Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Eksprestog skal binde Kina sammen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Eksprestog skal binde Kina sammen

Klar til afgang. Den 1. juli kører de første højhastighedstog mellem Beijing og Shanghai. Rejsetiden bliver under fem timer.

- Ming Ou Lü.

Emneord for denne artikel

kristeligt | indvielse | fredag | beijing | officielle | dagblad
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

En højhastighedsjernbane mellem Beijing og Shanghai vidner om et Kina med store visioner om en moderne infrastruktur. Kristeligt Dagblad var med på en prøvetur før toglinjens officielle indvielse på fredag

Toget går klokken 08.57. Tre minutter før tid. Kineserne har travlt. Med en fart på 306 kilometer i timen pløjer toget gennem det kinesiske landskab. Plantager, marker og nybyggede højhuse når kun at fange ens opmærksomhed i et kort øjeblik, før de forsvinder ud i horisonten.

Togrejsen foregår langs Kinas frodige og rige østkyst. Fra hovedstaden, Bei-jing, i nord til landets finanscentrum, Shanghai, i syd. Der har tidligere været jernbaner mellem de to metropoler, men intet tog har før kørt over 300 kilometer i timen på strækningen. Nu kommer der 126 af disse tog om dagen.

LÆS OGSÅ: Læk afslører Kinas manipulation af Vesten

Med den nye togtype bliver den 1318 kilometer lange togtur tilbagelagt på under fem timer. Nogenlunde lige så lang tid som det tager at komme fra København til Aalborg med DSB. En distance, der er under en tredjedel af den kinesiske strækning.

Annonce
Jernbanen mellem Beijing og Shanghai har kostet 221 milliarder renminbi (188 milliarder kroner), eller hvad der svarer til mere end fem storebæltsbroer. Sammen med en lang række andre højhastighedsprojekter betyder det, at det kinesiske jernbaneministerium er ved at være dybt forgældet. Ministeriet regner dog med, at den socioøkonomiske gevinst ved højhastighedsnettet kommer til at være ganske betragtelig.

”Højhastighedsnettet styrker den økonomiske udvikling i Kina og vil ændre folks livsvilkår. I hele Kinas historie har der været en kronisk mangel på passagerkapacitet i tognettet. Det ændrer sig nu,” siger He Huawu, chefingeniør i Jernbaneministeriet.

Linjen var planlagt til først at åbne i 2012. Men udbygningen af højhastighedsnettet har været en kerneprioritet for det kinesiske kommunistparti. Kina har i dag verdens længste højhastighedsnet, og en hær på over 100.000 arbejdere har sikret, at Beijing-Shanghai-strækningen kan stå klar til det kinesiske kommunistpartis 90-års fødselsdag den 1. juli.

Strækningen mellem Beijing til Shanghai er dog langtfra kun et prestigeprojekt. Det er en toglinje, der forbinder højhastighedsnettet fra nord til syd. Det kinesiske jernbaneministerium har en plan om at forbinde alle større trafikknudepunkter i Kina til højhastighedsnettet. Her skal Beijing og Shanghai være to centre i henholdsvis nord og syd, som forbinder den rige kinesiske kystlinje med Kinas indlandsprovinser, der har masser af billig arbejdskraft og naturressourcer.

”Jernbanen mellem Beijing og Shanghai er en hovedpulsåre mellem de to vigtigste byer i Kina. Når der over det næste årti flytter over hundrede millioner kinesere fra land til by, kommer der endnu større behov for denne infrastruktur,” siger Clemens Stubbe Østergaard, kinaekspert og seniorforsker på Nordisk Institut for Asienstudier.

Ikke alle kinesere er imidlertid lige begejstrerede for den nye strækning. De kinesiske medier har sat spørgsmålstegn ved den høje hastighed og de sikkerhedsmæssige risici, den medfører i form af et ekstremt slid på infrastrukturen, og Jernbaneministeriet har siden den massive kritik sænket den oprindelige planlagte fart fra 350 kilometer i timen til 300 kilometer i timen. Tidligere i år blev den kinesiske jernbaneminister fyret som følge af korruptionsanklager. Det har fået mange til at rejse tvivl om den fortsatte politiske støtte til udbygningen af Kinas store højhastighedsnet. Indtil videre ser de ambitiøse infrastrukturplaner dog ud til at fortsætte med få modifikationer.

De seneste seks år har kineserne bygget over 8000 kilometer højhastighedsnet i Kina. Det svarer til fire gange Danmarks samlede jernbanenet. Det kinesiske jernbaneministerium planlægger inden for de næste 10 år at fordoble nettet, så landet kommer op på 16.000 kilometer højhastighedsnet.

udland@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​