Nanna Schelde |
15. juli 2011
Præsters kontakt til sognebørnene foregår i udpræget grad via mail eller sociale medier på internettet. For Loa Mortensen, gadepræst i Aalborg, er det en forudsætning, at hun er en aktiv præst online
Den 21. juni klokken 12:28:
”Jup jup – de første tilmeldinger til freestyle løber ind

Glad i låget efter skøn og MEGA hård spinning gør jeg så småt klar til at komme ”ud over rampen” - til høring om kirken og de unge i Aalborg Stift

”
LÆS OGSÅ:
Sjælesorg foregår i stigende grad på internettet
Sådan skriver Loa Mortensen, gadepræst i Aalborg Stift, på sin facebookprofil på en tilfældig sommerdag i juni. Senere, samme dag klokken 13:26, tilføjer hun fire nye billeder fra en gadegudstjeneste om lykke til sit facebook-fotoalbum.
Loa Mortensen er dermed en blandt mange præster, der aktivt bruger internettet til at være i kontakt med sit netværk. For hendes vedkommende over 600 venner, hvorfra en del er folk, hun kender fra kirkelige sammenhænge. På sin hjemmeside opfordrer hun de unge i Aalborg og omegn til at blive venner med hende på det sociale netværk Facebook eller til at melde sig ind i hendes facebook-gruppe, Loas Ark.
”Da jeg blev ansat, tænkte jeg, at jeg ville være til stede, der hvor de unge er. Ikke bare i Aalborg, men også online. Jeg skal selvfølgelig være på cyber-vejen ligesom de. Jeg tager deres kommunikationsform alvorligt,” siger hun.
Hendes synlighed på den moderne medieflade betyder, at de unge let kan henvende sig, når det falder dem ind.
”Det kan være, at der lige dukker en besked op på chatten. For mig er det en måde at følge med i deres liv på. Og for dem er det en enkel måde at have kontakt til præsten på. De er ikke helt anonyme, men de behøver heller ikke stå over for mig for at tale med mig,” siger Loa Mortensen.
En undersøgelse, Kristeligt Dagblad har foretaget blandt folkekirkens præster, viser, at præsterne i den grad bruger internettet i deres arbejde. Op mod halvdelen af præsterne er på Facebook, og næsten alle har inden for de seneste tre måneder skrevet e-mail eller søgt informationer på nettet. Også i forhold til kirkens kerneydelser, dåb, konfirmation, bryllup og begravelse, går præsterne til tasterne. For eksempel svarer 83 procent af præsterne, at de har været i kontakt med dåbsforældre via internettet. Da religionsforsker Peter Fischer-Nielsen i 2009 undersøgte de samme spørgsmål til sin afhandling ”Mellem sogne- og cyberkirke” lå tallet på 80 procent. Også hvad angår konfirmations- og begravelsessamtaler på nettet er tallet støt stigende. I undersøgelsen fra 2010 svarer 53 procent af præsterne, at de har haft internetkontakt til de pårørende ved en begravelse. I Kristeligt Dagblads nye undersøgelse hedder tallet godt 63 procent. Altså en stigning på ti procentpoint.
Religionsforsker Peter Fischer-Nielsen, vurderer, at mange præster som Loa Mortensen ser gode kontaktmuligheder i internettet.
”For sognet betyder det, at man strækker gudstjenesten og kirkelivet ud over ugen, så det ikke bare er søndag formiddag. Vi bliver mindet om kirken i løbet af ugen, og samtidig bliver præster med facebookprofiler til hele mennesker med hverdagsovervejelser, som andre får del i,” siger han.
Sådan er det også på Loa Mortensens Facebook-profil. Hun giver af sig selv, men tænker også over, at indholdet ikke bliver for privat.
”Jeg giver dem indblik i, hvad jeg laver som præst. Via min profil og min blog får de et billede af en hel person, som de kan se lidt an online, før de tager kontakt. Har de først prøvet en af i et online-univers, er det måske også lettere for dem at tage imod hjælp, hvis de har behov for det.”
Kristeligt Dagblads undersøgelse blandt præster i folkekirken viser også, at op mod en tredjedel af præsterne inden for de seneste tre måneder har ydet sjælesørgerisk hjælp på nettet. Det gælder også for Loa Mortensen.
”Nogle gange handler det om, at de unge lige skal have et ord med på vejen, fordi de har kærestesorg, eller forældrene er dumme. Så er det lige nu og her, de har brug for det og ikke om to dage, og det kan vi sagtens tage på Facebook. Men de samtaler, hvor jeg kan mærke, at her er noget mere og større på spil, flytter til mit kontor. De skal ikke tages på nettet,” mener hun.
Et arbejdsliv eksponeret på nettet betyder også, at Loa Mortensen i høj grad står til rådighed for folk, der får lyst til at kontakte hende på Facebook-chatten eller skrive kommentarer. Men præstegerningen handler jo også netop om menneskelig kontakt, mener hun.
”Min stilling er selvfølgelig lidt speciel i forhold til en almindelig sognepræsts. De unge skal vide, at de kan bruge mig. Indtil videre har jeg det fint med at stå til rådighed,” fortæller Loa Mortensen.
Den 23. juni klokken 10:33 deler hun igen sit liv med sine godt 600 venner. Og måske gadepræsten fra Aalborg indirekte får lokket flere unge forbi kirketeltet på sommerens Nibe Festival:
”Skøn løbetur

Begynder at glæde sig MEGET til skønne vagter i kirketeltet på Nibe Festival

Glædelig sankthans, allesammen

”
schelde@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad