Søren Kronholm |
21. juni 2011
Egentlig var det et ophold på en kostskole i 1970, der satte gang i den sociale bevidsthed. I dag fylder LO’s internationale sekretær Marie-Louise Knuppert 60
Under kostskoleopholdet mødte Marie-Louise Knuppert mennesker fra alle lag i samfundet, og det stod tidligt klart, at ikke alle havde lige muligheder fra starten. Det sociale engagement har siden fulgt LO’s internationale sekretær i stort set alle de job og tillidshverv, hun siden har bestridt.
Det gælder lige fra det første rigtige job som bryggeriarbejder på Ceres-bryggeriet i Aarhus i begyndelsen af 1970’erne, hvor hun meldte sig ind i Bryggeriarbejdernes Fagforening og mærkede, hvordan fællesskab giver styrke ”på gulvet”. Videre over HK-jobbet på Århus Stiftstidende, hvor hun som valgt medlem af HK’s klubbestyrelse utrætteligt understregede, at HK’erne på avisen hørte til på lige fod med typografer og journalister i det faglige hierarki. Og videre til formandsposten for HK Århus i 1984, hvor hun sad frem til 1996.
Her forlod hun den jyske hovedstad til fordel for København, hvor hun var blevet valgt som LO-sekretær på LO’s kongres. Samme år som tidligere LO-formand Hans Jensen påbegyndte sin formandsperiode.
De første år i LO gik Marie-Louise Knuppert i kødet på arbejdspladser med dårligt arbejdsmiljø. Mod røg, støj og møg, som man siger i fagbevægelsen. Men også mod rutinepræget arbejde, der nedslider kroppen, og mod psykisk dårligt arbejdsmiljø.
I dag arbejder Marie-Louise Knuppert internationalt for at varetage lønmodtagernes interesser via blandt andet EFS og IFS, som er henholdsvis det europæiske og det internationale modsvar til dansk LO. Hun repræsenterer LO i ITUC, der er verdens største faglige paraplyorganisation, og hun er vicepræsident i TUAC, der rådgiver OECD.
Marie-Louise Knuppert er også bestyrelsesformand for Arbejdermuseet i Rømersgade i København, ligesom hun er næstformand i DANIDAs styrelse. Hun bor på Frederiksberg sammen med sin mand Leo Lybæk Hansen, der er chef for LO’s juridiske afdeling.
kronholm@k.dk