Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Styrk dialog om religion til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Styrk dialog om religion

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Ny politisk forståelse for religiøs dimension er klædelig

Religion får tilsyneladende en ny rolle i Danmarks udenrigspolitiske kamp for et mere fredeligt og demokratisk Mellemøsten og Nordafrika.

Det sker, efter at Udenrigsministeriet netop har bevilget Danmission halvanden million kroner til et nyt stort dialogprogram, hvor religionsforståelse og samarbejde skal bidrage til demokrati og udvikling.

LÆS OGSÅ:Religion får ny rolle i dansk udenrigspolitik

Dialogprogrammet hedder "Ledere for interreligiøs forståelse og samarbejde" og involverer ifølge Danmission partnere og personer fra Danmark, Egypten, Libanon og Syrien.

Annonce
Målgruppen er ledere, som beskæftiger sig med og har væsentlig indflydelse på religionens rolle i samfundet – for eksempel journalister, politikere, organisationer og religiøse ledere.

Udenrigsministeriet skal i udgangspunktet have ros for dette nye initiativ. Som teologiprofessor Viggo Mortensen nævner det i avisen, har missionsorganisationernes tidligere arbejde været båret af frivillige med udelukkende kristen mission på programmet.

Det nye er, at man fra politisk side anerkender, "at religion er en meget vigtig komponent i stridigheder og samfundsmæssige omvæltninger. Og de politiske magthavere har indset, at det er en opgave, man ikke selv er klædt på til at løse", siger Viggo Mortensen.

Denne nye erkendelse i Udenrigs- ministeriet er ganske klædelig i det land, som fuldstændig blev taget på sengen, da den muslimske verden reagerede så voldsomt på de nu famøse Muhammed-tegninger for nogle år siden. Den danske forbavselse dengang afslørede en blindhed og mangel på forståelse for den religiøse dimension i tilværelsen – en blindhed, der nok er en del af den pris, som nu må betales for den sekularisering, som Danmark har været igennem i det 20. århundrede.

Det nye initiativ skal nok blive kritiseret fra både politisk og teologisk side. En berettiget kritik vil gå på det alt for lave beløb på halvanden million kroner. Beløbet er så lille, at Udenrigsministeriet risikerer at blive beskyldt for udelukkende at føre signal- og symbolpolitik med det nye initiativ.

Men initiativet er et skridt i den rigtige retning midt under det arabiske forår med uforudsigelige forandringer på vej i hele regionen. Danmissions overbevisning om, at religion også kan være en drivende kraft hen mod demokrati og fredelig sameksistens, er rigtig.

Og som Norges tidligere statsminister Kjell Magne Bondevik sagde det her i avisen den 17. maj: Hvad er så egentlig alternativet? En ny konfrontationslinje vil kun gøre forholdene endnu værre for Mellemøstens allerede hårdt prøvede kristne befolkning. holm

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Styrk dialog om religion

britt, publiceret d.24/05 11:52 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Styrk dialog om religion
"Den store glemsel" viser igen sit underlige ansigt. Artiklen påstår, at danskernes forbavselse over den muslimske verdens voldsomme reaktioner på de nu famøse Muhammed tegninger for nogle år siden, afslørede en blindhed og manglende forståelse for den religiøse dimension i tilværelsen. Denne blindhed skyldes mange års sekularisering i Danmark.
Må jeg lige minde om konteksten og det faktum, at også meget religiøse mennesker her i Danmark gik i chok og korsede sig over de infantile og helt urimelige reaktioner, vi så da horder af mennesker brændte Dannebrog og i øvrigt teede sig på måder, som vi aldrig havde set magen til.
Muhammed tegningerne var en reaktion på 11.9 og andre terorangreb begået i Allahs navn på Muhammeds opfordring (angiveligt i hvert fald.) I Europa var man så skræmt, så ingen længere turde udøve ytringsfrihed i f.eks. kunsten, hvis man på mindste måde kunne komme til at fornærme eller såre nogle hypersensitive følelser af islamistisk art.
Med andre ord: Vi gik alle på frygtsomme listesko, og er det en måde at leve på i et demokrati med ytringsfrihed?
Del Link

Sv. Styrk dialog om religion

Jørgen Christensen, publiceret d.24/05 13:24 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Styrk dialog om religion
Lever vi i et demokrati, eller lever vi ikke snarere fortsat i en art oplyst enevælde, hvor herkeren vælges med korte mellemrum?

Det offentlige rum forvandles så til besat område for herskerens meninger og luner. Så der skal ikke diskuteres eller debatteres, men ind- og underordnes. Moraliseres, tysses, formanes i en for et frit menneske underkuende og nedværdigende miljø. Demokratiet er bare et flag, der anvendes i samme fascistbeslægtede konformitetsbestræbelse. Specielt under nedture og i usikre tider. Debat er fortsat for hoffet og dets behag.
Del Link

Dialog?

Karenerfaren, publiceret d.24/05 14:38 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Styrk dialog om religion
Ubehaget ved ordet dialog i denne sammenhæng er en fornemmelse af, at den ene part bruger sin meget, meget lave krænketheds-tærskel til at få den anden part til at give mest muligt efter.
Kopterne og andre forfulgte kristne er gidsler.
Et par hundrede salafister, som efter fredagsbønnen har lyst til at sætte ild på kirker og dræbe kristne, har dermed et stærkt argument imod religionsfrihed. For fredens skyld må ingen, ingen være "imod islam". (f.eks. kritisk over for profetens handlinger, imod den politiske og juridiske del af sharia o.s.v.)
Hvad er alternativet??
"Danmissions overbevisning om, at religion også kan være en drivende kraft hen mod demokrati og fredelig sameksistens, er rigtig."
Kun for så vidt, at denne religion ikke går målrettet efter et totalitært, politisk mål.
Måske er de forsigtige bevillinger et udtryk for en tøven - en usikkerhed over for, hvor eftergivende den part, som støttes, er i denne dialog??
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Åbenhed om levende aborter

Smagløs udstilling

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​