For halvandet år siden var sognepræst Ole Rasmussen udstationeret i Afghanistan, hvor han talte med de danske soldater om alt mellem himmel og jord og afviklede gudstjenester. Samme ingredienser indeholder hans kommende mission i Italien.
- Privatfoto.
Jon Bøge Gehlert |
14. juni 2011
I næste uge skifter sognepræst Ole Rasmussen præstekjolen ud med en militæruniform. I fem uger skal han være sjælesørger på den luftbase i Italien, hvorfra de danske jagerpiloter drager på bombetogter over Libyen
Allerede ved opkaldet til sognepræst Ole Rasmussens telefonsvarer får man et lille indblik i den mand, som fra på onsdag er dansk feltpræst på militær udstationering på Sicilien. ”Det er hyggeligt, du ringer. Tak for det,” lyder velkomsten.
Samme muntre og ligetil facon går igen i samtalen med den 45-årige præst fra Nr. Omme og Ørnhøj sogne midt mellem Herning og Ringkøbing. Og samme facon vil Ole Rasmussen benytte under sit fire-fem uger lange ophold som flyverpræst i Italien.
LÆS OGSÅ: Præst: Sutsko-teologer ved intet om krigDer er dermed langtfra tale om en teologisk sejtrækker, der skal prædike Gud, konge og fædreland over for de danske soldater. Ole Rasmussen skal tale med dem, præcis som han taler med folk, han møder i den lokale brugs, for hverken i hans hverdag som præst eller som militært udstationeret kommer folk direkte og banker på hans dør og beder om en samtale. Han går rundt, taler med folk, og når han passerer lejrens værksted, taler han med den givne soldat om, at soldatens kone derhjemme kan være træt af, at han altid roder med bilen. Derfra begynder det, som professionelt karakteriseres som en sjælesørgerisk samtale – men som Ole Rasmussen karakteriserer som en del af det at være en samtalepartner.
Samtalepartner er han for soldater af alle rangordener. Den uskrevne regel siger, at han som præst tilegner sig de samme skuldermærker som personen over for ham. Så når han taler med en stjernebesat general, indtager han selv samme status. Og ligesådan over for en menig. Det handler om at møde mennesker i øjenhøjde.
For Ole Rasmussen er mennesket i uniformen ligesom mennesket derhjemme. Forskellen er bare, at man som udsendt – hvad enten det er som præst eller soldat – opholder sig i en lille, lukket verden langt væk hjemmefra. Og alene afstanden til hjemmet kan være et problem for mange. Dertil kommer blandingen mellem velkendte knaster som uenighed med kollegerne og så det at blive skudt på og skyde på andre. Den blanding gør, at en udstationering med Ole Rasmussens ord er intens.
Den intense følelse oplevede han første gang fra oktober 2009 til januar 2010, hvor han var feltpræst i Afghanistan. Alene flyveturen derned var et symbol på skiftet fra de trygge rammer som præst i Danmark til en uniformeret verden langt væk.
Intens er også hans måde at afvæbne folks umiddelbare reaktion over for hans udstationeringer på. Han ønsker ikke at spille med på den skingre melodi om, hvor farligt det er for ham. Han så udelukkende Afghanistan gennem sandsække og pigtråd inde fra lejrene, og i Italien bliver det endnu mere udtalt, da hans udgangspunkt på Sicilien er milevidt fra kamphandlingerne i Libyen.
Men grundlæggende føler han det samme ansvar som i Afghanistan: Når Danmark sender soldater ud verden, er det nødvendigt at sende et beredskab med dem. Det beredskab repræsenterer han, og derfor forholder han sig heller ikke til den konflikt, han bliver en del af. Hvad enten han personligt anser en krig for rigtig eller forkert, er hans opgave den samme: At være der for soldaterne.
Ole Rasmussen er uddannet folkeskolelærer og teolog, er gift og har tre teenagebørn.
gehlert@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad