Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Giv din præst karakter på nettet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Giv din præst karakter på nettet

I Tyskland er kritiske kirkegængere gået sammen om at lave hjemmesiden hirtenbarometer.de (på dansk: Hyrdens barometer), hvor man kan anmelde præster og gudstjenester med karakterer og kommentarer.

- Colourbox.com

Emneord for denne artikel

kirke | internet | katolsk | præst | præster | nettet | Tyskland | gudstjenester | karakter | Per Ramsdal | Margit Warburg
flexblock
6 debatindlæg Hold mig opdateret

I Tyskland kan man nu anmelde gudstjenester og præster på nettet. Den katolske kirke i Danmark afviser idéen, mens folkekirkepræst mener, det kan gøre gudstjenesterne bedre

I dag bliver alt fra restauranter og foredrag til håndværkere anmeldt på nettet. Hvorfor så ikke en præst? Det kan man nu. I Tyskland.

Her er kritiske kirkegængere gået sammen om at lave hjemmesiden hirtenbarometer.de (på dansk: Hyrdens barometer), hvor man kan anmelde præster og gudstjenester med karakterer og kommentarer.

Fabian Ringwald, der er medstifter af siden, fortæller, at siden skal bruges til at skabe debat om kvaliteten af præsternes præstationer og evne til at nå sognebørnene.

”Kirken skal også kunne debatteres og har indtil nu været et slags helligt rum, der ikke på samme måde er blevet udsat for kritik som andre samfundsinstitutioner. Ved at skabe debat og dialog om præsters arbejde håber vi, hjemmesiden kan være med til at gøre præsterne bedre.”

Annonce
Hjemmesiden blev åbnet i april, og 50.000 personer har allerede afgivet stemmer og kommentarer på 8000 forskellige præster. Debatten i forbindelse initiativet har delt kirkelandskabet i Tyskland.

Talsmænd for en den katolske kirke forholder sig afvisende til siden, mens flere protestantiske kirkeorganisationer er positive, fordi hjemmesiden kan skabe debat og give en god indflydelse på præsters arbejde.

Spørgsmålet er, om en tilsvarende side bør indføres herhjemme. Det mener den katolske kirke i Danmark ikke.

”Jeg kan ikke umiddelbart se formålet med at føre sådan en debat på nettet. Der er jo tale om et forhold mellem den pågældende præst og hans menighed. Husk i øvrigt på, at ikke alle præster er udstyret med talentet for at prædike, men de er måske gode til andre ting,” siger informationschef Niels Messer-schmidt.

Han frygter, at præsterne vil blive vurderet på deres underholdningsværdi, hvor det er formen og ikke indholdet, Guds ord, der kommer til at stå i centrum.

Per Ramsdal, der er sognepræst i Brorsons Kirke på Nørrebro og tilhører folkekirkens venstrefløj, hilser et lignende initiativ velkomment herhjemme. Han mener, det er en god idé, hvis det går fornuftigt og sobert til.

”Det kan være en god måde at styrke dialogen mellem menighed og præst på. Det er nemt at sidde i en sofa og kritisere en tv-udsendelse, men i kirken er man i samme rum og har et medansvar for, at det bliver en god gudstjeneste.”

Per Ramsdel mener derfor, at en hjemmeside kan skabe et godt evalueringsgrundlag for præster, så gudstjenesterne kan blive bedre og kirkerne fyldte.

Margit Warburg, der er professor i religionssociologi ved Københavns Universitet, vurderer, at forslaget ikke vil dele den prostestantiske og katolske kirke i Danmark på samme måde som i Tyskland.

Hun mener, at de fleste præster uanset orientering ganske enkelt vil være imod at få en lignende hjemmeside i Danmark.

”For de fleste præster er det væsentligste ved gudstjenesten forkyndelsen, og den bør efter deres mening ikke udsættes for samme købekultur som alt muligt andet i samfundet. Jeg vurderer, at præsterne er af den holdning, at gudstjenesten ikke er underholdning, der skal kvalitetsvurderes.”

Hun peger desuden på en general ulyst mod at blive bedømt på nettet, som ikke er specifik for præster, men som gælder en lang række erhvervsgrupper. Der er indtil videre ingen offentliggjorte planer om at indføre en præste-hjemmeside i Danmark i lighed med det tyske initiativ.

fruensgaard@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Så skal der også laves en for menigheden...

Webpastor, publiceret d.19/08 08:08 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
Rigtig god idé - så kan man få lidt indtryk af om menigheden forstår det man siger og om der skal ændres nogen ting i den måde, vi holder gudstjeneste på.
Hvis dialogen ikke kan foregå på andre måder end over Internettes beskyttelse og distancering, så fint nok. Man kan så sige, at der (desværre) er rigtig mange, der godt rent teknisk kan finde ud af at bruge nettet, men rent net-etisk ikke ved hvad man må og ikke må. Ting har det med at vokse sig store på nettet - og nuancerne forsvinder og det bliver let sort/hvidt med mindre, man er meget bevidst om at det ikke bliver det.
Men grundlæggende: En god idé... men så skal der også være en spalte, hvor vi præster kan vurdere menighedens engagement i gudstjenesten: Salmesangens højde og kvalitet, evne til at skabe interne fællesskaber og række ud til fremmede... etc.
Der skal være lige muligheder for begge parter... det er hvad man kalder dialog.
God fredag
vh
Kim fra Horne
Del Link

alle discipliner i embedet skal vurderes

Karsten Tügel, publiceret d.19/08 11:40 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
Det ville være en god ide med en internetside hvor menigheden kan gå ind på og give udtryk for deres holdning.
Det vil betyde at stærke sider ved præsten, som måske ikke kommer til udtryk ved gudstjenesterne, kommer frem.
Del Link

men det er dog ikke helt omkostningsfrit...

Webpastor, publiceret d.19/08 13:05 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
...for det kan nok afholde nogen fra så at vove sig op på prædikestolen. Tænk, når det ikke bare er ens stærke side, der bliver trukket frem, men også ens svage/dårlige side.
Det er måske ikke alle, der har et så stort (præsteligt) selvværd, så de kan klare den slags. Her er der jo tale om mennesker, der hver eneste søndag faktisk udlevere sig selv - fortæller om det, de har på hjertet ud fra en given tekst.Man er faktisk rigtig sårbar i sådan en situation. Det er jo ikke ligegyldigheder, man står og taler om... men hver prædiken(for mit vedkommende) hjertebørn.

Der findes tillige mange ydmyge præster, der slet ikke vil kunne "tåle" den slags (vil være min subjektive vurdering). Så er det det værd?

I det hele taget kunne man forestille sig, at man udsatte andre grupper for tilsvarende behandling? Nu har politiet godt nok fået en hjemmeside, hvor man kan skrive om dårlige politibetjente. Restauranter, forfattere og skuespillere har længe været "udsat" for kritikkeres vurdering... men kunne man forestille sig at hjemmehjælpere skulle vurderes, skolelærere, blikkenslagere?
"Hvad du vil at andre skal gøre mod dig, det samme skal du gøre mod dem" - bør være kendetegnet for det man gør, uanset hvad.
Det var der vist en, der har sagt på et eller andet tidspunkt... klogt menneske, iøvrigt!;)
Del Link

Giv din præst karakter på nettet

wer, publiceret d.19/08 14:50 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
Absurd idé. Evangeliet drejer sig - blandt andet - om, at mennesket er accepteret som den, det er, og ikke på baggrund af præstationer. At præstens rolle i den forstand er 'professionel' ændrer ikke på, at den tåbelige tilkendegivelse af popularitet (camoufleret som evaluering) ikke dækker over ønsker om forbedring men over et menneskesyn, der til hver en tid bør modsiges ud fra et kristent perspektiv.
Del Link

Da kirken var et helligt rum

Broby, publiceret d.20/08 22:04 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
"Kirken (...) har indtil nu været et slags helligt rum," udtaler Fabian Ringwald i et øjebliks lysende indsigt.

Enough said - om den overalt fremmarcherende tendens til at dømme sine medmennesker, som om de var madretter eller film.
Del Link

Sv. Da kirken var et helligt rum

shansen4, publiceret d.20/08 22:19 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Giv din præst karakter på nettet
Broby skrev:
"Kirken (...) har indtil nu været et slags helligt rum," udtaler Fabian Ringwald i et øjebliks...
Enough said - om den overalt fremmarcherende tendens til at dømme sine medmennesker, som om de var madretter eller film.


Ja, der er en sygelig trang til at give karakterer og at lave lister over duelighed osv.

At give karakter kræver nøjagtige regner og normer for at give et resultat, som kan bruges til noget. Altså: Dette forslag er en død sild på samme måde som vurderinger af lærere og skoler.

Derimod kunne jeg tænke mig, at menigheden - dem, som har lyst - efter en gudstjeneste, kunne samles med præsten for at tale om den prædiken, som blev holdt og måske om det, som ikke blev sagt.

Søren Hansen
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​