Britta Søndergaard |
24. august 2011
Skal der opføres en iranskstøtte moské i København?
I løbet af vinteren går byggekranerne i gang med at forberede opførelsen af en shiamuslimsk moské med to 32 meter høje minareter på Vibevej i Københavns nordvestkvarter. Efter flere års debat ventes Københavns Borgerrepræsentation at give en endelig godkendelse af planerne på et møde i morgen.
”Når vi har fået godkendelsen, regner vi med at rive den eksisterende moské ned og starte byggeriet, som kan blive færdigt i løbet af de næste to år,” siger Zahra Al-Robaai, der er presserådgiver for Imam Ali Moskéen i København.
LÆS OGSÅ: Islamforsker: Stormoskeer kan styrke integrationenProjektet ventes at koste omkring 50 millioner kroner, og ifølge Zahra Al-Robaai er der foreløbig samlet 15 millioner kroner ind.
Selvom et flertal af Borgerrepræsentationen ventes at stemme for en godkendelse af moskéen, er De Konservative og Dansk Folkeparti stadig modstandere af projektet.
”Den type byggeri hører ikke hjemme i København. Tårnene kommer til at trone voldsomt ud over kvarteret,” siger det konservative medlem af Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune, Rasmus Jarlov.
Jaleh Tavakoli, der er talskvinde for organisationen Frit Iran og løsgænger i Borgerrepræsentationen, er også bekymret.
”Det er meget sørgeligt, at det skal være det barbariske styre i Iran, som står for Danmarks første stormoské,” siger Jaleh Tavakoli, som kender eksempler på, at eksiliranere er blevet chikaneret af personer med forbindelse til moskéen.
Københavns integrations- og beskæftigelsesborgmester, Anna Mee Allerslev (R), afviser kritikken.
”Den nye moské vil tvært-imod understøtte den æstetiske udvikling. Jeg er glad for, at vi nu får en stor moské for Danmarks andenstørste religion. Men hvis der kan dokumenteres ulovligheder i forbindelse med moskéen, er det noget, jeg tager alvorligt. Det skal meldes til politiet,” lyder det fra borgmesteren.
soendergaard@k.dk