Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Et frirum på 50 kvadratmeter til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Et frirum på 50 kvadratmeter

0For familien Jørgensen er det at kede sig en del af attraktionen ved at holde ferie i deres lille sommerhus i Rørvig. Her ses Jesper Bo Jørgensen sammen med hustruen Jeanette og børnene Helena og Victor. –

- Jens Nielsen/Scanpix.

Emneord for denne artikel

ferie | kedsomhed | børnefamilie | Carlsberg | Jesper Bo Jørgensen
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Kedsomhed Hvis det stod til børnene, så holdt den administrerende direktør for Carlsberg Danmark, Jesper Bo Jørgensen, og hans familie alle ferierne i familiens lille sommerhus i Rørvig. Her er det tilladt at lave ingenting, og hvis det regner, står den på pandekager

”Vi vil til Rørvig.”

Den travle erhvervsmand Jesper Bo Jørgensen og hans hustru, Jeanette, der er optiker og i gang med en læreruddannelse, fik ren besked af børnene, da de for tre år siden var på udlandsrejse til Toscana.

”Det var på den anden aften dernede. Vi var på restaurant, og så spurgte børnene, om ikke vi kunne holde ferie i Danmark næste år. De var mætte af udlandet og savnede duften af sommerhus,” siger Jesper Bo Jørgensen.

Familien opholder sig netop nu i sommerhuset i Rørvig, hvor de skal være i to uger, for det har Victor på 10 og Helena på 15 år bestemt. For dem er det en ekstrem luksus at se forældrene komme ned i gear. Det handler om nærvær og nærhed, mener Jesper Bo Jørgensen, og det sidste kommer helt af sig selv, for sommerhuset dækker kun 50 kvadratmeter.

Annonce
Før det var familien på et sportsresort på den kanariske ø Fuerteventura, hvor far trænede i ekstremsporten triatlon, og resten af familien dasede på stranden. Men det er i Rørvig, alle får lov at kede sig.

”Alle vågner på samme tid, for der er ingen, der kan sove særligt længe. Til gengæld er det meget svært at blive stresset, når man kan overskue alting i rummet, uanset hvor man står,” forklarer han.

Faktisk er det mest stressfyldte tidspunkt, når alle skal smøres ind i sololie, og rummet lyder af ”har du nu husket bolden?” og ”hvor er min bog?”.

”Når først man sidder på de gamle cykler, så er der ingen, der kan blive ophidset over noget som helst,” siger Jesper Bo Jørgensen.

Med til historien hører, at familien Jørgensen på det tidspunkt, hvor børnene efterspurgte ferien i Rørvig, havde boet i udlandet, i Schweiz, Tyskland og Tyrkiet, i syv år, og skønt de brugte noget af ferien i Danmark, så var de næsten aldrig alene, og der skete altid noget.

”Når vi var i Danmark, så var sommerhuset fyldt med gæster, og der er ikke opvaskemaskine, så det kunne til tider blive lidt hektisk,” medgiver Jesper Bo Jørgensen.

Det fik familien til at sadle om rent feriemæssigt, og i dag prioriterer de at have tid for sig selv uden at arrangere noget for ”700 andre på samme tid”, og det er okay, hvis det indimellem bliver lidt kedeligt.

”Det er en del af det at holde ferie, og jeg tror også, man bliver mere kreativ af at kede sig. Først når hjernen er tømt for alt det, der var derinde, er man klar til at tage imod nye indtryk. Personligt ved jeg, at når jeg begynder at kede mig meget, så er jeg klar til at tage på arbejde igen,” siger Jesper Bo Jørgensen, der til gengæld lige skal vænne sig til at kede sig.

Jo mere travlt han har haft op til ferien, jo længere tid går der, før den rolige tilstand indfinder sig.

”Lige når ferien begynder, kribler det da i mine fingre for at komme til at tjekke mail ved poolen, men jeg ved, at det går over,” siger han.

For husets ældste datter, Helena, gør det samme sig gældende med det sociale medie Facebook. Det er en nødvendig ”livsnerve” de første par dage, så glider det lige så stille i baggrunden, og så vil hun også hellere med ned at købe fiskefrikadeller, som de plejer.

”Det handler også om, at vi har fået opbygget nogle ritualer. Det gør for eksempel ikke noget, at det regner, for så skal vi have pandekager,” siger Jesper Bo Jørgensen, der godt kan finde på at sige til sine børn, at de har godt af at kede sig. Hvis børnene selv beklager sig, farer familien heller ikke ud i det nærmeste vandland og arrangerer noget.

”Så siger vi for eksempel, om ikke det er lang tid siden, vi har set den gule kirke i Rørvig, og så synes de pludselig, det er sjovt at læse gamle Anders And-blade igen,” fortæller han.

Sådan gjorde Jesper Bo Jørgensen også, da han selv var barn og sad i selv samme familiesommerhus og læste samtlige Kim-bøger.

”Nogle gange blev kedsomheden også for meget, men så motiverede den mig til at gå ud og tage initiativ til at lege med nogle andre,” siger Jesper Bo Jørgensen, der tror, det er rigtigt, at kedsomhed i dag kan legalisere et højere forbrug af tv og computerspil.

”Vores børn får ikke den barndom, vi havde, det kan vi lige så godt erkende. Hos os må man godt se ’Sommer Summarum’ (DR’s morgen-tv for børn, red.), mens man vågner både derhjemme og i Rørvig. Min kone og jeg kan også godt selv lide at se TV 2 News til vores søndagsmorgenmad derhjemme,” siger han.

Til gengæld sætter forældrene til hverdag et krav om, at børnene først er ”på” efter aftensmaden, og når de har lavet lektier.

Men i sommerhuset i Rørvig, hvor spegepølsen er lokal, og de sorte cykler tunge som havelåger, der er det ikke et problem, for her finder familien ud af ”at lave ingenting”. Sammen.

”Det handler også om, at min kone og jeg er blevet ældre, og det gør børnene også, og vi har dem ikke i så mange år endnu. Det kræver kun et øjebliks eftertanke, før man indser, hvor vigtigt det er at være sammen og til stede lige nu,” siger Jesper Bo Jørgensen og tilføjer:

”Så håber vi til gengæld, at det vil komme os til gode på vores helt gamle dage, at de husker duften af lyngen i Rørvig.”

familieliv@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Højtlæsning giver glæde hos børn og voksne

En naturlig vej i stedet for medicin

Jagten på en barndom uden smerter

Til kamp for almindelig husmoderviden

50 ting du skal prøve inden du fylder 11

Børn skal lære at lege udendørs

Fester uden promiller

Anbragte børn mødes med mindre fysisk magt

Krystalfade og georginer gør ingen lykkelig familie

Som at begynde alting påny

Livet med en hjerneskade

Her er andre fædre at snakke med

Far på barsel gavner hele familien

Blebørn bliver stadig ældre

Samlivsekspert: Derfor bliver færre gift

Børns sorg skal mødes med støtte og omsorg

Jeg ønskede at forsvinde fra mig selv

Hvad børn ved om skilsmisser

Fasten kan blive en fælles fokustid

Kampen om den lykkelige skilsmisse

Bøger

Menneskebarnet overlever på nærhed

Mennesker, der spiser sammen, taler sammen

Uheldige mønstre skal brydes tidligst muligt

Vi skal belønne gode forældre

Plejehjem skal gøres mere attraktive for pårørende

Billedet af adopterede er stereotypt

Stjernestøvet blæser hurtigt væk

Fra shawarma til syltede rødbeder: Nordisk mad indtager skolekøkkenet

Når naturen mangler i vores liv

Spejderliv får børn i skoven

Unge homoseksuelle står frem

Jeg har vidst det gennem en stor del af mit liv

KORT NYT OM NYTÅR

Kort nyt om familieliv

Hjemmet er i detaljen

Stjerneholdet, hvor alle får sejre med hjem

Det omsorgsløse samfund

Barnet, ingen skal kende til

Vinderne af julequizzen er fundet

At leve med en flodhest i stuen

For mange mænd er karrieren lykken

Alkoholforældre får lov at sætte dagsordenen i kommunerne

Drop opdragelsen og vær dig selv

Ægteskabet er samfundets hjerteblod

"Tilgivelse spiller en stor rolle i mit familieliv"

Opgør med den ulykkelige skilsmisse

Barnløse opgiver at adoptere

Kvinder klandrer hinanden for måden at prioritere mellem arbejde og familie på

”Min mand er en bedre mor end mig”

Når navlestrengen klippes – en gang til

Nyttehaven giver familien fællesskab

Powerkvindernes mænd taler ud

Med Gud og guitaren gennem smerten

Flere skal have en voksenven

Lykken er en voksen, der gider spille fodbold

Forældretab rammer skilsmissebørn ekstra hårdt

Forældre skal være voksne

Kort nyt

Krøller eller ej – vi elsker vores børn ...

Samfundet bliver aldrig en særlig god mor

Sønner får overdosis af bekymring

Efter scanningen er sagen klar: ”En lille prinsesse mere”

Jeg klarede alt det, min mor ikke kunne

Et frirum på 50 kvadratmeter

Kedsomhed på alle kanaler

Danske børns tv-forbrug vokser

Da tiden blev deres egen

Seje nørder på naturvidenskabelig sommerlejr

Spis, mit barn, spis!

Kort nyt

Barbaras fornemmelse for bøn

Uengagerede pædagoger er hverdag i flere vuggestuer

Familiens problemer skader børn og unge mest

Kontaktfamilier bryder isen til danskerne

Venskabet er en gevinst for begge familier

At være tæt på en kræftsyg er også en kunst

Gode råd til talen

En selvbevidst generation skal konfirmeres - individuelt og med personligt præg

Politikerne svigter børnefamilierne

Nye kæmpeinstitutioner skaber utryghed

Kort nyt

Fra hjemligt miljø til megainstitution

Ventetid på hjælpende hænder

En hånd, der kan få børnefamilier væk fra kanten

Fri for taknemmelighedsgæld

Det var ikke den familie, jeg drømte om

Kernefamilien er stadig idealernes motorvej

Familien trues af papirløse forhold

Henny og Tobias er bedstevenner

Bedstemor med forsigtige skridt

Bedsteforældre navigerer i konfliktfyldt farvand

Mænd og kvinder mødes på nettet for at få et barn

De mødes på en daddy-date

Børn født efter aftale

Kort nyt

Kort nyt

"De skal ikke ligge vågne og græde over Afghanistan"

Et massivt opbud af teateroplevelser

Børnebørn fik bedsteforældre til at skifte landsdel

Omsorg og oplevelser letter hverdagen

Børn bringer generationerne tættere på hinanden

Når sorgen bliver ved

Reformer skal styrke familiernes livskvalitet

Forældre til teenagere søger ofte hjælp

Forældre til teenagere mangler rygrad

Familieterapi brød fastlåste mønstre

Flere familier tager sig tid til en tre'er

Det giver respekt at være storfamilieforældre

Seks sæder i bilen, fem vaskekurve og fire børn - vi når det hele

Usikre forældre kan få hjælp til børneopdragelse

Boom i bøger til bedsteforældre

Al magt til børnebørnene

Skilsmissebørn får julestress

Enlige forældre og deres børn finder sammen med ligesindede til jul

Internettet er livlinen

Det er bedre med overskud til et barn end underskud til flere

Glansbilledet krakelerer, når familier kun får et barn

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​