Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Øko-landmænd skal stramme op til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Øko-landmænd skal stramme op

Kommenter Hold mig opdateret

Dyrevelfærden hos flere økologiske landmænd halter gevaldigt, viser stikprøvekontrol

En stikprøvekontrol hos otte udvalgte økologiske landmænd i Jylland er endt med politianmeldelser eller bøder til seks af de otte besætningsejere.

- Oprindeligt var vi ude på kontrolbesøg med medicin som fokusområde, men til vores store overraskelse fandt vi dårlig dyrevelfærd hos seks ud af de otte økologiske landmænd.,

- Det er overraskende mange, siger Flemming Kyre Marker, leder af Fødevarestyrelsens Veterinærrejsehold.

Fødevarestyrelsens Veterinærrejsehold og Plantedirektoratet har netop gennemført en fælles økologikampagne med stikprøvekontrol hos økologiske besætninger med malkekvæg og svin.

Annonce
Ud over brud på dyreværnsreglerne fandt myndighederne eksempler på både ulovlig opbevaring af lægemidler og manglende optegnelser af, hvordan medicinen var brugt.

I en besætning blev der konstateret grov og uforsvarlig behandling af dyr, ligesom der var manglende eller utilstrækkelig behandling af syge dyr hos flere landmænd.

Der blev også fundet dyr, der ikke havde adgang til vand, dyr, der ikke havde adgang til et tørt leje, kalve, der ikke kunne se og røre hinanden, og overtrædelser af økologireglerne om fodring.

Seks af de otte besætningsejere er eller vil blive politianmeldt eller modtage administrative bødeforlæg.

Derudover har seks besætningsejere fået påbud om at rette op på forholdene. Besætningsejerne risikerer yderligere at blive trukket i deres EU-støtte som følge af overtrædelserne.

- Vi har drøftet sagen med økologibranchen og opfordret dem til initiativer, som kan sikre, at reglerne bliver efterlevet, siger Flemming Kyre Marker.

Hos Økologisk Landsforening og Landbrug & Fødevarers Økologisektion ser de to formænd, Evald Vestergaard og Uffe Bie, meget alvorligt på overtrædelserne.

- Når nogle få landmænd ikke overholder reglerne, går det ud over dyrene, men også ud over alle de økologer, som hver eneste dag gør deres yderste for en høj dyrevelfærd. Det er helt uacceptabelt, siger Uffe Bie og Evald Vestergaard.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​