Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Rodet som en usorteret vasketøjsbunke til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Rodet som en usorteret vasketøjsbunke

1 debatindlæg Hold mig opdateret

SE VIDEO Selvom det kan være en dyd at spare, ville det have gavnet Kristendemokraternes troværdighed, hvis de havde brugt lidt flere penge på en strammere redigering og en dygtig reklamemand. Det mener Kristeligt Dagblads valgfilmsanmelder, Kristine Stricker Hestbech


Hele Kristendemokraternes valgvideo kan kun ses her


Kristendemokraternes valgfilm blev sendt i aftes på DR 1. Den er lavet efter konceptet less is more og kommer ikke til at skræmme en eneste væk ved at være hurtig og smart. Den er ingen af delene.

LÆS OGSÅ:
Robin Hood ville elske Enhedslisten valgfilm

Den er så gammeldags i sin opsætning, at den kunne være blevet brugt for 10 og 20 år siden også. Per Ørum Jørgensen tegner helt alene – nærmest som partiets al-fader – dets valgprogram. Valgfilmen er klippet sammen af to scener. Den ene skal ligne en pressekonference, hvor Per Ørum Jørgensen er flankeret af to umælende partifæller, der ser ud til at mistrives i situationen. I den andet sidder Per Ørum Jørgensen i ternet jakkesætsjakke i grov uld, lyseblå skjorte og stribet slips, som passer til partiets layout i orange og blå farver. Filmen er så klippet sammen, så den veksler imellem ”pressekonferencen”, enmandstalen og små klip fra hverdagen i provinsen og på landet.

Annonce
Filmen er skrabet. Signalerer, at her rutter vi ikke med skatteydernes penge. Dens opsætning er lavet så enkel, at alle, unge som gamle, kan følge med.

Filmen indledes af et vejskilt, hvorpå der står ”Sygehus” efterfulgt af et kilometertal. Tallet stiger og stiger til lyden af en stigende puls fra sygehusets monitor. Ved 90 kilometer går pulsen i stå. En ren gyser, som efterfølges af spørgsmålet: ”Vælger du pengene eller livet?”.

Ingen tvivl om, at Kristendemokraterne synes, regeringen har valgt pengene. Og uden Kristen-demokraterne bliver det småt med livskvaliteten. Kristendemokraterne vil med andre ord længere ind. Det er værdier, det handler om. Værdipolitik.

Per Ørum Jørgensen siger: ”Jeg har stille og roligt gået rundt i min udkant her i sommerferien og tænkt.” I min udkant ... En underspillet måde at få nævnt Udkantsdanmark på. Meget elegant, for Kristendemokraterne ved godt, hvem deres kernevælgere er. Derfor er temaerne også de syge, de gamle, de svage og de lavtlønnede. Afstand til sygehusene og fødeafdelingerne, fattigdomsgrænse for børnefamilier på 23.000 kroner med mere.

Det er problemstillinger, som Kristendemokraterne åbenbart synes især er jyske, da samtlige klip og dialekter i valgfilmen er fra Jylland. Kristendemokraterne lægger meget alvorligt ud og prøver så at peppe den lidt tunge stemning i filmen op med sangen ”Man sku’ altid bo på landet” sunget med smølfestemme af Inge Aasted fra filmen ”Andre folks børn” fra 1958. Imens overværer vi en lille sketch med en mand, der kommer løbende hen til sin hoveddør, hvor visne blade, en falleret julerose og en grøn mælkekasse flankerer hoveddøren. Så ved vi ligesom, hvor vi er i Danmark – eller ikke er. Han smider gummistøvlerne og løber ind til sin kone, der på dårligste dilettantvis råber: ”Jeg føder – jeg tror, der er noget helt galt.”

Signalværdien er tyk og bliver direkte underlødig ved at spille på forslidte floskelbilleder om livet på landet. Filmen fremstår usammenhængende og rodet som en usorteret vasketøjsbunke. Selvom det kan være en dyd at spare, ville det have gavnet Kristendemokraternes troværdighed, hvis de havde brugt lidt flere penge på en strammere redigering og en dygtig reklamemand.

Kristine Stricker Hestbech er sognepræst og foredragsholder

Kristeligt Dagblad anmelder partiernes valgvideoer, efterhånden som de har været vist på DR 1
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kristendemokraternes valgkamp

Hans Otto, publiceret d.02/09 11:25 (for 9 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rodet som en usorteret vasketøjsbunke
Jeg er meget enig med Kristine Hestbech i anmeldelsen af KD´s valgpropaganda film. Jeg synes det er meget trist at partiets kerneområder er blevet begrænset til spørgsmål og skadestueafstande, og et ønkse om at skrue udviklingen tilbage til et landsbysamfund, som ganske enkelt ikke eksisterer, fordi folks erhvervsmønster er ændret fra bondesamfund til industrisamfund og nu også videnssamfund, som medfører en flugt fra land til by fordi jobbene er i byerne. Det vil jo være meget mærkeligt at skulle bosætte sig langt væk fra jobmulighederne og heller ikke særlig miljøvenligt med lang kørsel til følge. Emnet miljø var i øvrigt engang et af partiets kerneområder, som man stort set ikke bruger tid på mere. Det er bl.a. blevet erstattet af et mærkeligt begreb som man kalder familelivskonto, et ekstra bureaukratisk element som man ikke rigtig kan gøre rede for når man spørger ind til, hvordan den konto skal virke - bortset fra at den kan bringe nogle flere kontorfolk i arbejde.

Ved det efterfølgende inerview med Jens Olaf Jersild stjal Per Ørum Jørgensen stor set også billedet i forhold til partiets anden kandidat, der lige fik lov til et par supplerende kommentarer. Man må nok sige at KD valgkampen køres for fuld tryk for vælgerne i det vestjyske og yderområderne. Sådan er det desværre også for alle andre partier, at det overordnede politiske tilsidesættes til fordel for det enkelte folketingsmedlems muligheder for at genvinde taburetten.
Del Link

flexblock

Dogmefilm på heden

Superhumanisten Melchior

Hver mand har sit, stort eller lidt

Downton Abbey og Win Win

På ferie med vennerne

Når livet skifter retning

Vi skal acceptere hinanden, som vi er

Med kærlig hilsen til filmhistorien

Sjælen solgt til Djævelen

Mellem fantasi og virkelighed

En opbyggelig historie om vor tid

Længslen efter en far

Tilbage til rødderne

Så tidstypisk, at man græmmes

Film på dvd

Afkald på magten

Et menneskeligt fællesskab på tværs af klasser

Danmarkshistorie for alle

Dansk kongedrama høster ros fra anmelderne

Klassisk talent uden fine fornemmelser

Det er aldrig for sent

Hvor kragerne vender

Film på dvd: Kode ukendt og Brøndgraverens datter

Mord fra skærm til lærred

Fra Cæsars Rom til nutidens Washington

Filmpioner på jagt efter livets formål

De små mirakler i verden

Biografer får støtte til digitalisering

2011 var et godt biografår for dansk film

Slave af sine lyster

Nye film på dvd

Delte holdninger til film om Hvidstengruppen

Sorgarbejde i skyggen af 11. september

En historie, der ikke må glemmes

Fransk stolthed over Oscar-regn

De løb med de største Oscar-priser

Teenagekonflikter for fuld udblæsning

En konservativ klippe

Danske film er stadig prisværdige

Bliver de da aldrig voksne?

Jordisk paradis med slanger

Guide: Biograferne er spækket med Oscar-favoritter i vinterferien

Drømmefabrikken af i går

Gamle sværdslag

I skyggen af den kolde krig

”Melancholia” er årets bedste film

Det hele er set før

Virkelighed og skrøne

Ud af paradis og ind i voksenlivet

Sort humor med gode skuespillere

Med Grimm som bagtæppe

Syndens grimme ansigt

Den lykkelige slutning mangler

At træffe det etisk rigtige valg

Rørende historie om filmikon

En flov krigshest

Det simple og kedelige liv

En verden af liv

Når magten korrumperer, og relationerne størkner

Længsel efter et blivende sted

Når livets drømme knuges

Løgn og sandhed på scenen

Her er årets 5 bedste film

Et kendt univers vendt op og ned

Konsekvensen af vore valg

Verden er så stor, så stor

Brikker i et spil

Som at se en tv-serie

Lisbeth Salander kommer til Amerika

I denne søde tid

Tredje gang er tomgang

De vrede unge mænd

Nåde i Nordnorge

En nytårsklassiker er født

Borgerskabets diskrete vibrationer

Gaverne skal ud

En grimasse der kan passe

Tilværelsens ulidelige sværhed

Kærlighed som besættelse og vanvid

Britisk humor for de ind-forståede

Ikke alt er sort og hvidt

Børnenes jagt på livets træ

Det, som unge drømmer om

Skæbnen i egne hænder

Prisen for frihed

Clairvoyance i København

Om vira, vacciner og vrangforestillinger

Himlen over Provence

Tro og revolution på filmfestival

Fem-stjernet triumf med Tintin-film

Prædikerens Bog klinger med

Indy er tilbage

Menneskelig dårskab og ensomhed

Gribende Beatles-portræt

Sjov og hyggelig skovtur

Farvel til det borgerlige familieliv

Elefant på pension

Ungdommens længsler

I den svenske ødemark med gamle dyder i bagagen

Koloniherre med skjult kamera

Plastikkirurg på afveje

Venskab og kærlighed over to årtier

Endnu et tysk forsøg på at forstå fortiden

Forbryderen, der bliver forfulgt

Manden uden navn

Livet i landsbyen

Kulturredaktørens bedste film til efteråret

Altid på farten

Når religionernes yderpunkter kolliderer

En af valgkampens bedste valgvideoer

Når naturkræfterne tager kontrollen

Den græske krise midt i livet

Kampen om Dannebrog

De Konservatives ene hjernehalvdel

Fint og elitært, og faktisk havde det været en valgfilm værd

Liberal Alliances valgfilm er forloren og blåøjet

Robin Hood ville elske Enhedslistens valgfilm

Bryd ud i sang

ANMELDELSE: Hele Danmarks Dirch

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​