Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Splid om Dylans kristendom til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Splid om Dylans kristendom

Rocklegenden Bob Dylan.

- Kevin Winter/Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

Bob Dylans 70-års fødselsdag bliver både fejret og giver anledning til strid omkring Dylans kristendomsforståelse

Bob Dylan-fans over hele verden fejrer i dag rock-legendens 70-års fødselsdag. Herhjemme har den runde fødselsdag givet anledning til skældsord og hårde meningsudvekslinger mellem kulturpersonligheder, der føler sig knyttet til den amerikanske musiker.

Striden handler om Dylans kristendomsforståelse. I et festskrift i anledning af fødselsdagen skriver sognepræst Jens Bærentzen blandt andet, at forfatterne Christian Braad Thomsen og Asger Schnack, der i 1998 udgav en bog om Dylan, "hader alt der forbinder Dylan og religion", og at "alt rejser sig på Christian Braad Thomsen, når han taler om Dylans kristendom."

LÆS OGSÅ: Manden, der bankede på Himlens port

De bemærkninger har fået Christian Braad Thomsen til at sende et åbent brev til Jens Bærentzen, hvor han beskylder sognepræsten for at bedrive ondsindet og sladderagtig propaganda. Han fastslår i brevet, at han netop sætter Dylans første kristne plade, "Slow Train Coming", overordentligt højt. Til Kristeligt Dagblad siger Christian Braad Thomsen:

Annonce
"Jeg bliver sur, når nogle bliver ved med at hævde, at fordi jeg er ateist, så ser jeg rødt, når andre forbinder Dylan med kristendommen. Det passer simpelthen ikke. Der er ingen som helst tvivl om, at nogle af de sange, Bob Dylan har skrevet, er kristen kunst. Og når hans kristne sange er så gode, som de er, er det, fordi de taler til alle uanset religiøst ståsted."

Forfatter og teolog Jakob Brønnum spørger i en kronik i dagens avis: "Hvorfor forlod Dylan den udadvendte kristendom igen?". Og svarer selv: "Den politisk højreorienterede kristendom rummede for mange elementer, der var ham fremmed. I slutningen af firserne fandt han så endelig det sted, hvor han er helt sig selv: på scenen."

washuus@k.dk

Kronik side 11

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​