"Alle undersøgelser viser jo, at en stor del af dem, der bliver udsat for hadforbrydelser, nemlig 80 procent, er etniske minoriteter. Det viser en lang række undersøgelser, som Justitsministeriet og andre har lavet. Så jeg synes, det er fint, at vi pålægger regeringen at lave en undersøgelse," sagde Kamal Qureshi.
- colourbox.com
Henrik Hoffmann-Hansen |
25. maj 2011
Religiøs chikane er ikke acceptabelt. Det var alle partier i Folketinget enige om, da de i går stemte om en vedtagelse om religionsfrihed herhjemme
Folketinget fulgte i går op på en debat lige før store bededagsferien om forfølgelser med religiøst fortegn i Danmark. Resultatet blev en vedtagelse, som konkret indebærer, at Folketinget om et år igen vil se på, hvordan det går med retten til at tro, som man vil.
Debatten blev rejst af Dansk Folkepartis Martin Henriksen, der især var bekymret over mobning af kristne og jøder i multietniske boligområder. Som tidligere beskrevet i Kristeligt Dagblad er kristne konvertitter fra ikke-vest-lige lande blandt andet blevet udsat for overfald og truende telefonopkald om at konvertere til islam.
LÆS OGSÅ: Er religionsfrihed ligegyldig?Justitsminister Lars Barfoed (K) gjorde rede for, at myndighederne ikke havde kunnet registrere nogen stigning i omfanget af chikane mod religiøse mindretal i de områder.
SF's menneskerettighedsordfører, Kamal Qureshi, benyttede lejligheden til at drille Martin Henriksen med, at han "benægtede fakta".
"Alle undersøgelser viser jo, at en stor del af dem, der bliver udsat for hadforbrydelser, nemlig 80 procent, er etniske minoriteter. Det viser en lang række undersøgelser, som Justitsministeriet og andre har lavet. Så jeg synes, det er fint, at vi pålægger regeringen at lave en undersøgelse," sagde Kamal Qureshi.
Den radikale Lone Dybkjær mente, at "alle religioner har blod på hænderne".
"Det er ikke religionen som sådan, der har det, men de mennesker, som udøver eller tror på religionen. I virkeligheden er de største krige i verden formentlig opstået på grund af forskellige religioner, og vi har jo da også i Europa meget sent haft religionskrige, som virkelig ville noget," sagde hun.
"Så religionerne i sig selv kan sagtens føre til nogle overgreb, som ingen af os på nogen måde kan acceptere. Det er selvfølgelig værst, når det er de krigeriske, men jeg bliver også nødt til at sige, at der jo også er religioner, der er undertrykkende. Det ikke er nævnt i dag, men personligt mener jeg for eksempel, at katolicismen i allerhøjeste grad er undertrykkende over for kvinder og kvinders mulighed for udfoldelse af et rigt liv. Her er der virkelig mange mennesker, der lider under denne religion, fordi den udøves sådan, som den udøves. Det er bare ikke noget, vi snakker så meget om."
Selvom der altså ikke just var enighed om, hvem der var de chikanerende og de chikanerede, stemte samtlige partier for ved- tagelsen.
hoffmann@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad