Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Trossamfund: Tag afstand fra Camre til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Trossamfund: Tag afstand fra Camre

Det Islamiske Trossamfund opfordrer danske politikere til at tage afstand fra Mogens Camres (DF) sammenligning mellem tyske soldater under nazisternes besættelse af Danmark 1940-45 og nutidens muslimer i Danmark.

- Bax Lindhardt/Scanpix Denmark

25 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Det er bekymrende med den manglende afstandtagen fra danske politikere i forhold til Camre, mener trossamfund

Bør danske politikere tage stærkere afstand fra Mogens Camres udtalelser?
 
 
 
Det Islamiske Trossamfund opfordrer danske politikere til at tage afstand fra Mogens Camres (DF) sammenligning mellem tyske soldater under nazisternes besættelse af Danmark 1940-45 og nutidens muslimer i Danmark.

I et såkaldt åbent brev til de danske politikere henviser Det Islamiske Trossamfund til, at ikke blot afslører Mogens Camres udtalelser, at den slags holdninger "trives i bedste velgående" i Dansk Folkeparti.

LÆS OGSÅ:  Camre beklager udtalelse

- Det bekymrende er dog den manglende afstandtagen fra danske politikere i forhold til Camres seneste uacceptable påfund, skriver Islamisk Trossamfund.

- Situationen er straks en anden, når muslimske organisationer i Danmark afkræves afstandtagen, erklæring, vidner og sandhedsserum, når dette eller hint sker et givent sted langt borte fra Danmark. Så kan der ikke tages afstand nok.

- Men når danske politikere overhører et tidligere medlem af både Europaparlamentet og Folketinget her i Danmark, så er der åbenbart ingen grund til klart og tydeligt at udtrykke en afstandtagen?

Ifølge Det Islamiske Trossamfund kan det selvfølgelig være udtryk for, at de danske politikere netop er ved at forstå, at "muslimer ikke behøver at tage afstand fra alskens ulykker".

- Men hvis det er udtryk for, at der gælder andre regler for, hvad man kan tillade sig at sige om muslimer uden at blive stillet til regnskab for dette, så er det starten på den danske apartheid-model og begyndelsen på enden på Grundtvigs folkefællesskab, hedder det i brevet.

Mogens Camre beklagede onsdag sammenligningen med henvisning til, at den var egnet til at blive misforstået, og at "min holdning til nazismen og den tyske besættelse af Danmark er entydigt negativ".

Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard, har ikke ønsket at kommentere partifællens udtalelser.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Camres udtalelse

JenniBaden, publiceret d.09/06 12:11 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Jeg har andetsteds i debatten givet udtryk for samme holdning som Camres. Så jeg synes selvfølgelig at sammen ligningen mellem de unge muslimske bøller af i dag og de tyske menige fra dengang holder.
Nogle har interesse i at hævde, at Camre dermed har udtrykt sig positivt om nazisme. Det er vel lige det modsatte, der ligger i ytringen. Både bøllerne og den bredere muslimske tilstedeværelse intimiderer i den grad befolkningen, at vi skal til besættelsen for at finde en sammenligning med i dag.
Og lige for en ordens skyld: hvem er det, der hetzer mod jøderne i de europæiske samfund lige nu? Så meget at nogle jøder føler sig så usikre i eget land, at de påtænker emigration.
Nazisme og jødehad hænger uværgeligt sammen. Det er en væsentlig ingrediens i dén ideologi!
Del Link

Sandheden er ilde hørt!

nobody knew, publiceret d.09/06 12:16 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Camre har nok læst David Gress'selvbiografi, det sejler i nat!
Del Link

Sv. Camres udtalelse

Nederby Jessen, publiceret d.09/06 13:42 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Jenni skrev:
Jeg har andetsteds i debatten givet udtryk for samme holdning som Camres. Så jeg synes...


Jeg synes slet ikke, man skal begynde at sammenligne nazisme, nazisterne med Islam og muslimer. Her synes jeg, at Mogens Camre går helt galt i byen.

Men vi har et problem med nogle af vore muslimske medborgere, nogle steder ganske alvorlige problemer, og dem skal vi naturligvs søge at tackle.

Det er dog min holdning, at jo længere tid den enkelte muslim bor i landet, desto større tilpasninger sker der. Men det betyder dog ikke, at vi bare skal vente og se det ske.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Trossamfund: Tag afstand fra Camre

E., publiceret d.09/06 13:45 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Tilsyneladende har Det Islamiske Trossamfund ingen formand eller talsmand/kvinde længere!

citat: - Det bekymrende er dog den manglende afstandtagen
fra danske politikere i forhold til Camres seneste uacceptable påfund, skriver Islamisk Trossamfund.
- Situationen er straks en anden, når muslimske organisationer i Danmark afkræves afstandtagen, erklæring,
vidner og sandhedsserum, når dette eller hint sker et givent sted langt borte fra Danmark. Så kan der ikke tages afstand nok..citat slut

Talsmandens ???? udtalelse giver udtryk for, at danske politikere (MF'ere og ordførere?) skal gå ud og kommenterer et menigt medlems private udtalelser.
Vore politikere kunne ikke bestille andet, så!
Når muslimsk religiøse organisationer afkræves standpunkter, er det udelukkende, fordi disse fortsat skjuler deres politik bag påberåbelse af deres religion og en religionsfrihed, som de ofte misbruger - efter min mening!
Del Link

lamt

Mads, publiceret d.09/06 13:59 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Sam Camre selv siger, så kan den udtalelse misforståes og synes faktisk at det er et glimrende eksempel på at nogen mennesker bare VIL misforstå og går efter manden i stedet for bolden. Jeg er så hamrende træt af at hver gang en fra DF åbner munden så bliver det tolket som racisme. Camre har ret i det han siger! De utilpassede unge muslimer gør hvad de vil, de unge nazistiske soldater under 2. verdenskrig gjorde hvad der blev befalet - dermed har Camre ret i at nazisterne var mere disciplinerede end de utilpassede unge muslimer - at sammenligningen så er fløjtende ligegyldig og ikke rigtig siger noget, det er en anden sag, men faktum er jo at han har ret indenfor den kontekst han udtaler sig om og det skal ikke gøres større end det...
Del Link

Trossamfund: Tag afstand fra Camre

Peter, publiceret d.09/06 14:10 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Jenni skriver: >>Både bøllerne og den bredere muslimske tilstedeværelse intimiderer i den grad befolkningen, at vi skal til besættelsen for at finde en sammenligning med i dag.<<

Du skriver således direkte, at "den bredere muslimske tilstedeværelse" i Danmark intimiderer den danske befolkning (vel mest den fra Dansk Folkeparti) på samme måde som nazisternes tilstedeværelse under besættelsen.

Altså, samme ord og indhold som Camre.

Camre er xenofob og et patetisk fjols. Det er, hvad det er. Et langt større problem er, at hans holdninger kan rummes i Dansk Folkeparti. For Dansk Folkeparti er mere end de angste og pikeredes protestparti: det er en populistisk parti, som med sit menneskesyn og ideologi samler bærmen af racister, højrenationalister og nazisympatisører i det skjulte under sine vinger.
Del Link

Sammenligninger/svar t. Nederby Jessen

JenniBaden, publiceret d.09/06 14:11 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Man skal lige præcis sammenligne! Hvorfor? Fordi den vestlige verdens demokratier endnu engang er udfordret. Sidst var det kommunismens spøgelse, der hjemsøgte, og før dette gespenst optrådte, havde vi den brune pest.
Begge fallerede verdensanskuelser havde en fremtræden, vi nu er fortrolige med: skrårem, sorte støvler, røde faner, dødningehovedinsignia og stram disciplin. Desuden et intimiderende voldssprog og dødekult.
I dag optræder dødekulten i ganske andre gevanter. Nu er det stramtsiddende blevet afløst af løse gevanter. Man går i sandaler for ikke at støje unødigt - men budskabet er det samme: stræben efter et utopia hvor kun de renlivede kan opholde sig. Islamofascismen har udryddelse på programmet, kvindeforagt, jødehad og samling under kalifatet.

Den menneskelige natur er den samme. Den forandrer sig ikke blot efter 50 eller 100 år. Det gode og det onde eksisterer som en realitet i den menneskelige tilværelse. Så derfor skal vi genkende det menneskefjendske, når det optræder. Sammenligning og identificering er nødvendig.
Del Link

Sv. Sammenligninger/svar t. Nederby Jessen

Peter, publiceret d.09/06 15:02 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Jenni skrev:
Man skal lige præcis sammenligne! Hvorfor? Fordi den vestlige verdens demokratier endnu engang er...


Glimrende Jenni, du taler dig selv ind i række af neofundamentalister fra det yderste højre. Din flammende tale - som sikker går lige i hjertekulen på nationens angstfyldte menneske - er et udmærket ekko af historiens taler fra 30ernes Tyskland og Italien, fra Francos Spanien og 90ernes Serbien.
Del Link

Sv. Sammenligninger/svar t. Nederby Jessen

Mads, publiceret d.09/06 15:24 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Peter skrev:
Jenni skrev: Man skal lige præcis sammenligne! Hvorfor? Fordi den vestlige verdens demokratier...


Forskellen ligger vel i at Jenni ikke ønsker fange- og udryddelseslejre? Det gør ingen - men konen har jo ret i at islam sort på hvidt er en inhuman religion (læs politik), som intet har at gøre i et samfund ala Danmark, medmindre muslimerne selv accepterer at islam ikke er en pakkeløsning og ikke er det højeste ideal - hvilket de fleste jo heldigvis gør. Mht. til de unge, så skal deres forældre bare gro nogle nosser og tage deres opgave seriøst!
Del Link

Jenny og alle de andre?

nobody knew, publiceret d.09/06 16:02 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Trossamfund: Tag afstand fra Camre
Forsvar af kalifat-tilpassede invandrere er direkte forræderi!
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​