Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Israel klager til FN over Syrien til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Israel klager til FN over Syrien

Den israelske regering går til FN med en klage over Syrien i forlængelse af grænseskyderierne i weekenden. AFP PHOTO / JACK GUEZ

- Jack Guez /Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Israel går til FN for at klage over Syrien. Det sker efter skyderierne, som har dræbt over 20 mennesker

Den israelske regering går til FN med en klage over Syrien i forlængelse af grænseskyderierne i weekenden.

Da skød og dræbte israelske soldater adskillige mennesker, der fra den syriske side prøvede at trænge ind i Golanhøjderne, som Israel siden 1967 har holdt besat.

LÆS OGSÅ:  14 dræbt og 100 såret i Golan

En talsmand for Israels udenrigsministerium siger, at klagen vil fokusere på Syriens "manipulation med dets egne borgere for at generere voldelige episoder ved grænsen".

Annonce
Den statslige syriske presse siger, at 23 mennesker blev dræbt af israelske soldater. 350 mennesker blev såret, de fleste på grund af tåregas.

Israels militær oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP, at antallet af dræbte og sårede samlet set er 10. En talsmand siger, at alle 10 ofre kom i forbindelse med landminer, der eksploderede.

Videre siger talsmanden, at det var molotovcocktails, kastet af demonstranter, som udløste landminerne.

Israel har annekteret Golanhøjderne, og der er normalt meget roligt ved grænsen.

Israelske talsmænd har beskyldt Syriens præsident, Bashar Assad, for at lade demonstranterne forsøge at storme grænsen for at aflede opmærksomheden fra de store demonstrationer, som er imod hans eget regime.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​