Jørgen Christensen skrev: Hvis disse slemme mennesker tænkte ligesom nogle af de bange her gør, ville de så ikke være BANGE...
I Norge er man heldigvis mere realistisk, når det gælder "slemme mennesker":
Den norske udenrigsminister Jonas Gahr Støre: Vi vil ikke modtage økonomisk støtte fra Saudi-Arabien til at bygge moskeer i Norge.
Et land som Saudi-Arabien, hvor der ikke er religionsfrihed, kan ikke kræve bygning af moskeer i Europa ved at Saudierne finansierer byggeriet af moskeer, men samtidig forbyder kristendommen og forbyder bygning af kirker i Saudiabien og henretter enhver, som bliver kristen.
Ifølge avisen Verdens Gang er der planer om at bygge moskeer for mange millioner kroner i Norge med penge fra Saudi-Arabien og andre islamiske diktaturer.
Det har de i henhold til norsk lov også ret til på grund af loven om støtte til trossamfund. MEN forudsætningen er, at de norske myndigheder godkender støtten, og i det her tilfælde er godkendelsen langt væk.
I et brev til det islamiske center Tawfiiq skriver udenrigsministeriet, at det vil være "et paradoks og unaturligt, hvis der gives godkendelse til finansiering fra kilder i et land, der ikke er åben for religionsfrihed".
Vi kunne bare sige nej. Af princip giver udenrigsministeriet ikke sådanne godkendelser. Men når vi først bliver spurgt, benytter vi muligheden til at tilføje, at en godkendelse vil være paradoksal al den stund, at det er strafbart i Saudi-Arabien at etablere kristne trossamfund, siger udenrigsminister Støre til Verdens Gang.
De to nye moskeer, som påtænkes i Danmark på Vibevej i København og Njalsgade på Amager, finansieres af henholdvis det iranske diktatur og det Saudiske diktatur, der begge har dødsstraf for blive kristen eller forlade islam og forbyder bygning af kirker.
Tonegivende kritikere siger, at danske politikere har et moralsk problem ved at støtte at disse bygges, og at de burde skamme sig over deres manglende moral og etik i denne sag.
----
Ved en fredelig og lovlig manifestation ved Vibevej/Glentevej d. 22.05.10
fotograferede og filmede moskeens ansvarlige demonstranterne langvarigt - trods protester fra politiet og de fremmødte.
Ved en lovlig og anmeldt underskriftsindsamling og løbeseddelsuddeling v. Nørrebro Station d. 29.05.10,
blev aktivister tilsvinet og overfaldet af en af de aktive fra moskeen.
De havde dog taget kulturberigernes idé op og filmede optrinet, der kan ses på
http://www.youtube.com/watch?v=ebWqvc452hM