Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Sikher får lov til at gå med kniv til OL til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sikher får lov til at gå med kniv til OL

Religionsfriheden har tilsyneladende vundet over våbenloven, da en religiøs gruppe har fået lov til at bære religiøst våben til De Olympiske Lege

- Scanpix.

Emneord for denne artikel

religionsfrihed | OL | London | kniv | sikher | våbenlov
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Religionsfriheden overvinder våbenloven, når sikhiske sportsdeltagere møder op til De Olympiske Lege i London næste år

Det er nemlig blevet besluttet, at de gerne må bære den såkaldte kirpan-daggert, der er en vigtig del af deres religion.

Sikherne modtager kirpanen ved dåben og skal derefter bære den altid som et af de fem kendetegn på, at de er indviet i sikhreligionen. De andre kendetegn er et armbånd, en kam, korte benklæder og uklippet hår.

LÆS OGSÅ: Vandt retten til at bære religiøs pasta-si på hovedet

Ifølge den britiske avis The Guardian mener sikh-samfundet selv, at det har spillet en væsentlig rolle i afgørelsen om, at legene næste år holdes i London. Eksempelvis havde organisationen Sikh Federation skrevet et brev til Den Internationale Olympiske Komité, IOC, hvor den frarådede medlemmer at stemme på Paris som vært, da Frankrig har et forbud mod de religiøse symboler. Ved seneste opgjorte britiske folketælling, der fandt sted i 2001, levede der 336.000 sikh-troende i Storbritannien.

Annonce
På trods af den større bevidsthed omkring den religiøse daggert er der ifølge en sikhisk talsmand, Dabinderjit Singh, dog stadig lidt vej igen:

”Der er forvirring om, hvad kirpanen er, og der vil stadig kunne opstå problemer ved De Olympiske Lege på grund af de mange forskellige stadioner. Skal vagter stå med linealer og måle knivblade?”, siger Singh og henviser til loven, om at kirpanen højst må være otte centimeter lang.

Den engelske lovgivning tillader sikher at bære den ceremonielle kniv på offentlige steder af religiøse grunde. De seneste år har der dog været tilfælde, hvor sikher mener enten at være blevet nægtet adgang på grund af kirpanen eller nægtet at gå med den.

udland@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​