Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Særprægede gravsteder populære som aldrig før til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Særprægede gravsteder populære som aldrig før

Denne gravsten, opstillet for et medlem af af Hells Angels, blev fjernet efter kritik fra flere sider. Men stadig flere ønsker et mere personligt præg på gravstenen.

- LARS K MIKKELSEN/Scanpix Danmark

10 debatindlæg Hold mig opdateret

Et stigende ønske om personlige og udfordrende mindesmærker fører indimellem til stridigheder mellem kirkegårde og afdødes pårørende. Kirkegården er ingen marskandiserbutik, lyder det

Stadig flere danskere bryder med den grønne og gravalvorlige buksbom og pynter i stedet afdødes grave med kulørte nipsting og kække mindeord.

Det er meldingen fra Danske Stenhuggerier, som er hovedleverandør af mindesten til landets kirkegårde.

LÆS OGSÅ: Folkekirken er klar til multikulturelle kirkegårde

”Der er en meget tydelig trend for tiden. De inskriptioner, vi laver, bliver mere og mere individuelle og personlige,” siger marketingchef i Danske Stenhuggerier Michael Rohde-Petersen:

Annonce
”Har den afdøde arbejdet med it, kan der stå ord som ’delete’, ’enter’ og ’escape’ på gravstenen. Og en mand, der mistede sin mor, ønskede inskriptionen ’husk at vande blomsterne’. Det er blevet en del af sorgbearbejdelsen at være personlig og direkte.”

Særprægede ønsker fra pårørende kolliderer indimellem med, hvad kirkegårdene vil acceptere.

Tidligere har et menighedsråd i Vejle fået byrettens opbakning til at forbyde en rockergravsten med et dødningehoved og indskriften ”Helvedes engle”. Ligeledes fik en kvinde i Grenaa for nogle år siden forbud mod at hænge en elektrisk lyskæde op ved sin afdøde datters grav. Efter en del tovtrækkerier fik kvinden dog lov til at sætte et lysende kors op ved datterens grav.

”De fleste kontroversielle forslag til gravsten og inskriptioner bliver godkendt, men vi må også give afslag på ønsker. Hvis det er noget, der bevæger sig eller laver lyde, så er grænsen nået. Kirkegården må ikke ligne en marskandiserbutik,” siger Michael Rohde-Petersen fra Danske Stenhuggerier, som altid rådfører sig med kirkegårdene, hvis de er i tvivl.

Oftest finder kirkegården og de pårørende en mindelig løsning, fortæller næstformand i Forbundet af kirke- og kirkegårdsansatte Bjarne Rødkjær.

”Indimellem må vi gøre en del ud af at forklare folk, hvorfor der er grænser for, hvordan stenen for eksempel kan se ud. Generelt plejer de fleste så at forstå det,” siger han.

Det afgørende er, om et gravsted ”anses for skæmmende eller upassende”, som der står i en bekendtgørelse fra Kirkeministeriet. Ifølge formand for foreningen Dansk Kirkegårdskultur, provst Elof Westergaard, går menighedsrådene i dag langt for at imødekomme særprægede ønsker.

”Der er kommet en meget stor åbenhed for at give plads til kitsch og ting på gravstedet eller en lidt skæv sætning på mindestenen. Vi er ikke et sted, hvor det er et problem. Men kirkegården er et fællesskab, og balancen mellem individ og fællesskab skal nødig tippe over til fordel for individet, så kirkegården bliver et stort miskmask og rod,” siger han.

Ifølge sociologiprofessor Michael Hviid Jacobsen, som forsker i begravelseskultur, er de personlige gravsteder en del af en individualiseringstendens, vi kender fra alle andre dele af livet:

”Nemlig den, at vi ønsker at minde andre om de unikke mennesker, vi er, også når vi ikke er her mere,” siger Michael Hviid Jacobsen.

johansen@k.dk

kirke&tro side 4
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

usmageligt

Bent Laursen, publiceret d.04/07 11:44 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Hvad mon der kan få KD til at bringe en HA-gravsten (som ovenikøbet er fjernet efter kritik fra flere sider) som illustration til en artikel, der handler om ”at vi ønsker at minde andre om de unikke mennesker, vi er, også når vi ikke er her mere".

Kan vi snart vente et billede af en pædofil gravsten i KD?
Del Link

Særprægede gravsteder populære som aldrig før

pha, publiceret d.04/07 15:46 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Usmageligt eller ej - billedet illustrerer da ganske udmærket et grelt tilfælde, og det er fuldt i overensstemmelse med teksten. Hvis ens religiøse tolerance (eller mangel på samme) ikke kan tåle virkeligheden, bør man måske helt lade være med at bruge internettet.
Del Link

Sv. Særprægede gravsteder populære som aldrig før

Bent Laursen, publiceret d.04/07 16:37 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
PHA skrev:
Usmageligt eller ej - billedet illustrerer da ganske udmærket et grelt tilfælde, og det er fuldt...


Ytringsfriheden er det vigtigste vi har. Og dermed støtter jeg også din ret til at misrepræsentere mig og mine synspunkter. Men det kan da godt forundre mig, at du har et behov for at være perfid der står i skærende kontrast til din foregøglede tolerance.
Del Link

Særprægede gravsteder populære som aldrig før

pha, publiceret d.04/07 16:50 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Bent Laursen, du overreagerer da fuldstændigt. Alene ordet "perfid" og "misrepræsentere" hører slet ingen steder hjemme i denne forbindelse. Det virker som om du ligefrem leder efter noget at forarges over.
Hvis en avis ikke må bringe de billeder, der svarer til teksten, så er vi virkelig langt ude.
Del Link

Sv. Særprægede gravsteder populære som aldrig før

Bent Laursen, publiceret d.04/07 16:57 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
PHA skrev:
Bent Laursen, du overreagerer da fuldstændigt. Alene ordet "perfid" og "misrepræsentere"...


Ho aviser må bringe hvad de vil, og jeg har såmænd bare ville vide, hvad der ligger bag udvælgelsen.

Det får du til noget med manglende religiøs tolerance, undlade at bruge internettet og til sidst antyder du reduceret åndelig kapacitet hos mig.

Og det har du ret til - også selv om det er ynkeligt.
Del Link

Sv. Særprægede gravsteder populære som aldrig før

pha, publiceret d.04/07 17:02 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Bent Laursen, din åndelige kapacitet har jeg slet ikke kommenteret - og ville heller aldrig drømme om at gøre det.
Men du kommer da ikke uden om, at dit første indlæg er præget af forargelse over det bragte foto.
Del Link

Sv. Særprægede gravsteder populære som aldrig før

Bent Laursen, publiceret d.04/07 17:22 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
PHA skrev:
Bent Laursen, din åndelige kapacitet har jeg slet ikke kommenteret - og ville heller aldrig...


Når du skriver "Er det varmen der går dig på?" som kommentar, så må det være en henvisning til reduceret åndelig kapacitet.

Der er ingen forargelse - blot en konsekvensfortsættelse af KD redaktionelle linje. Og selv om jeg havde været forarget, hvad skulle det så kunne betyde for dig?

Det er tydeligt, at du kan indse men ikke indrømme dine fejlskud. Og her standser det så for mit vedkommende.
Del Link

Særprægede gravsteder populære som aldrig før

pha, publiceret d.04/07 17:32 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Bent Laursen, forhåbentlig kom du af med dine frustrationer - over et eller andet.
Del Link

Sv. usmageligt

Ina Rex, publiceret d.04/07 19:25 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Bent Laursen skrev:
Hvad mon der kan få KD til at bringe en HA-gravsten (som ovenikøbet er fjernet efter kritik fra...


Hvorfor skal HA dog ikke have lov til at begrave deres mennesker, som de ønsker det?

Nu skal jeg ikke selv begraves på nogen kirkegård, men hvis jeg skulle det, så ville jeg da ikke have noget imod at være nabo til en fra HA!

Jeg troede faktisk, at - om ikke i livet - så i døden blev vi mennesker betragtet som ligeværdige, men det har jeg måske misforstået?!

Gudskelov har vi da præster her i landet, som mener, vi alle kan være lige gode - eller lige dårlige - for den sags skyld!

http://www.aarhusportalen.dk/vis_artikel.asp?ArticleId=861
Del Link

Sv. usmageligt

Bent Laursen, publiceret d.05/07 00:04 (for 11 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Særprægede gravsteder populære som aldrig før
Ina Rex skrev:
Bent Laursen skrev: Hvad mon der kan få KD til at bringe en HA-gravsten (som ovenikøbet er...


Nu handler min kommentar hverken om HA, begravelser, dig, naboer døden, ligeværdighed eller præster, men om redaktionens valg af illustration.

Alligevel vil jeg gerne komplimentere dig for dit engagement - dog mener jeg, at der en fejl i dit ræsonnement: Hvis vi alle skal være lige i døden, skal vi vel ikke bringe vores status fra jordelivet med ind på kirkegården?

Du lægger vægt på hvad præster mener - det gør jeg ikke; heller ikke selv om de indtager pladderhumanistiske synspunkter som alle (og alt) er lige gode eller dårlige. I så fald er der jo ikke forskel på godt og ondt, onde og gode. Og det er der, det vil intet fornuftsvæsen bestride. Udfordringen for den kristne (inklusive præsterne) er at skelne uden at dømme - og det er jo en anden sag.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​