Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget

ARKIV--Hüseyin Arac (S). (Foto: Kim Haugaard/Scanpix 2011)

- Kim Haugaard /Scanpix

12 debatindlæg Hold mig opdateret

Omstridt ramadan-træf bliver alligevel til noget i Folketinget. Det ændres dog fra "middag" til "reception"

Trods protester vil det omstridte ramadan-arrangement alligevel finde sted i Folketinget inden længe.

Efter at have modtaget en ny ansøgning har Folketinget nu godkendt sammenkomsten, der skal finde sted i tingets Fællessal senere på måneden.

LÆS OGSÅ:  Ramadanmiddag har stadig kurs mod Christiansborg

Det oplyser folketingspolitikeren Hüseyin Arac (S), som står bag projektet.

Annonce
- Jeg er meget glad for, at det lykkedes at få arrangementet på plads. I denne tid har vi mere end nogensinde brug for at samles og tale om tingene på tværs af religion og partifarve, udtaler Hüseyin Arac.

Der bliver dog ikke tale om en "ramadanmiddag", som først proklameret, men snarere en "ramadan-reception og debataften", oplyser socialdemokraten.

- Hvis der er nogle, der er bange for middagen, så kalder vi det reception, så alle ved, hvad der foregår. Men indholdet er det samme, fortæller Hüseyin Arac.

Receptionen afholdes i anledning af den muslimske fastemåned, ramadanen, og der vil oplæg om integration og forholdene i Mellemøsten.

- Vi håber, at folk fra alle partier deltager. Alle mine kolleger i Folketinget, alle 179, er inviteret, fortæller Hüseyin Arac.

Navnlig Dansk Folkeparti har raset mod ramadan-mødet og kaldt det et "misfoster", men det tager socialdemokraten stille og roligt, lyder det.

- Jeg betragter det som en ganske almindelige misforståelse. Der har været nogle misforståelser, men det er nu sat på plads.

- Min hensigt er at skabe dialog og venskab, ikke konflikter eller spændinger i vores samfund, tilføjer Hüseyin Arac.

Folketingets Administration meddelte i første omgang, at der manglede afgørende oplysninger for at ramadan-mødet kunne blive afholdt. Blandet andet fremgik det af en invitation til arrangementet, at den tyrkiske avis Zaman Scandinavia var medvært ved middagen, og det strider ifølge Folketinget mod reglerne for lån af lokaler på Christiansborg.

Men problemerne er tilsyneladende nu ryddet af bordet.

Receptionen sted finder sted den 22. august i Folketingets Fællessal.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Politik og religion

Dan, publiceret d.16/08 14:20 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Det er en uskik at blande religion og politik sammen. Den folkekirkegudstjeneste, der afholdes i forbindelse med folketingets åbning, burde også afskaffes.

Vi skal respektere, at nogle er troende, og give dem mulighed for, at de kan praktisere deres tro i deres lønkammer, men i bund og grund er folks religiøse overbevisning i privatsag. Landets love skal ikke baseres på skrifter fra en svunden oldtid, men på demokratiske beslutninger taget af mennesker, som lever nu.

Det er en knytnæve i ansigtet på demokratiet, at en ideologi som islam, som i sit væsen er teokratisk, skal missionere på Christiansborg. Man må i det mindste håbe, at oplægget om »forholdene i Mellemøsten« omfatter de mange forfølgelser og overgreb på de kristne mindretal i regionen.
Del Link

Sv. Politik og religion

Andreas Christian Jensen, publiceret d.16/08 14:32 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Dan skrev:
Det er en uskik at blande religion og politik sammen.


Siden hvornår egentlig?

"Vi skal respektere, at nogle er troende, og give dem mulighed for, at de kan praktisere deres tro i deres lønkammer, men i bund og grund er folks religiøse overbevisning i privatsag."

Siden hvornår egentlig?

"Landets love skal ikke baseres på skrifter fra en svunden oldtid, men på demokratiske beslutninger taget af mennesker, som lever nu.

Men når nu de fleste af dem tror på disse skrifter, hvad så?
Del Link

Sv. Politik og religion

Dan, publiceret d.16/08 14:53 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Andreas Christian Jensen skrev:
Dan skrev: Det er en uskik at blande religion og politik sammen.

Siden hvornår...


Udgangspunktet for mine betragtninger er, at folkestyre er bedre end præstestyre. Det siger sig selv, at hvis flertallet af en befolkning gik ind for en teokratisk styreform, kunne det i princippet indrette samfundet efter et religiøst skrift. Indtil videre synes der dog ikke være at stemning for at afskaffe demokratiet i Danmark, hvorfor det må være en privat sag, om folk vil tro på trolde, feer, nisser, aser eller andre overnaturlig væsner.
Del Link

Sv. Politik og religion

Heinrich R., publiceret d.16/08 15:16 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Dan skrev:
Udgangspunktet for mine betragtninger er, at folkestyre er bedre end præstestyre.


Nu har vi ikke prøvet af have nogle af delene i det danske rige, men jeg tilslutter mig dit valg ved den hypotetiske modsætning.

Men hvis man skulle vælge mellem et teokratisk præstestyre eller sponsoreret partistyre, hvad burde man da vælge?

Kan nogle af delene forventes af forholde sig til realiteterne? Kan det forventes at være en mærkbar forskel i graden af sværgen til luftige og kryptiske doktriner om den rette adfærd, hvor hverken dokumentatation for doktriners gyldighed eller respekt for befolkningens (lejlighedsvis) sunde fornuft tages i ed?
Del Link

Sv. Politik og religion

Andreas Christian Jensen, publiceret d.16/08 15:40 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Dan skrev:
Udgangspunktet for mine betragtninger er, at folkestyre er bedre end præstestyre. Det siger sig selv, at hvis flertallet af en befolkning gik ind for en teokratisk styreform, kunne det i princippet indrette samfundet efter et religiøst skrift. Indtil videre synes der dog ikke være at stemning for at afskaffe demokratiet i Danmark, hvorfor det må være en privat sag, om folk vil tro på trolde, feer, nisser, aser eller andre overnaturlig væsner.


Nu tror jeg ikke, at jeg har talt for et præstestyre - det følger ikke nødvendigvis af religiøsitet.

Jeg kan stadig ikke se, hvorfor tro og religion er privat, bare fordi vi påstås at have et demokrati.
Del Link

Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget

Tina, publiceret d.16/08 22:41 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
http://www.politicalislam.com/blog/sharia/
En god bog at læse: Nomaden og OPBRUD OG OPRØR af Ayaan Hirsi Ali.
http://www.williamdam.dk/skoenlitteratur/biografier_erindringer/nomaden_152...
Lidt af starten fra Nomaden.
Der findes mange gode mænd og kvinder i Vesten, som forsøger at få flygtninge integreret- og som skælder deres medborgere ud for ikke at gøre mere,ikke give penge til filantropiske organisationer og ikke kæmpe for at udrydde diskrimination. De lægger pres på referinger for ,at de skal fritage minoriteter fra at rette sig efter de gængse adfærdsnormer i vestlige samfund;de kæmper for at hjælpe minoriteter med at bevare deres kulturer,og fritager deres religion fra kritisk ransagelse...

Hvorfor så mange unge muslimske mænd er modtagelig for islamisk radikalisme. Det er frem for alt gennem familierne at konspirationteorier breder sig fra moskeererne over madrasaerne - de koranskoler hvor børn og unge kun lærer at lire Koranen af og bliver oplært i Det muslimske broderskabs budskaber - i Saudi-Arabien og Egybten til dagligstuerne i Holland Frankrig og USA.

http://www.information.dk/231308
Andre bøger-Fra enevælde til folkestyre.
http://www.akademisk.dk/butik.aspx?c=Item&category=4550&item=24091
http://www.denstoredanske.dk/Samfund,_jura_og_politik/Samfund/Moderne_demok...
http://www.denstoredanske.dk/Samfund%2c_jura_og_politik/Samfund/Folketinget...
http://www.denstoredanske.dk/Danmarks_geografi_og_historie/Danmarks_histori...

Hekse, ikke en køn historie.
http://www.kristeligt-dagblad.dk/laeserdebat/traad/384355?post_id=251774#po...

Solhvervsfest.Nordisk religion.
http://www.folkekirken.dk/hoejtider-og-traditioner/jul/julefestens-historie...
http://da.wikipedia.org/wiki/Ritualer_i_nordisk_religion
http://www.fornsidr.dk/dk/artikler/julenerenhedenskfest
http://www.gotquestions.org/Christmas-traditions.html
http://www.gotquestions.org/Christian-Christmas.html
Sommersolhvervsfest
http://www.udfordringen.dk/art.php?ID=10766
http://www.festleksikon.dk/vis/sommersolhverv.html
http://carm.org/religious-movements/wicca/wiccan-sabbats-or-holy-days

Michael Sagde: islam-røvslikkende møghunde
Vær så venlig at formilde dine ord. Dine ord kan du blive smidt ud på.

Hver mand har brug for en kvinde og så omvendt. Lutheransk synspunkt.
http://www.dlm.dk/budskabet/c105/1-oversete-bibelske-skrifter/esters-bog/pg...

Hvad man kan finde på.
http://www.denfri.dk/2011/08/mcdonalds-introducerer-ramadanmenu/#more-9246
Den gangs satire. Nu alvor idag.
http://www.youtube.com/watch?v=EN-5VNDP2Lg

Mvh Tina
Del Link

Sv. Solhvervsblot

Heinrich R., publiceret d.17/08 10:53 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Michael skrev:
Det var da mere oplagt at holde blot på borgen og hylde de gamle guder ved solhverv.


Vintersolhvervsfesten handler da om de gamle guder. Nissernes fest.

Sommersolhvervsfesten er derimod officielt lutheransk. Afbrændingen af (symbolske) hekse (systematisk kvindeundertrykkelse) er en lutheransk skik. Eller uskik, om man vil.
Del Link

Sv. Solhvervsblot

Andreas Christian Jensen, publiceret d.17/08 11:48 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Heinrich R. skrev:
Sommersolhvervsfesten er derimod officielt lutheransk. Afbrændingen af (symbolske) hekse (systematisk kvindeundertrykkelse) er en lutheransk skik. Eller uskik, om man vil.


Faktisk ikke. Sommersolhverv er en germansk skik, nærmere bestemt en nordgermansk skik, som bl.a. vikingerne også bragte til berberne i Marokko, som også fejrer noget, der miner om sankthans - dog uden heks.
Afbrænding af heksen er en relativ ny opfindelse - og ja, det er en uskik.
Del Link

Sv. Solhvervsblot

Heinrich R., publiceret d.17/08 11:56 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
Andreas,

mange tak for oplysningerne. Det vidste jeg ikke.

Ærindet med min tidligere kommentar handlede selvfølgelig mere om at påpege dobbeltmoralen og selvbedraget i "vores" selvopfattelse, end at bidrage med faglig indsigt ;-)
Del Link

Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget

E., publiceret d.17/08 12:24 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ramadan-møde får grønt lys i Folketinget
MF'er Hüseyin Arac (S) siger:
"- Jeg er meget glad for, at det lykkedes at få arrangementet på plads.
I denne tid har vi mere end nogensinde brug for at samles og tale om tingene på tværs af religion og partifarve, udtaler Hüseyin Arac."
-------------------------------
Ja, det er der så 364 andre dage at gøre dette på!
Ren religiøs provokation, som ikke skaber respekt om dette religiøse mindretal!
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​