Jeg ville nå at arbejde som volontør, inden jeg blev for gammel, siger Julie Kaufmann, der arbejder på børnehjemmet Usa River Children Centre i Tanzania. Den afdøde forfatter Jakob Ejersbo testamenterede en del af sin arv til dette børnehjem.
- Kathrine Brejnrod/ Scanpix.
Peter Rathmann, Arusha, Tanzania |
18. juli 2011
Julie Kaufmann tog springet fra en skovbørnehave i Sorø til et børnehjem i Tanzania. Hun vender hjem uden penge, bolig og job, men godt tilfreds
Der står Harison, Violet, Winnie-Frida og andre finurlige navne på tandkrusene i den åbne gård på børnehjemmet Usa River Children Centre i det nordlige Tanzania.
Børnehjemmet huser 39 børn og har danske Julie Kaufmann som souschef. Hun sprang fra jobbet som leder af en skovbørnehave i Sorø og landede i en helt anden og barsk virkelighed.
LÆS OGSÅ: Børn sulter ihjel mens vi diskuterer kødklisterLandsbyen Usa River ligger tæt på Arusha, der er en af de største byer i Tanzania. Området er præget af stor arbejdsløshed, fattigdom, prostitution, alkoholisme og aids.
Mange gadebørn tigger langs landevejen og i barerne. De har ikke en chance for en rimelig tilværelse, hvis de ikke hjælpes med mad, medicin, tøj, bolig og skole.
”Nogle af vores børn har været udsat for vold af alkoholiserede forældre, andre er forældreløse. Andre igen er blevet efterladt af deres forældre hos bedsteforældre, som heller ikke har råd til at tage sig af dem,” fortæller Julie Kaufmann.
Der er enorme kulturforskelle. En ung pige på hjemmet har fået diagnosen skizofren psykose, men hendes familie mener, at hun kan reddes via religiøs vækkelse:
”Børn med psykiske problemer betragtes nærmest bare som uopdragne.”
Konceptet er at beholde børnene, indtil de har fået en uddannelse og et arbejde, så de kan forsørge sig selv. Solstrålen er 24-årige Prosper, som læser til ernæringsvejleder på universitetet.
Men der er nætter, hvor Julie Kaufmann må holde sig vågen for den skizofrene pige, som risikerer at gøre vold på sig selv. Hvorfor udsætte sig for det, når hun kunne sidde trygt hjemme i Danmark?
”Jeg ville nå at arbejde som volontør, inden jeg blev for gammel. Jeg ville gøre noget, jeg havde lyst til,” siger den 59-årige pædagog.
En volontør får ingen løn og skal selv betale rejsen, forsikringer, visum samt de faste udgifter derhjemme.
Den afdøde forfatter Jakob Ejersbo testamenterede en del af sin arv til Usa River Children Centre. Børnehjemmet er sponseret af den danske forening tanzibarn.-dk, som nu har ansat Julie Kaufmann som konsulent for den lokale leder.
”Nu får jeg en løn, som kan dække min husleje og en del daglige udgifter. Resten betaler jeg selv. Jeg har bevidst valgt ikke at regne på det, men når jeg kommer hjem, har jeg formentlig brugt i nærheden af 100.000 kroner,” siger Julie Kaufmann.
Hun regner med at vende hjem til foråret efter godt to år på børnehjemmet. Så skal hun ud at finde job og bolig.
”Men jeg har gjort en gammel drøm til virkelighed. Jeg har lært en masse. Det har været en kæmpe udfordring både fagligt og kulturelt,” siger hun. /ritzau/
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad