Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

I Sverige diskuterer man for tiden forholdet mellem skole og kirke, og det er et emne, der deler befolkningen.

- Colourbox.com

Emneord for denne artikel

spørgsmål | kirker | undersøgelse | Sverige | skoler | loven | landsdækkende | salmesang
flexblock
21 debatindlæg Hold mig opdateret

Skoleafslutninger i kirken er blevet et kontroversielt spørgsmål i Sverige.

9 ud af 10 kirker står for en eller flere skoleafslutninger på folkeskoleniveau, og i mere end hver tredje tilfælde er bøn eller velsignelse en del af ceremonien i kirken.

LÆS OGSÅ: "Folkeskolen skal bygge på et kristent fundament"

Det har skabt stor diskussion, for ifølge Skolverket er det forbudt at have religiøst indhold i kommunale skoler, selvom afslutningen foregår i en kirke. Læreplanerne siger, at afslutningen skal være ikke-konfessionel. Alle elever, uanset trosretning, skal kunne deltage i afslutningen uden at føle sig påvirket i en religiøs retning.

”Vores religionsfrihed gør, at undervisningen skal være fri for religiøse indslag. Det er så op til inspektørerne på landets skoler at bestemme, hvordan de vil have afslutningen. Vi følger Rigsdagens bestemmelser, og der er bøn og salmer ikke i orden, men det er ganske fint at holde afslutningen i kirken,” siger chefjurist Ingegärd Hilborn til Sveriges Radio.

Annonce
Distinktionen mellem at holde afslutningen i kirken og det samtidige forbud mod kristne indslag har fået mange svenskere til at reagere. Hvis ærinde går skoleinspektørerne? Sådan spørger to præster i en kronik i Svenska Dagbladet.

”Problemet er jo, at både kirken som rum og vi som præster pr. definition repræsenterer en religiøs retning bare gennem vores blotte nærvær. Det er et uløseligt problem, hvis man ønsker vores tilstedeværelse som præster, men ikke ønsker nogen form for kristne indslag,” siger Eva Cronsioe, præst i Vallentuna församling.

Også landets lærere engagerer sig i debatten, og i fagbladet Lärarnas Nyheter udveksler underviserne er-faringer, blandt andet i forhold til, hvilke sange og salmer der kan synges under skoleafslutningen. Udgangspunktet er, at indholdet i den kirkelige skole-afslutning skal ligge på tradition og højtidelighed og ikke på religion.

”Det er en balancegang, for vi har fået at vide fra Skolverkets jurister, at det er o.k. med ’Den blomstertid nu kommer’, men der er andre lignende salmer, som ikke godkendes. Det er vigtigt at være enige med præsten om indholdet,” siger skoleinspektør i Vollsjö Christina Johansson.

Det problematiske i sagen får også flere svenskere til at tage stilling mod Skolverket, og en undersøgelse foretaget af Kyrkokansliet i Uppsala, publiceret i Uppsala Nya Tidning, viser bred støtte til fortsatte skoleafslutninger i kirken. Godt halvdelen af de adspurgte er positive over for den fortsatte praksis, mens blot 15 procent er imod.

Et af de mere grelle tilfælde er i Falkenberg, hvor skolens ledelse afbrød samarbejdet med byens kirke for i stedet at holde skoleafslutningen i skolens gymnastiksal. Det fik en gruppe forældre til at planlægge en lignende skoleafslutning på samme tidspunkt, men i kirken. Det skriver avisen Dagen. Det endte med et kompromis, hvor skoleafslutningen begynder i kirken og slutter i gymnastiksalen.

barslev@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Religionsfrihed?

erik, publiceret d.12/06 21:04 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
”Vores religionsfrihed gør, at undervisningen skal være fri for religiøse indslag. Det er så op til inspektørerne på landets skoler at bestemme, hvordan de vil have afslutningen. Vi følger Rigsdagens bestemmelser, og der er bøn og salmer ikke i orden....Udgangspunktet er, at indholdet i den kirkelige skole-afslutning skal ligge på tradition og højtidelighed og ikke på religion.

”Det er en balancegang, for vi har fået at vide fra Skolverkets jurister, at det er o.k. med ’Den blomstertid nu kommer’, men der er andre lignende salmer, som ikke godkendes....."

Der er sandelig gået halal i den hos broderfolket!
Sat på spidsen, så kan en skole i så fald ikke hejse det svenske flag.

Forhåbentlig kommer vi ikke så langt ud i DK.
Del Link

Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Nederby Jessen, publiceret d.12/06 22:02 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Salmesang er forbudt ved skoleafslutninger i Sverige. Det får Erik til at skrive: "Forhåbentlig kommer vi ikke så langt ud i DK." Det er jeg enig i - men mange steder har man afyst skoleafslutninger i kirken til jul, selv om mange børn var glade for det. Morgensang med salmer og Fadervor finder kun sted på meget få skoler.

I Danmark er det ikke forbudt - men alligevel næsten afskaffet. Desværre!

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Tænk nu efter, publiceret d.12/06 22:25 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
I Danmark er det ikke forbudt


Hmm - Sang til Gud udløser glæde, så det er ufatteligt, at nogle skulle være fornærmet over glæden.

OBS.
At tænke sig, vi lever i historiens mest oplyste tid...

Ja - til opgradering af salmer i skolen, mere glæde tak..

Så derfor også mere af Gud.
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Jørgen Christensen, publiceret d.13/06 11:24 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Har I tænkt over, at apostlene var voksne mennesker, der frivilligt omvendte sig? Jeg er ikke så sikker på, det er en ren fordel for værdien af kristendommen, at fylde den med børn.

(På den anden side er det vel godt nok, hvis de kan føle sig hjemme, når det siden måtte behøves.)
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Dillahunty, publiceret d.13/06 23:22 (for 12 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Nederby Jessen skrev:
Morgensang med salmer og Fadervor finder kun sted på meget få skoler.

I Danmark er det ikke forbudt - men alligevel næsten afskaffet. Desværre!


Til gengæld vil jeg så sige heldigvis.
Skolerne er ikke til for at oplære børnene religiøst, så religiøse indslag, som bøn, lovprisningssange og fadervor, hører absolut ikke til i skolerne.

Lad nu vores børn være!!
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Nederby Jessen, publiceret d.14/06 08:13 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Dillahunty skrev:
Nederby Jessen skrev: Morgensang med salmer og Fadervor finder kun sted på meget få...


Ja, der er jo delte meninger om spørgsmålet dillahunty. Og her er vi dybt uenige.

Mange børn føler sig utrygge i dag. Mange børn og unge skærer i sig selv. En hel del børn er på lykkepiller. Mange børn har det rigtigt dårligt. Og man søger løsningen så mange steder.

Jeg undrer mig dog ikke over, at det er sådan i dag. Der er naturligvis flere årsager, men jeg tror, at en vigtig årsag er, at man har taget troen fra børnene, man har taget bønnen fra børnene. For rigtigt mange børn har troen og bønnen tidligere været en tryghedsramme. Lad børnene få Gud, troen på Gud og bønnen tilbage.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Dillahunty, publiceret d.14/06 14:22 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Hvad er det for en måde at argumentere på?
Er du overhovedet bekendt med begrebet "logisk fejlslutning"?

Det er beskæmmende at du udelukkende kan underbygge din sag via stråmænd og "Røde sild".

Det er ganske enkelt en absurd konklusion at fordi nogen føler sig utrygge, er på lykkepiller eller skærer i sig selv, så skal vi sådan set blot lære dem at dyrke den religion som du går ind for.

Religiøs indlæring hører ikke til i skolen. Det må de religiøse institutioner selv ordne, helst udenfor skoletiden.
Del Link

Sv. Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige

Jørgen Christensen, publiceret d.14/06 16:39 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Kan det ikke være en udmærket ting, at børn også lærer, at en ting der findes i deres verden og muligheder, er religion?

De kan så nøjes med at drage den negative lære, at "tro ikke er noget for mig", men når de så siden hen konfronteres med tro (politisk eller ideologisk) så kan de måske nemmere opdage, disse er trosbaserede, og nødvendigheden af at FINDE en egen tro.

Skulle de tilmed indse, at det er godt med et kollektiv til at holde den i live, er det jo helt fint!

For mennesker er det i højere grad ideer og forestillinger end naturens love og hændelser, der er farlige.
Del Link

Skolens holdning / idenditet?

Karlo Brondbjerg, publiceret d.14/06 16:57 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
Dillahunty skrev:
Religiøs indlæring hører ikke til i skolen
Selvfølgelig skal skolen ikke indoktrinere, men en neutral holdningsløs skole findes -heldigvis- ikke.
Nogle sange taler f.eks. positivt om at hvis kærligheden er stærk nok, så kan den forene mennesker efter døden. Tekster fortæller dig at "du er din egen lykkes smed"; eller hvad med tekster der beskriver hvor skønt verden ville være hvis der ikke var nogen religion/gud?

ALLE skoler o.s.v. har en eller anden form for religiøs indlæring, spørgsmålet er bare; hvilken?

Personlig foretrækker jeg både salmesang og sange der forskønner en verden uden Gud. Og selvfølgelig skal skolen have mulighed for morgenandagt - tænk- omkring 90% af alle danskere har en kristen dåb - hvordan kan vi være i tvivl om hvilken identitet vore skoler skal have?

Karlo Brondbjerg, Kristendemokraterne
Del Link

Sv. Skolens holdning / idenditet?

Dillahunty, publiceret d.14/06 18:28 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Salmesang i skolen forbudt. Loven brydes flere steder i Sverige
@ Karlo

Selvfølgelig findes der neutralitet i skolerne, og det skal der også.
Der er heldigvis en forskel i at undervise i religion i et bredt perspektiv, og så at skulle lære børnene at synge lovprisningssange og bede fadervor. Det burde være himmelråbende åbenlyst for enhver.

Ståmændsargumentation omkring mængden af danskere der er døbt, medlem af folkekirken osv. hjælper ikke på argumentet.

@ Jørgen Christensen

Jo, det kan såmænd være glimrende at børn lærer OM religion. Det er slet ikke det som vi taler om.

Men du kan jo evt. prøve at sætte dig ind i hvordan du ville have det, såfremt nogen ville finde det rimeligt ar dine børn hver morgen skulle samles til lovprisning af Sai Baba eller muslimske bønner.
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​