Af Kim Wiesener |
15. september 2011
En gudstjeneste i anledning af det svenske parlament, Riksdagens åbning i dag vækker kontrovers, fordi den har deltagelse af en muslimsk imam og en jødisk rabbiner
Det indvandrerkritiske parti, Sverigedemokraterne (SD), forholder sig stærkt kritisk til beslutningen om at invitere en imam og en rabbiner med til den gudstjeneste, der traditionelt holdes i forbindelse med Riksdagens åbning i Stockholm.
”Sverige har jo været et kristent land i tusinde år. Det har påvirket samfundet og kulturen vældig meget. Nu vil man i multikulturalismens navn kapre et antal traditioner, det her er en af dem, som man gør multikulturel. Jeg synes, at det er forkert,”
siger SD-lederen Jimmie Åkesson til Svenska Dagbladet.
LÆS OGSÅ: Mange danske muslimer er ikke særligt religiøse
Det er ikke første gang, at en imam deltager i gudstjenesten i Storkyrkan. Annelie Enochson, riksdagsmedlem for regeringspartiet Kristdemokraterne, siger til nyhedsbureauet TT, at hun allerede for flere år siden protesterede mod den ikke-kristne deltagelse.
”Jeg synes, at dette er en kristen gudstjeneste, og vi har kristne traditioner i vort land, det er det, vores traditioner bygger på. Jeg ser gerne en økumenisk gudstjeneste med forskellige kristne familier og gerne også den jødiske tradition, eftersom vi har det halve af Bibelen til fælles. Men de muslimske, hinduistiske og buddhistiske trosretninger er andre verdensreligioner, så dem kan vi have med i andre sammenhænge, men ikke ved Riksdagens højtidelige åbning,” mener Enochson.
Domprovst Åke Bonnier, der leder gudstjenesten, afviser kritikken og forklarer til Svenska Dagbladet, at det er en tradition at veksle mellem henholdsvis en interreligiøs gudtjeneste – med deltagelse af repræsentanter for ikke-kristne religioner – og en økumenisk gudstjeneste hvert andet år.
”Vi lever i et multikulturelt og multireligiøst samfund, og når Riksdagen samles, er det naturligt, at vi er sammen med flere religioner og holder en gudstjeneste sammen,” siger han.
Sverigedemokraterne vakte opsigt i fjor, da de udvandrede fra en tilsvarende gudstjeneste, fordi biskop Eva Brunne fokuserede på racisme i sin prædiken. Partilederen Jimmie Åkesson har dog på forhånd erklæret, at han agter at deltage i årets gudstjeneste.