Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Danske arbejdspladser giver ramadanfri til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Danske arbejdspladser giver ramadanfri

8 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Flere store virksomheder indarbejder ramadanen i deres kalender. Virksomheder bør ikke tage kulturelle særhensyn, mener Dansk Folkeparti

Skal danske virksomheder tage særlige hensyn til ramadanen?
 
 
 
Danske arbejdspladser giver ramadanfri.
Til gengæld tager de muslimske ansatte en ekstra tørn til jul.

Mange muslimer beder om ferie eller fri under den månedlange faste, ramadanen, som i dag er gået ind i sin anden uge.

LÆS OGSÅ: Når muslimer holder ramadan i Danmark

Og det får de lov til flere steder. Blandt andet hos rengøringsselskabet ISS og transportfirmaet Arriva.

Det skriver Avisen.dk.

ISS har medarbejdere fra 122 lande og Arriva har 63 forskellige nationaliteter. Derfor er der forståelse for, at ramadanen ofte medfører et ferieønske.

"Selvfølgelig tager vi hensyn til, at nogle holder ramadan. Hvert år er der nogle, som ønsker fri, og det giver vi dem lov til", siger Birgitte Volden, der er afdelingschef for 280 ISS-ansatte, til Avisen.dk.

Hos ISS er der ingen politik om, at ramadanen giver ret til ferie, men så længe der bliver ønsket fri i god tid, er det ikke et problem.

"Det er ikke en svær kabale at få til at gå op", tilføjer Birgitte Volden.
Hos vaskerifirmaet Midtvask i Aarhus har man taget det særlige hensyn siden 2005 for de 170 ansatte fra 22 forskellige lande.

Ifølge tillidsrepræsentant Liselotte Jensen medførte det i starten et par sure opstød fra de danske ansatte. I dag betragtes det ikke længere som forskelsbehandling.

"Det er blevet en helt naturlig ting, og når det så bliver jul, tager de muslimske ansatte til gengæld en tørn, så de danske ansatte kan holde fri," siger hun til Avisen.dk.

Men hos Dansk Folkeparti er man ikke begejstret for, at der bliver vist særhensyn under ramadanen.

"Helt principielt mener jeg, at danske arbejdspladser bør være indrettet efter dansk kultur, og det derfor er de danske helligdage, man giver fri til", siger medlem af integrationsudvalget Martin Henriksen til Avisen.dk.

Han anerkender, at private virksomheder kan tilrettelægge, som de vil. Men han mener, at bremsen for ramadanfri bør trækkes inden for det offentlige.

"Her bør der være officielle retningslinjer for, at man ikke tager kulturelle særhensyn", slår han fast.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Danske arbejdspladser giver ramadanfri

britt, publiceret d.08/08 13:55 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
Så kan man da bare kalde det noget andet - f.eks. ferie.
Del Link

Danske arbejdspladser giver ramadanfri

Anker, publiceret d.08/08 16:21 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
Man skal ikke tage specielt hensyn til ramadan, men man kan godt tage hensyn til sine medarbejdere. Og hvis der er nogen der ønsker fri når der er ramadan, hvad er så problemet i det?
Del Link

Danske arbejdspladser giver ramadanfri

Christian Budde, publiceret d.08/08 16:58 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
Hvis det er de bedste og mest stabile medarbejdere, man kan få, så er det vel op til arbejdspladsen selv at vurdere det.
Hvis der allerede er taget kulturelle hensyn ved ansættelsen eller de er ansat med tilskud, ville det være forskelsbehandling af eventuelle mere stabile medarbejdere, der står på sidelinjen og ikke kan få arbejde.
Så længe det ikke medfører en merudgift for samfundet, må det være op til virksomheden selv.

Et andet aspekt er, at mange muslimer - især i fysisk betonede erhverv - er dårlig arbejdskraft under ramadanen, da de ikke får den væske og næring, de har behov for til dette. Dette medfører så af og til i stedet sygemeldinger. Jeg har endda hørt om, at nogen blev sendt hjem (på et støberi), da de nærmest vaklede rundt - det var sikkerhedsmæssigt uforsvarligt.
Del Link

Sv. Danske arbejdspladser giver ramadanfri

erik, publiceret d.08/08 18:36 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
britt skrev:
Så kan man da bare kalde det noget andet - f.eks. ferie.


Selvfølgelig kan man det. Hvor mange, der så kan have ferie samtidig, afhænger så af den enkelte arbejdsplads.

Problemets størrelse afhænger naturligvis af virksomhedens art.
Det er jo fx ikke smart af affolke hospitaler, plejehjem, offentlig transport i større omfang, medens det nok er rimelig ligegyldigt, hvor mange blikkenslagere der holder ferie på samme tid.

Det, der bekymrer mig mest, er, at folk der fx skal køre en bus er dehydreret,
da fasten for en rettroende muslim ikke "kun" betyder ingen mad før efter solnedgang,
men også betyder ikke en dråbe væske.

En dehydreret sosu-hjælper/sygeplejerske/læge er jo heller ikke en person, man ønsker skal tage vare på en.

Desuden er der jo for den rettroende muslim mange undtagelser, der gør, at ufatteligt mange ikke behøver sulte eller tørste, men de gør det alligevel, "for det styrker sammenholdet", som en sosu-hjælper engang sagde til mig.
Del Link

Positivt overrasket.

Nederby Jessen, publiceret d.08/08 21:07 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
Jeg er positivt overrasket over de hidtidige kommentarer til denne artikel.

Naturligvis er det her noget, den enkelte arbejdsplads selv må tage stilling til i forbindelse med tilrettelæggelsen af arbejdet. Og det giver da god mening, at kristne kan hold fri omkring jul, påske og pinse og at muslimer så kan gøre det omkring ramadanen.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
Del Link

ramadanfri (Sawm)

Simon, publiceret d.08/08 22:18 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
http://www.iol.co.za/news/south-africa/ramadan-diet-poses-health-risk-exper...
http://www.unboundmedicine.com/medline/ebm/related/9198696/%5BRamadan__A_mo...

Er meget enig med hvad Bjarne skriver. Men
også i hvad df siger: "Virksomheder bør ikke tage kulturelle særhensyn, danske arbejdspladser bør være indrettet efter dansk kultur" (Er ikke df'er) Religion hører til det private.

Islam søger at udslette alle andre kulturer ved at bruge dhimmitude. Manglen på borgerlige rettigheder, misbrug, ydmygelse og skattetrykket slidt væk ånden til at modstå at blive islamisk. De får nye navne og navne på byer ændres, og derefter kulturhistorien forsvinder.
Dhimmitude, som er det sind Dhimmi, ødelægger den civilisation, hvori islam bevæger sig, fordi den eneste vej ud er at blive mere islamisk ved at opgive alle dine gamle kultur. Når Islam flyttede ind koptiske Egypten, kulturen var en blanding af den gamle faraonisk kultur og blandes med den kultur af grækerne. I sidste ende alle de koptiske kultur forsvandt ligesom pyramiderne blev frataget deres smukke marmor finér. Hvorfor? fordi islam forsøger at ødelægge alle kafir(vantro) civilisationer.

Dhimmitude er den holdning, der altid forsøger at formilde bøller. Islam altid presser for denne holdning af underkastelse.

Taget fra Political Islam og oversat til dansk.
http://www.politicalislam.com/blog/the-dhimmi-2/

Simon Eskilde
Del Link

Danske arbejdspladser giver ramadanfri

Ole Gerstrøm, publiceret d.10/08 09:05 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
I Egypten kan man se i statistikkerne, at der en stigning i færdselsuheld under ramadanen. Så muslimer der holder ramadan, bør ikke have lov til at køre bil. Det samme må gælde for arbejde, der kræver at man er frisk og vågen. Og det er nok det meste.
Del Link

Sv. Danske arbejdspladser giver ramadanfri

erik, publiceret d.12/08 21:33 (for 10 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Danske arbejdspladser giver ramadanfri
Ole Gerstrøm skrev:
I Egypten kan man se i statistikkerne, at der en stigning i færdselsuheld under ramadanen. Så...


Ja, ufatteligt at oplyste (?) mennesker i vor tid kan finde på den slags hokus-pokus.

DF: "Virksomheder bør ikke tage kulturelle særhensyn,
danske arbejdspladser bør være indrettet efter dansk kultur."

Hvad skulle danske arbejdspladser ellers være indrettet efter?

Saudi-Arabiske traditioner eller Inkarigets kultur?
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​