E. skrev: "Imamer efterlyser hjælp til fraskilte kvinder", hviket lyder som om imamer ikke har pligt til at hjælpe, men andre skal gøre det for dem!
Som imam i Danmark er det altså tilladt at kønsdiskriminere og vende ryggen til almene menneskerettigheder!
Prøv den her: "Organisation søger hjælp til at stoppe traficking", hvilket lyder som om den organisation ikke har pligt til at hjælpe ofre for menneskehandel.
"Hvor er Dokumentations- og rådgivningscentret mod racediskrimination, hvor er Institut for Menneskerettigheder dog henne i denne sag?"
så er der også Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, som der hvert år systematisk udledes kritiske udtaler ud fra
om regeringen fejl og mangler i integrationsarbejdet - tilsyneladende uden at disse kloge hoveder løfter et eneste øjenbryn over, at Islam og mange imamer og muslimske mænd uhindret modarbejder det.
Ja, underligt nok får man som almindelig dansker hele tiden at vide, at vi skal respektere og ligestille muslimske nydanskere,
men det gælder så ikke overordnede organer og myndigheder!
Du glemmer vist hvorfor der er skrevet menneskerettigheder og hvorfor det er stater, der ratificerer dem. Det er for at beskytte individet og den personlige inegritet imod staten, imod overmagten og imod majoritetens tyranisering, ikke for at beskytte staten imod individer - det kan de selv så glimrende sørge for, nogle gange alt for godt.
Menneskerettigheder er den svages forsvar (om end ringe forsvar) imod staten.
lizzie skriver:
Og må vi så være fri for at den anklagende finger peges på VORES kultur:
Hvordan er det en anklagende finger? Det er en tør konstatering at de seneste 30 år er vi i DK gået fra at se skævt til skilsmisser til generelt at acceptere dem som hverdag og normalt. Det har andre kulturer ikke ndvendigvis og kræver tilvænning. Jeg ser ingen løftet pegefinger i udsagnet, kun en forklaring på et problem.
lizzie skriver:
- Nu må der altså snart blive renset ud iblandt de dér såkaldte Integrationskonsulenter! Den stillingsbetegnelse er jo et skalkeskjul for 5. kolonne virksomhed.
Hvor dybt kan du synke i din argumentation (hvis det kan kaldes argumentation)? Enhver kan da komme med en forklaring og en holdning - det er demokratiets spilleregler - men en forklaring er ikke nødvendigvis en holdning. Er det så også 5. kolonne, hvis en socialrådgiver forklarer hvorfor en 28-årig mand skal have socialhjælp?
lizzie skriver:
Nu må pengene gå til de ildsjæle der ved hvad der skal gøres som f.eks. LOKK. Og så må vi fastholde at den danske lovgivning skal efterleves af ALLE her til lands.
Hvor står der noget om, at dansk lovgivning ikke skal holdes? Imamerne accepterer dansk skilsmisselovgivning - det gør de muslimske mænd ikke - men på den anden side, så gør mange mænd det ikke... og kvinder for den sags skyld, selvom mænds reaktioner oftest er voldsommere.
Hvis du tror at det for andre religioner (selv den kristne) er sådan at de uden videre acceptere en verdslig skilsmisse, så tager du grundigt fejl. Der er rådgivning i alle religioner. Jøderne har rabbinere, katolikkere har deres gejstlige domstol og så videre. Alle må de acceptere at lovgivningen er som den er. Er ægteparret s¨å blevet viet religiøst, så ønsker mange parter, både den ene eller begge, at skilsmissen også bliver religiøst accepteret.
lizie skriver:
Nu kommer det endnu en gang frem hvor umuligt det er integrere denne aparte ideologi fra den mørke middelalder i nutiden.
Fordi noget er fra middeladeren behøver det ikke være ringere. I det danske samfund har vi da tre institutioner, som er ældre end middelalderen: kirken, kongehuset og domstolen.
E. skriver:
Jamen, man skal slet ikke kunne blive gift muslimsk i DK, hvis kvinder også her diskrimineres og fratages skilsmisse-mulighed!
Er vi da efterhånden blevet forrykte? Hvor er mange årtiers kønsligestilling blevet af?
Alle ægteskaber i DK bør kun kunne indgås på rådhuset - efter min mening.
Ægteskabet kan så, hvis ønket, velsignes i diverse trossamfund!
Islam anerkender skilsmisser,
alligevel er det tilsyneladende imamer og muslimske mænd, som spiller små Allah'er!
Hvor står det, at imamerne skal spille Allah'er? Muslimske mænd har ikke sværere ved at acceptere skilsmisse end kristne mænd eller sekulære mænd - de bruger bare andre undskyldninger - og de er hverken værre eller bedre.
Det kvinderne har brug for i dette tilfælde er en godkendelse fra (yderligere) en anerkendt autoritet, som sanktionere skilsmissen også i forhold til familierne. I Storbritannien har de forskellige islamiske samfund råd til at afgøre sådanne spørgsmål, ikke så meget om parret må skilles, for den er givet ved lovgivning, men hvordan skilsmissen effektueres bedst muligt.
Der er i dansk lovgivning også mulighed for at få en mægler, hvis blot den ENE ægtefælle ønsker det. For 10 år siden SKULLE de gennem en mægler (f.eks. sognepræsten) inden de kunne blive separeret (og det er altså længe efter middelalderen).
E. skriver:
"Den nyvalgte radikale folketingspolitiker, integrationskonsulenten Manu Sa-reen, arbejder i øjeblikket på en bog om problemet."
Og, hvad skal vi med bøger om emnet?
Løs dog problemet med dansk lovgivning! Imamer og mange muslimske mænd respekterer jo intet andet!
Det kniber lidt med læsningen, hva'? Bogen skal selvfølgelig belyse emnet, som ikke er så sort/hvid, som du gerne vil gøre det til. Det er det jo ikke engang med "almindelige" danske skilsmisser. Der står intet i artiklen om, at problemet ligger hos imamerne, men hos mændene - og problemet med at acceptere en skilsmisse er ikke kun et muslimsk problem - se bare på alle de hævnmord på hele familier, der forekommer i "almindelige" danske familier.
E. skriver:
I hvor mange år accepterer vi i DK, at kvinder igen skal diskrimineres og fratages ligestillings-rettigheder som er tilkæmpet gennem mange årtier
- piger ned til 7 år iklædes sharia-uniform - i ly af en old-arabisk religion?
Ja, det første spørger enhver dygtig feminist også om, især på lønområdet. Måske vi skulle feje for egen dør først?
Angående piger ned til 7 år, som iklædes sharia-uniform (hvad det så end betyder). Hvad med de 7-årige piger som iklædes æggende voksen kvindetøj? Hvor mange 7-årige drejer det sig om egentlig, siden du tillader dig at generalisere på området? Der finder utallige eksempler på tvang og omsorgssvigt sted, hvor på skalaen ligger det at give en 7-årig "sharia-uniform" på, f.eks. sammenlignet med skoleuniform på privatskoler?
E. skriver:
Alle danske borgere er ligestillet gennem vores verdslige love, som retsligt er gældende, hvis man vil være bosiddende i et demokratisk land!
Øh, hvor i artiklen skrives noget som helst andet? Så hvis du går overfor rødt, så skal du ud af landet og bo i et diktatur? Flot! Brillant! Jeg vil vædde min hat på, at du har brudt loven adskillige gange, så...