Bjørn Lomborg
- ADRIAN DENNIS/Scanpix Denmark
Ritzau |
25. maj 2011
Opposition vil finde 100 millioner kroner ved at skære i støtte til borgerlige debattører. Partierne har dog svært ved at sætte navne på besparelserne
Der skal der luftes ud i de borgerlige smagsdommermiljøer, så snart S-SF kommer til magten, har oppositionspartierne bebudet.
I deres 2020-plan har de to partier således indregnet en årlig besparelse på 100 millioner kroner, som skal findes ved at fjerne »forskningsbevillinger, råd og nævn til borgerlige debattører«.
LÆS OGSÅ: Rød regering vil bremse penge til LomborgFor, som de skriver, så har VKO »ved de årlige finanslovsforhandlinger tildelt politiske sympatisører ubegrundede forskningsbevillinger, samt oprettet rådgivende nævn og udvalg med samme formål«.
»Det er bevillinger, som er ideologisk betinget. Vi skal bruge samfundets penge på det, som er rigtigt og vigtigt, og ikke på det, som de ideologiske vinde tilfældigvis blæser for,« siger Socialdemokraternes næstformand, Nick Hækkerup, til Information.
Og hvem er det så konkret, der skal spares på?»De bedste eksempler er
Bjørn Lomborg og kold-krigsforskningen,« siger han.
Koldkrigsforskeren Bent Jensen, som Nick Hækkerup henviser til, får dog ikke midler længere, så der er næppe penge at hente i 2020.
Bjørn Lomborg råder derimod ganske rigtigt over statskroner på Copenhagen Consesus Center, hvor han er direktør og næste år står til at modtage 9 mio. kroner. Dem kan S-SF spare væk.
Men hvordan kommer I frem til 100 millioner, hvis det kun er der, I vil spare?
»Når vi traver det hele igennem, er vi fuldstændig overbeviste om, at vi kan finde 100 millioner,« fastholder Nick Hækkerup, men nægter at sætte flere navngivne borgerlige debattører på 'dødslisten'.
Kan du ikke komme på bare ét eksempel mere?
»Nej, og det har jeg slet ikke lyst til. De to eksempler illustrerer pointen.«
SF's finansordfører, Ole Sohn, erkender, at det kan blive svært at finde besparelser blandt borgerlige meningsdannere for 100 mio. kroner.
»Forslaget skal ses bredt. Det er alle former for ekspertudvalg, puljer og rådgivende nævn, som er oprettet under denne regering, som vi vil lave en gennemgang af. Men vores eksempelvalg er måske lige simpelt nok,« forklarer han - og ønsker ikke at konkretisere yderligere på denne side af et valg.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad