Claus Mechlenborg |
11. juli 2011
Månestøv er USA’s ejendom
For mere end 40 år siden skulle en fotograf håndtere filmene fra den første månelanding i 1969. Da han sorterede filmhylstrene, faldt samtidig en del månestøv ud over hans apparater. Han brugte noget tape til at samle støvet op. Tapen og månestøvet blev solgt på en auktion nogle år senere og blev dengang købt af en tysk samler, skriver New York Times. Ad omveje kom tapen tilbage til USA og igen var det meningen, at den skulle sælges på auktion. Denne gang gik det dog ikke. Månestøvet er den amerikanske stats ejendom, og derfor blev det konfiskeret af myndighederne.
Etnisk udrensning i Norwich
For syv år siden fandt arkæologer 17 skeletter i en brønd i Norwich-området i England. Først nu er forskerne klar til at præsentere deres resultater. Ligene stammer fra det 12. eller 13. århundrede. Dna-undersøgelser viser, at flere af dem var medlemmer af den samme jødiske familie. Derfor kæder historikerne fundet sammen med de pogromer, som fandt sted i York og Norwich i 1190. Ifølge BBC var jøderne i brønden sandsynligvis blevet myrdet. De var blevet kastet ned i brønden med hovedet først, og flere af dem havde mærker efter slag.
Darwins privat-bibliotek på nettet
Meget er blevet sagt og skrevet i anledning af forrige års fejring af Charles Darwins fødsel i 1809 og markeringen af udgivelsen af ”Om arternes oprindelse” i 1849. Nu kan interesserede ved selvsyn se nærmere på de mange dokumenter, som har været med til at danne fremstillingen af Darwin i vor tid. Som bekendt er en god kilde til biografier at analysere privatbiblioteker. Lige netop Darwins privatbibliotek med scannede kopier af hans personlige notater er nu tilgængeligt på nettet. Darwin var tilsyneladende en ganske nådesløs kritiker. Ofte skrev han, at en bog ikke var værd at læse. Se mere på biodiversitylibrary.org.
Bornholmsk borg restaureres
Midt på Bornholm ligger Lilleborg. Det var kongens borg, der i 1259 under striden med kirken blev brændt ned og lagt øde, skriver Kulturarvsstyrelsen. Ruinerne er stadig et syn værd, og her i sommerferien bliver der lagt sidste hånd på restaureringen af borgen, der begyndte for fem år siden. Der er således god mulighed for at studere restaureringsteknik i ferien, hvis man kommer på de kanter.
Odin renset for kristendommen
Odin kender vi alle sammen. Vikingernes overgud. Odin er ligesom sine guddommelige undersåtter en temmelig sammensat gud. I nogle middelaldertekster fremstilles han som en skjaldegud; i andre som udødelig, skabende gud. Et tredje sted dør han i ragnarok. For andre er han en hedensk gud, som kan sidestilles med en dæmon; Fanden, om man vil, missionærernes modstander. Og så skal man heller ikke glemme krigsguden Odin. Kompleks på papiret – men spørgsmålet er, om det snarere er kilderne, der er komplekse. Det mener Annette Lassen, som i sin publicerede ph.d.-afhand-ling om Odin fjerner alt det kristne tankegods fra kilderne. ”Odin på kristent pergament” er udgivet af Museum Tusculanums Forlag. Pris 398 kroner.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad