Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kampagner kan give bagslag til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kampagner kan give bagslag

Det er bedre at bekæmpe eksempelvis racisme med positiv information fremfor at forsøge at fortælle folk, hvad der er rigtigt og forkert

- UBE - Fotolia

Kommenter Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Mennesker reagerer ofte negativt, når kampagner forsøger at belære dem om, hvilke holdninger de bør have. Det viser et nyt canadisk forskningsstudium

Reagerer du sommetider negativt på belærende kampagner?
 
Et velmenende mærkat med ordene "Bekæmp racisme" risikerer at få den stikmodsatte effekt end den, der ønskes. Det viser et nyt forskningsstudium fra University of Toronto Scarborough i Canada, skriver internetmagasinet Videnskab.dk.

LÆS OGSÅ: Stadig færre anmeldes for racisme

Annonce
Det viser sig nemlig, at vi mennesker slet ikke kan lide at blive belært om, hvor tolerante vi bør være. Ja, faktisk bryder vi os så lidt om det, at en velmenende kampagne risikerer at give bagslag. Siger man for eksempel til folk, at de bør være mindre fordomsfulde over for indvandrere, så er der risiko for, at man går hen og bliver mindre tolerante over for netop denne gruppe.

Lisa Legault, der står bag den canadiske undersøgelse, mener, at undersøgelsen viser, at de fleste mennesker har en modvilje mod at få trukket holdninger ned over hovedet.

"Mennesker har brug for at føle, at de selv vælger at være fordomsfrie, frem for at de bliver tvunget til at være tolerante," siger forskeren ifølge Videnskab.dk.

Undersøgelsen blev foretaget blandt cirka 100 ikke-hvide studenter på University of Toronto. I et af undersøgelsens led blev de studerende delt i tre grupper, hvoraf en gruppe fik en pjece, der fortalte deltagerne, hvad de skulle gøre for at være mindre fordomsfulde. En anden gruppe fik en pjece, der var mere personlig, og som forsøgte at forklare, hvorfor det kan være givtigt og tilfredsstillende at være fordomsfri. En helt tredje gruppe læste slet ingen brochure.

Resultatet af undersøgelsen blev, at den gruppe, der fik den mest personlige pjece, der belyste åbenlyse gevinster ved at være tolerant, i sidste ende reagerede mere positivt over for dem med en anderledes hudfarve end dem selv.

Undersøgelsens resultater indikerer ifølge Lisa Legault, at foreninger og organisationer, der kæmper for at nedbringe fordomme, i højere grad skal satse på at gøre opmærksom på de positive sider ved tolerance - i stedet for at forsøge at pådutte folk de moralsk korrekte holdninger.

DOKUMENTATION: Læs rapporten her
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​