Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik

Sognepræst Sørine Gotfredsen tager nu til genmæle efter hård kritik og erkender to fejlskøn i omstridt kronik

- Jacob Nielsen/Scanpix Denmark

32 debatindlæg Hold mig opdateret

Sognepræst Sørine Gotfredsen tager nu til genmæle efter hård kritik og erkender to fejlskøn i omstridt kronik

Efter næsten 1900 læserreaktioner, hvoraf størstedelen har været stærkt kritiske, erkender sognepræst Sørine Gotfredsen nu, at hun begik to fejlskøn i sin omstridte kronik "Det kan vi lære af Anders Breivik", bragt i Berlingske.

Kronikken er af mange blevet udlagt som en legitimering af Anders Breiviks handlinger og drab, blandt andet på baggrund af Sørine Gotfredsens kritik af forsvarerne for et multikulturelt samfund.

LÆS OGSÅ:  Præst i kraftig modvind efter terrorkronik

Men at kronikken kan fortolkes sådan, beklages nu af Sørine Gotfredsen i et nyt indlæg i dagens Berlingske.

"Mit ærinde med kronikken i lørdags udgjorde et forsøg på at analysere nogle af de mekanismer, der synes at være på færde i denne sag, og som udgangspunkt må jeg erkende to ting. To fejlskøn. For det første er kronikken nok blevet bragt for tidligt i et forløb, hvor der fortsat er så mange intensive følelser på spil. Og for det andet har jeg i et par tilfælde brugt formuleringer, der viser sig at kunne tolkes i retning af, at jeg i en eller anden grad opfatter Anders Breiviks adfærd som fornuftig", skriver Sørine Gotfredsen og beklager denne tolkningsmulighed.

Annonce
"Dette er jeg selvsagt frygtelig ked af, eftersom intet i verden ligger mig mere fjernt end at forbinde en massemorder med nogen som helst form for meningsfuldhed", skriver Sørine Gotfredsen.

Sørine Gotfredsen, der er sognepræst ved Jesuskirken i Valby, er af mange blevet kritiseret for, at hun i sin oprindelige kronik skriver om Anders Breivik, at "Han hader i protest mod forvandlingen af det norske og vesteuropæiske samfund, han er desperat og næppe ganske mentalt rask, men hans rationale står lysende tilbage".

Netop brugen af ordet "rationale" har fået flere til at kritisere Sørine Gotfredsen for at se fornuft i Breiviks drab, hvilket Sørine Gotfredsen nu afviser.

"Ordet »rationale« optræder i kronikken og har provokeret en del. Jeg bruger dette ord for at illustrere, at Breiviks handlinger af ham selv er knyttet sammen med en formuleret tankerække. Jeg siger ikke, at den er fornuftig, men at det faktisk er muligt at identificere en del af Breiviks motivation for at handle, som han gør. Og at man kan identificere et rationale hos et andet mennesker er ikke ensbetydende med, at man på nogen måde sympatiserer med det".

For Sørine Gotfredsen er det dog afgørende, at den norske tragedie ikke fører til en opdeling, hvor alle, der er skeptiske overfor et multikulturelt samfund, sættes i bås med Anders Breivik.

"Derfor er det ikke rimeligt, når jeg - for eksempel af SFs Ida Auken i vores P1-debat i går - beskyldes for at gå Breiviks ærinde ved at udtrykke skepsis over for det multikulturelle samfund. Som om hans forbrydelse tvinger os til i endnu højere grad at favne det multikulturelle, fordi det modsatte standpunkt nu så at sige er optaget af den onde selv. På den måde tildeles Breivik en alt for stor magt over vores samtale og frihed til at analysere", skriver Sørine Gotfredsen i Berlingske i dag.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Igen enig med Sørine

Mads, publiceret d.03/08 10:02 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Er fortsat enig med Sørine... Det er mig en gåde at nogen kan udlægge teksten på anden vis end den Sørine forklarer her. Det er så simpelt det hun skriver og de som vender hendes kronik imod hende, er kun ude på én ting - at bruge Breivik til at fremme deres egen sag og skyde Sørine i sænk pga. fordomme!
Del Link

Sv. Igen enig med Sørine

Clausny, publiceret d.03/08 10:15 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
@Mads. Jeg er helt enig med dig. Der er dog også den mulighed, at mange ikke kan læse. Det er åbentbart ikke så ligetil at læse en tekst og forstå essensen af den, hvis man i udgangspunktet (p.gr.a. sine fordomme mod skribenten) tror, at den handler om noget helt andet.
Sørine har lavet en klar analyse og skåret den ud i pap.

Mads skrev:
Er fortsat enig med Sørine... Det er mig en gåde at nogen kan udlægge teksten på anden vis end...
Del Link

Enig med Sørine

Walther, publiceret d.03/08 10:32 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
At folk ikke kan eller vil læse er ikke din fejl.
Del Link

om folk der kan læse.

Jørgen Orloff, publiceret d.03/08 11:16 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
hej walther du kan tro folk kan læse,men der sidder folk der læser efter parolen:

TAG IKKE EFTER HVAD DER MENES,MEN FANG FOLKS FORTALELSER OG UDELADELSER OG OVERFORTOLK DEM.

det er vel mest folk der ikke har nogen mening egentlig,men godt kan lide at høre sig selv snakke,tænk hvad det kan blive til når problemerne SKAL løses.
Del Link

Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik

Bent Laursen, publiceret d.03/08 11:39 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Kære Sørine

Jeg synes bestemt ikke, at du har begået fejl i din kronik.

Til gengæld synes jeg, at det er flovt, at Trynebanden har kastet sig over din person og krænket din værdighed.

Du har med denne kronik gjort os alle en stor, uegennyttig tjeneste ved at bringe lidt realitetssans ind i debatten.

Vi er ikke altid enige,men jeg beriges altid af din indsigt og det smukke, præcise sprog.


Det ville være meget forståeligt, hvis du trækker dig helt eller delvist fra debatterne efter denne omgang systematisk mobning - det er trods alt vigtigt at bevare helbredet.

Måske det ville være en hjælp for dig, hvis Politiken og dens trynebande undskyldte over for dig, og hvis Berlingske gjorde op med trynerierne på forsiden. Det ville under alle omstændigheder være medvirkende til vor fælles heling og genopdagelsen af anstændighed i den offentlige debat.

Hvis du føler det nødvendigt at forlade debatten, vil jeg savne din røst!

De allerbedste hilsener
Bent Laursen
Stengodsvägen 7
23830 Oxie
Del Link

Rationale - ja, men jo djævelsk sygt

Bent Christensen, publiceret d.03/08 11:44 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Når mange har misforstået ordet "rationale", skyldes det måske en overtro på "ratio", fornuft. Men den fornuftige følge kan godt finde sted i selv den mest syge og djævelsk onde proces. Jeg vil som flere andre steder sagt ikke beskæftige mig med den unævnelige massemorder. Lad mørket sænke sig over ham. Og det er en skandale, at han bla. gennem sin advokat fortsat kan tale til offentligheden. Men der er altså den grund til at beskæftige sig med ham, at vi skal forstå, hvad det er for nogle mekanismer, der er tale om, så vi bedre kan prøve at hindre andre i at komme derud. Hvad vi blandt andet skal gøre ved at sige med al vor kraft, at de altså ikke skal bilde sig ind, de på nogen måde repræsenterer os. Og det uhyggelige rationale er altså, at han har villet ramme det i hans øjne landsforræderiske Arbeiderpartiet, hvor det gjorde allermest ondt. Det er det, vi er opppe imod. Og det er det, vi skal forstå, hvis det skal lykkes os at bekæmpe det. - I øvrigt gælder det den slags galninge, at de kan gribe en hvilken som helst sag for at komme til at føle sig som en slags gud.
Del Link

Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik

Lars Vangslev, publiceret d.03/08 12:06 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Der var for ikke mange dage siden en artikel i Die Welt, som handlede om venstrefløjens misbrug af tragedien i Norge til en retabuisering af indvandringsdebatten. Som altid når det er en tysk journalist, der skriver og formulerer sig, en godt gennemtænkt og velskrevet artikel.

Tendensen, der viste sig øjeblikkeligt i tysk presse, viser sig nu også i dansk presse. Venstrefløjen ved, at den har tabt valg på indvandringsdebatten, og den misbruger nu den norske tragedie til at lukke ned for denne debat ved at sætte alle, der forholder sig kritisk til indvandringen og den voldsomme forandring af de vestlige samfund, i bås med Breivik.

Ligesom den forkælede SFer, Ida Auken, som har fået alt foræret i kraft af sit efternavn, forsøger at gøre det med Sørine Gotfredsen. Auken bør måske reflektere over, inden hun sætter sine landsmænd, som gør brug af deres grundlovssikret ytringsfrihed, i bås med massemordere, at hendes eget parti agter at anerkende et Palæstina, som mere eller mindre styres af den islamiske terrororganisation, Hamas, som snart arbejder med, snart arbejder mod en anden terrororganisation i området, nemlig PLO.

Hvordan forholder SFeren sig til islamisk terror? For eller imod? Det må vel være for, når hendes parti så gerne bakker op om det reelt Hamas styrede Palæstina. Styret i Palæstina er godt i gang med at udrense kristne i området. Jubler Auken også over det?

Indvandringsdebatten skal ikke tabuiseres. Indvandringen har afstedkommet enorme probleme i samfundet, og de bliver flere og flere. Selv i min egen by, Roskilde, er der nu ghettoer. Det var der ikke for 20 år siden. Det skal diskuteres, og det uanset hvad "de rene" i Socialdemokratiet og SF eller farisæerne, de københavnske cafeeksistenser, i Det Radikale Venstre siger.

Jeg forstår Sørines tilbagetog. Hun er blevet truet på levebrødet af sin overordnet, som har sat hende i bås med nazismen.

Vi andre, som blæser højt og flot på fløjlsmaverne og derfor ikke behøver at bøje os for prælaternes venstreorienteret meningsmonopol, fortsætter med at diskutere indvandringen og forholde os kritisk til den. Det gør vi nu som førhen på Grundlovens grund.

For det hele drejer sig netop om vores folkestyre og dets fremtid.
Del Link

RESPEKT! ... og mange, mange flere burde følge efter.

Flemming, publiceret d.03/08 12:15 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Lige så sjældent som sne forekommer om sommeren i en dansk bøgeskov, er den danske debatkultur præget af - indrømmelser. Når det sker, har vi som enkeltperson og folk i allerhøjeste grad grund til at glædes - også selvom vi stadig kan være uenige om ærindet. SG viser med sin indrømmelse et efterlevelsesværdigt format, som det for demokratiets skyld ville være nyttigt, om DF og andre politikere samt meningsdannere tog kraftigt ved lære af. Hun er en ganske "skarp kniv i skuffen", hvad angår retorisk ordekvilibrisme samt argumentationsevne - derfor er hun ikke en "hvem-som-helst-jeg-har-lyst-til-at-markere-mig-debatør". Når hun så vælger at "indrømme" en fejldiskurs - mon ikke "vi andre" så også godt kunne begynde at blødgøre uden nødvendigvis at kompromitere vore egne synspunkter, så det netop fører til - DIALOG! Det kan kun styrke demokratiet samt lysten til at - lytte. De fleste - normalt udrustede mennesker - lytter nemlig gerne til én, der stiller sig lidt ydmyg til sin egen forestillingsverden.
Del Link

Sv. RESPEKT! ... og mange, mange flere burde følge efter.

Bent Laursen, publiceret d.03/08 12:30 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Flemming skrev:
Lige så sjældent som sne forekommer om sommeren i en dansk bøgeskov, er den danske debatkultur...


Kære Flemming

Jeg kunne meget vel være enig med dig, men jeg tror du glemmer at tage med i dine vurderinger, at Sørine er blevet tæsket på plads.

Samme letsindige omgang med virkeligheden, som hendes kritikere gør sig skyldige i, findes nu hos dig. Det virker faktisk lidt nedladende, synes jeg.

Men lad os bare prøve at lægge polariseringen, splittelsen og hadet bag os. Der er nok ikke håb om, at politkere og journalister forbedrer sig uden et voldsomt folkeligt pres.

Har du nogen konkrete ideér?

Kan vi lave en stop tryneriet kampagne?
Del Link

Hold ud, Sørine!

Christian, publiceret d.03/08 12:46 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gotfredsen: Jeg begik to fejl i min kronik
Den eneste fejl, Sørine har begået, er at begynde at trække i land over for det, som andre her kalder Trynebanden og alle de andre bløddyr fra undskyldningsindustrien. Det er dem, der har uret og ikke en gang orker at argumentere ordentligt for deres synspunkter. Tænk, hvis Luther havde haft den holdning, så havde vi fortsat søppet i papismen!
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​