Statsministeren åbner for tæt samarbejde med De Radikale, hvis blå blok vinder valget. Dermed bliver Dansk Folkeparti presset længere ud på sidesporet
- Keld Navntoft/Scanpix
Af Morten Sørensen og Jesper Balslev, Ritzau |
14. september 2011
Statsministeren åbner for tæt samarbejde med De Radikale, hvis blå blok vinder valget. Dermed bliver Dansk Folkeparti presset længere ud på sidesporet
Det er ikke mere end tre dage siden, Lars Løkke Rasmussen (V) skød med skarpt efter radikale vælgere, som med hans ord "sidder på caféer på Østerbro og taler om grænseløs kærlighed".
Men dagen før folketingsvalget er der pludselig helt nye toner fra statsministeren, der følger i de konservatives fodspor og lægger op til et tæt samarbejde med De Radikale efter valget.
LÆS OGSÅ: Schall Holberg støtter Løkkes flirt med R- Det er vigtigt, at den reformalliance med De Radikale, som blev født ud af krisen, består efter valget. Det har Danmark brug for, siger Lars Løkke Rasmussen til Jyllands-Posten.
Ikke blot Løkke, men også Venstres næstformand Kristian Jensen har de seneste dage advaret mod De Radikale, men Kristian Jensen ser ikke Løkkes udmelding som et kursskifte i sidste øjeblik.
- Nej. V, K, O og R har lavet en tilbagetrækningsreform og sikret dansk økonomi. Reformfamilien har lagt et stramt budget og oprettet en fælles bankkonto. Så vil S og SF gerne have et kreditkort uden grænser til at bruge af kontoen, siger Kristian Jensen til Ritzau og tilføjer:
- Men det har reformfamilien en fælles interesse i ikke sker, siger han.
Håndsrækningen mod midten udløser tilfredshed i den del af partiet, som har haft det svært med de seneste 10 års VKO-samarbejde. Ikke mindst hos det afgående folketingsmedlem, tidligere indenrigsminister Britta Schall Holberg, der offentligt har givet udtryk for, at hun overvejer at stemme på et andet parti i protest mod Venstres linje.
Hun kalder et VR-samarbejde for "en fremragende situation".
- Det er en glimrende idé. Jeg var meget begejstret for det samarbejde, der var om efterlønnen i juni. Så det er et løfterigt initiativ, siger Britta Schall Holberg til Ritzau.
Ifølge politisk kommentator Hans Engell er Løkkes melding et udtryk for, at VKO-tiden er endegyldigt forbi.
- Dansk Folkeparti tilhører fortiden. De tilhører de sidste ti år. Udspillet er et signal om, at Løkke vil gå efter et bredt samarbejde hen over midten, hvis blå blok beholder magten, siger Hans Engell.
Han vil ikke udelukke, at De Radikale endda kan blive inviteret med i en ny borgerlig regering, såfremt Venstre og Konservative kan mønstre flertal sammen med Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.
- DF og LA kan ikke pege på andre statsministre end Løkke, så man kan godt forestille sig, at De Radikale får tilbud om at komme med i en VKR-regering. Men begår Vestager så ikke forræderi mod rød blok? Nej, ikke hvis de blå har flertal uden de Radikales stemmer, siger Engell.
Margrethe Vestager glæder sig ifølge Jyllands-Posten over Løkkes bejleri og håber, tilbuddet om reformsamarbejde også gælder, hvis Venstre skal i opposition efter valget.
Men det vil være en giftig situation for Helle Thorning-Schmidt, mener Hans Engell.
- Det vil være livsfarligt, for så vil SF og Enhedslisten føle sig marginaliseret. Hvis SF kommer i regering for første gang, så har de nok ikke et tæt samarbejde med V og K som ønskemålet, siger Engell.
/ritzau/
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad