Bent Laursen skrev: Med droner med Bent ved tastaturet?
Intentionen bag ordene er tydelig nok. Hvordan afvikles diverse stater, hvor religion spiller en enorm rolle i statens selvforståelse?
Måske mentes der: Med droner? Med Bent ved tastaturet? Et fair spørgsmål (eller rettere: to).
Hvis det var én sætning, hvad mentes der da med "droner"? Hvis det var fysiske droner, hvordan ville det være plausibelt at formode at du skulle betjene dem (med dit tastatur)? Hvis der med "droner" mentes en metafor for angreb i form at det tastaturer sædvanligvis bruges til -- diskussion, debat, samtale -- er det vel korrekt, at du og dit argumentfremføring-aggregat kunne vedblive med at bidrage? ;-)
Du (Bent Laursen) skrev tidligere: For den katolske kirke vil det være en tilskyndelse til at besinde sig og orientere sig mod det religiøse frem for det magtpolitiske.
Institutionaliseret religion ER politik.
Beklager, men den katolske kirke har formodentligt aldrig haft noget andet sigte end det magtpolitiske. Det var årsagen til at institutionen blev konstrueret. Eller måske, at magteliten i det Romerske Emperium transformerede det fysiske rige, til et rige med diskret magt og uden rigide fysiske grænser.
Ønsker man et rige, der kan vare i 1000 år eller mere, må man finde en formel, der sikrer at strømmen af ressourcer der tilflyder én, kan vedblive med at hænge sammen, og ikke risikerer at afbrudt på et tidspunkt. Hvilket basalt set handler om to forhold.
1) At man kan finde en model hvor man kan have undersåtter, som vil adlyde én, uden at disse kollektivt har mulighed for at frigøre sig.
2) At ens muligheder for at opkræve skatter er uafhængigt af hvem der lokalt er verdslig fyrste.
Ethvert rige der er baseret på geografisk, fysisk dominans, vil blive udfordret af konkurrenter og vil uvægerligt kollapse. Man kan ikke vedblive med at rane alle ressourcer til sig selv, på bekostning af andre. Man kan ekspandere riget geografisk i en periode, og man kan tage rigdomme fra fra de magthavere man detroniserer undervejs, men evig ekspansion lader sig ikke gøre. Ekspansionen vil ophøre, og blive erstattet med andre former for ressourcerøveri, der er mere smertelige og kan erkendes som urimelige. De fornedrede vil gøre oprør når de kan.
Romerrigets ekspansion ophørte under Trajan og Hadrian, da det med datidens teknologi ikke gav mening at ekspandere yderligere. Det ressourcemæssige influx aftog over tid, og endte med at det vestromerske rige ophørte som hidtil. Som ved andre velplanlagte konkurser, var aktiverne blevet overført til en ny aktør, der kunne videreføre forehavendet under nyt navn.
Det romersk-katolske rige er verdenshistoriens måske største succes. Der er en imponerende politiske bedrift, og et fantastisk veludtænkt koncept.