Det var næsten til at forudse, at dem, som er ivrige fortalere for multikulturalisme, ikke kunne stå for fristelsen til at knytte Anders Behring Breiviks udåd i Oslo og på Utöya sammen med legitim kritik af islam.
Breivik har i sit manifest på internettet klippet og klistret fra blogs skrevet af prominente analytikere og kritikere af den elitære politiske korrekthed og af yderliggående muslimsk adfærd. Mod bedre vidende, og i ond hensigt, er disse analytikere og forfattere blevet udsat for en smædekampagne: multikulturalister beskylder dem for at være åndelige ophavsmænd/kvinder til massemordene.
Det falder ikke disse elitære meningsdannere ind, at Breiviks foragtelige og feje handlinger er en præcis afspejling af en jihadi-udåd. Selv ofrene er spejvendte. Hvor det er muslimske ofre for en muslimsk hellig krigers bombe - er der her tale om nordmænds død for en nordmands hånd.
Breivik, og dem som han angiveligt ville til livs, er i virkeligheden ideologisk forbundet i deres dødskult.
Den virkelige tragedie ligger i, som Rachel Adelberg Johansen rigtigt skriver, at de midtersøgende og konsensusorienterede politikere ikke har taget hånd om den muslimske trussel i rette tid. Det er som en overophedet kedel uden mulighed for at få dampen ud.
Bliver vores politikere - i Norge, Danmark, i det øvrige Europa - klogere af denne tragedie?








































