Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Den tætte forbindelse mellem kongehus og kristendom til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Den tætte forbindelse mellem kongehus og kristendom

Maleriet "Fædrelandets vår", der er malet af Agnes Slott-Møller, var en gave til kong Christian X og dronning Alexandrine. Maleriet er en del af udstillingen "Gud bevare Danmark".

- Foto fra udstillingen.

Emneord for denne artikel

Luther | kristendom | udstilling | Gud | kongehuset | dronningen | Amalienborgmuseet
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Amalienborgmuseet er klar med en udstilling, der fortæller om danske regenters forhold til kirken og kristendommen

Når Dronningen nytårsaften afslutter sin tale til danskerne, sker det altid med ordene ”Gud bevare Danmark”. Det siger noget om dronning Margrethes interesse for og nære tilknytning til kirken og kristendommen, men det fortæller også om en lang tradition, hvor kongehuset og kristendommen har været nært forbundne.

LÆS OGSÅ: Myten om sagnkonge fortalt i 400 kilo sølv

Den forbundethed er emne for særudstillingen ”Gud bevare Danmark” på Amalienborgmuseet, der åbner i den kommende uge.

Museet har indsamlet genstande og dokumenter fra blandt andet Nationalmuseet, Ny Carlsberg Glyptotek og flere danske kirker, og sammen med museets egen store samling er det blevet til en udstilling, der fylder flere af salene på Amalienborgmuseet, der har til huse i Christian VIII’s palæ.

Annonce
”Historien om kongehuset og kirken er både en historie om kontinuitet og brud, men helt fra Danmarks grundlæggelse har der været en tæt forbindelse mellem kongehuset, kirken og kristendommen,” fortæller Birgit Jenvold, der er museumsinspektør og daglig leder af museet.

De forskellige regenters betydning for monarkiets tilknytning til kirken varierer. Vores egen dronning står rigtig stærkt i den sammenhæng. Som kunstner har hun blandt andet skabt bispekåber og messehagler til mange danske kirker, og et rigt udvalg af dem er med på udstillingen. Det er også Dronningens juleske fra 1984, som tillige findes i tusindvis af danske hjem. Motivet på skeen er Kristusbarnet med stjernen fra Betlehem over hovedet, strålekransen omkring sig og jordkloden under sine fødder. Dronningen har som inspirationskilde haft Nicolaus fra Verduns romansk-gotiske fløjalter fra 1181, der står i kirken Klosterneuburg ved Wien i Østrig.

Også dronning Margrethes bedstefar, kong Christian X, havde et personligt, nært forhold til kristendommen.

”Christian X er mest kendt som genforeningskongen, men vi ved, at han var meget højkirkeligt interesseret og ofte tolkede begivenheder i sit eget liv og gerning ind i noget religiøst”, siger Birgit Jenvold.

På udstilllingen vises et billede, som Christian X og hans dronning, Alexandrine, fik som genforeningsgave i Sønderjylland i 1920, og som siden hang på væggen i kongens arbejdsværelse. Maleriet, der bærer titlen ”Fædrelandets vår” og er malet er Agnes Slott-Møller, forestiller en middelalderkirke med en massedåb af små børn og mødre, der alle er klædt i hvidt.

”Motivet er ikke en begivenhed i danmarkshistorien, men er opfundet af kunstneren. Det passer perfekt til Christian X’s personlige opfattelse af kongegerningen, hvor religion og nation gik op i en højere enhed,” mener Birgit Jenvold.

Noget længere tilbage i kongerækken finder vi Christian III. Han fylder en del på særudstillingen, fordi det var ham, der for alvor fik Reformationen til Danmark. Som ung prins tog han på dannelsesrejse rundt i Europa og blev blandt andet personlig ven med Martin Luther, som han var penneven med hele sit liv. Med på udstillingen er nogle mønter fra den tid, der bærer et motiv, hvor kongen meget symbolsk træder på en katolsk bispestav.

Udstillingen ”Gud bevare Danmark” åbner den 27. august og kan ses helt frem til den 11. december 2011.

washuus@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​