeskolen også være det... Ingen skal straffes for kritiske bemærkninger. Hverken lærer eller elever...
Del Link

Salamie-metoden.

Bjarne D., publiceret d.23/05 14:17 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Igen skal det kristne samfund udsættes for islamisering. Og "nyttige idioner" hjælper godt på vej.
Prøv at komme med tilsvarende forslag i Irak, Iran, og andrea muslimske lande - du vil blive slået ned.
Hvorfor skal vi så acceptere det her i Danmark som blev kristnet da muhammed blev født.

Og hvorfor skal der så ikke også stå Buddha eller andre religioner - som dog alle er fredelige og værdige og ægte religioner - og ikke en politisk og krigerisk "religion" som i-slam.
Del Link

Enig med Bjarne

Giuliano, publiceret d.23/05 14:29 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Tendensen herhjemme er desværre at rigtig mange danskere og især venstrefløjen går rundt med en skamfuld kristendomsfobi, og som Jesper Langballe rigtig nok udtrykker det har ''pladder tolerance''.

Det er skammeligt at stor dele af danskerne ikke vedkender sig eller ligefrem skammer sig over sin kristne kulturarv eller ligefrem det at være dansker. Ikke så underligt at de er nemmere at manipulere med af muslimere der har denne her kræver-mentalitet, samt hardcore sekulære fundamentalister der som deres mål har at slette enhver synlige kristne spor i det offentlige rum.

Jeg vil ønske at de mennesker der bærer rundt med kristendomsfobi, og har pladder tolerance bosatte sig i muslimske lande og krævede dit og dat af staten, så skulle de se løjer. De ville blive slagtet, men Danmark og danskerne er desværre alt for blødsødne og godtroende, det bliver en dag danmarks undergang.
Del Link

Sv. Salamie-metoden.

Daniel Henoch Pedersen, publiceret d.23/05 17:46 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Bjarne D. skrev:
Hvorfor skal vi så acceptere det her i Danmark som blev kristnet da muhammed blev født.



Du får da illustreret meget godt, hvorfor faget skal opgraderes. Du har tydeligvis ikke hørt efter i kristendomskundskabstimerne eller i historietimerne. Da Muhammed blev født omkring 570 var der absolut ikke nogen, der var der ikke noget, der hed Danmark, og der var ikke nogen, der var begyndt at kristne de mennesker der boede i området. Der skulle gå flere hundrede år før der kom kristne til Jylland, og "vi" har formentlig myrdet de fleste af dem, indtil Harald Blåtand fra omkring 940´erne til 986 pludselig fik en vis kontrol med landet og til en vis grad påtvunget de forskellige høvdinge at bekende sig til kristendommen.

I øvrigt er buddhisme selvfølgelig også en af de religioner man skal lære om i kristendom/religions-faget, og selvfølgelig er islam en religion som alle andre religioner.
Del Link

Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab

peroue46, publiceret d.23/05 18:16 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Helt enig:
Prøv at komme med tilsvarende forslag i Irak, Iran, og andrea muslimske lande - du vil blive slået ned.
Hvorfor skal vi så acceptere det her i Danmark? Jeg er enig.
I Danmark er vi så moderate; men intet er godt nok for muslimer - for vi danskere SKAL også være muslimer, mener de.
Hvor skal vi snart flygte hen?
Muslimerne tog Ægypten fra kristne kopterne.
Muslimerne tog Armeniens kristne land, det er nu Tyrkiet.
Muslimerne påtvang albanerne at blive muslimer.
Alle nævnte steder og flere andre steder blev de kristne forfulgt og slagtet af muslimer, hvis de ikke skiftede tro. Og enkelte tilbageværende kristne forfølges stadig der.
Del Link

Sv. Religionsfrihed - for alle!

erik, publiceret d.23/05 20:00 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Karenerfaren skrev:
Hvad skal det da forestille! .....

Bjarne D.: Igen skal det kristne samfund udsættes for islamisering. Og "nyttige idioter" hjælper godt på vej.....


Ja, man kan undre sig over såvel nyttige idioter som halalhippier.
Selvfølgelig skal ingen straffes for kritiske bemærkninger - det lader vi tilbagestående nationer om.

Og selvfølgelig er det en nødvendighed at for at forstå den danske kultur og den europæiske historie og kultur, skal man bruge mest tid på kristendommen.
Del Link

Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab

MBS, publiceret d.23/05 22:44 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Bjarne D skrev:
Prøv at komme med tilsvarende forslag i Irak, Iran, og andrea muslimske lande - du vil blive slået ned.
Hvorfor skal vi så acceptere det her i Danmark som blev kristnet da muhammed blev født.


Så dit argument er, at vi skal se på den slags lande og lade os inspirere af deres lovgivning?
Del Link

Den største fare for den kristne lære!

Christian, publiceret d.24/05 20:24 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kristne og muslimer i fælles kamp mod kristendomskundskab
Situationen minder mig om en tildragelse fra firserne, hvor der var mange tiltag fra new age bevægelser. Jeg erindrer at pastor Rosendahl omkring 1985 fra prædikestolen i Timring udtalte følgende: "Den største fare for kirken er ikke new age bevægelser, men derimod når kirkens mænd i fuld ornat og med deres stillings symboler og autoritet vildleder menigheden ved at prædike falsk vidnesbyrd.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​