Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Nederlaget udløser rivegilde i VKO til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Nederlaget udløser rivegilde i VKO

"Det siger jeg dig, Lars...". Efter ti års samarbejde, har valgnederlaget fået uenighederne til at bryde frem i VKO-samarbejdet.

- S¯ren Bidstrup/Scanpix

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Beskyldninger om, hvem der er ansvarlig for VKO's valgnederlag, flyver rundt mellem de blå partiledere

Tre dage efter at vælgerne sendte VKO-æraen i graven, skændes de tre partier nu, så det brager om, hvem der har ansvaret for nederlaget til blå blok.

Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten søndag.

LÆS OGSÅ: Her er det nye folketing

Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard, beskylder for eksempel De Konservative for med deres "leflen for De Radikale" at have sendt konservative vælgere i armene på netop De Radikale.

Samtidig langer Pia Kjærsgaard hårdt ud efter Venstre.

Annonce
- Lars Løkke Rasmussen var på slingrekurs. Det har været skidt for valgkampen. Når man hører, at han den ene dag springer ud som værdikriger og to dage efter rækker ud efter De Radikale og vil samarbejde, bliver folk forvirrede, siger partilederen.

- Hvis jeg, som kender det politiske spil på Christiansborg, bliver forvirret, hvordan reagerer vælgerne så ikke?, tilføjer hun.

Pia Kjærsgaard mener faktisk, at den borgerlige regering kunne have genvundet magten, hvis ikke ovenstående havde været tilfældet.

Det er Venstres formand, Kristian Jensen, særdeles uenig i.

- Jeg vil gerne have mig frabedt at blive beskyldt for at have omklamret De Radikale. Jeg har ikke behov for at evaluere andres valgkamp. Det mener jeg, at man skal holde sig for god til, siger han.

De Konservatives leder, Lars Barfoed, har også et helt modstridende billede af Pia Kjærsgaards scenarium. Han beskylder faktisk tværtimod hende for at være ansvarlig for blå bloks valgnederlag.

LÆS OGSÅ:
DF prøver at drive kile ind i ny regering

- Hvis nogen har bidraget til at skabe indtryk af uenighed i blå blok, er det hende. Valganalyserne vil vise, at det er hende, der har skabt vælgere til rød side og ikke os. Vores tabte stemmer er blevet i blå blok, siger Lars Barfoed til Jyllands-Posten.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Den der higer efter magten ...

Lars Kristensen, publiceret d.18/09 18:09 (for 8 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Nederlaget udløser rivegilde i VKO
vil aldrig få den.

DF har ikke haft magten i de sidste 10 år, Venstre og Konservative gav efter for en uvorne unge, der ikke har magt, men derimod et forældrepar der ikke turde vise sin respekt over for den uvorne.

Så når DF og Pia Kjærsgaard kritiserer V og K, så kan det kun være for ikke at V og K havde vist deres magt over for DF og sat Pia Kjærsgaard på plads i skammekrogen, når hun ikke har villet det V og K gerne ville.

Det er ikke magt, men derimod mangel på magt, som gjorde, at DF kunne få så meget igennem i de ti år der er gået.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​