Rosenius' salme 'På nåden i Guds hjerte' har været en del af Flemming Kofod-Svendsens liv siden barndommen.
- Peter Kristensen.
Else Marie Nygaard |
28. juni 2011
Præst og politiker Flemming Kofod-Svendsen finder ord, som udtrykker fundamentet for et kristent liv, i en salme af Rosenius
På nåden i Guds hjerte,
som Jesus købt os har,
da han med korsets smerte
vor synd og jammer bar,
jeg nu alene bygger
min tro og salighed,
er gemt i nådens skygger,
om Satan end er vred.
Den Danske Salmebog nummer 521
Præst, ph.d.-stipendiat, forhenværende minister Flemming Kofod-Svendsen fik sunget mange salmer under opvæksten i landmandshjemmet på Bornholm i 1940’erne og 1950’erne. I kirken i Nexø, i missionshuset og ikke mindst i hjemmet var der masser af sang, og en af de sange, han tidligt tog til sig, var Carl Olof Rosenius’ ”På nåden i Guds hjerte”. Siden har salmen fulgt den 67-årige teolog, som valgte, at den skulle synges, da han tidligere i år fratrådte som sognepræst i Birkerød.
LÆS OGSÅ: Forslag til ny KD-formand
”Jeg har sunget den, fra jeg var lille barn i missionshuset, og det, som altid har fascineret mig, er, at der er et personligt engagement i salmen, hvor Rosenius nærmest går ind og tager den, som synger, ved hånden. Salmen rummer samtidig de vigtigste objektive trossandheder: Hvad Kristus gjorde for mig, da han døde og opstod, samt en forkyndelse af dåbens nåde. I salmen er der udtrykt, hvad der er fundamentet for et kristent liv: Du skal ikke bekymre dig om dine følelser, for baggrunden for at være en kristen er, hvad Kristus har gjort for dig,” siger Flemming Kofod-Svendsen.
Der går en lige linje fra salmen til de vækkelser, som prægede dele af Sverige og Danmark for omkring 150 år siden. Carl Olof Rosenius, som skrev salmen, var en svensk lægprædikant, der fik stor betydning for det, der i dag kendes som Luthersk Mission og Evangelisk Luthersk Mission i Danmark.
Salmens melodi er skrevet af Rosenius’ nære samarbejdspartner Oscar Ahnfelt, som var en flittig gæst i Danmark, hvor han holdt vækkelsesmøder med vægt på sang. ”På nåden i Guds hjerte” var en af de salmer, som ofte blev sunget og siden har været central i denne del af dansk kirkeliv.
Flemming Kofod-Svendsen var en stor dreng, da salmen fik en særlig betydning for ham.
”Jeg kommer fra en sammenhæng, hvor jeg altid har hørt lange prædikener, og om søndagen er der blevet læst højt af Bibelen, Luther eller Roseinus,og inden jeg blev konfirmeret, havde jeg læst hele Bibelen. I forbindelse med de trosmæssige overvejelser, jeg gjorde mig i forbindelse med min konfirmation, blev jeg for alvor glad for denne salme, fordi den kombinerer objektive trossandheder med en mere subjektiv tilgang til troen,” siger Flemming Kofod-Svendsen, som i sit otium er blevet ph.d.-studerende.
Om halvandet år håber han at kunne indlevere en afhandling om de teologiske dogmer i den kristne studenterbevægelse KFS, og her spiller også arven fra Rosenius ind.
nygaard@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad