Palle Schantz Lauridsen |
6. oktober 2011
Ovre ved mit svenske sommerhus hedder en af skovvejene Lille Pers Väg. Første gang jeg så skiltet, blev jeg forundret over, at den danske folkehelt havde trukket spor helt op i det nordøstligste Skåne. Men da jeg opdagede, at vejene i nærheden hverken hed Farbror Anders’ Väg eller Papas Väg, men Långa Hildas Väg, forstod jeg, at der nok havde fandtes en anden Lille Per end den danske.
Men nu forandrer tingene sig måske. For i den femte af de nye ”Far til fire”-film drager familien på ferie i den svenske ødemark. De skal besøge fars kusine, Annika, i hendes naturpark.
Muntert syngende drager de af sted med onkel Anders i fuldt spejderornat. Det hele udvikler sig til at være en økologisk børnekrimi, hvor gode, gamle – og nye – dyder om at passe på naturen kombineres med en spændende historie om, hvordan den moderløse familie må tage kampen op med nogle skruppelløse bonderøve i firhjulstrækkere.
Under ledelse af den uduelige og aggressive danske Rikart dumper de gamle køleskabe og giftigt affald i skoven og søerne. Da familien tager dem på fersk gerning – og Mie tilmed tager billeder af det – må Lille Per og konsorter flygte ind i skoven og klare sig på bedste spejdermaner.
Ufarligt er det ikke, og fars barndomsminder om bjørnen materialiserer sig på den allermest konkrete vis.
Med et gennemsnitligt billetsalg på over 400.000 for de seneste fire film skal man være en dårlig filmkøbmand, hvis ikke man prøver en gang til. ”Far til fire – tilbage til naturen” er fyldt til bristepunktet af konventioner og stereotyper.
Konventioner i karaktertegningen og i forståelsen af, hvad en succesrig børnefilm er for noget: sang, sjov og spænding. Stereotyper i skildringen af danskere og svenskere, af de sunde, gode og søde over for de dumme og hensynsløse.
Mest af alt minder den mig om de friskfyrsagtige ”De 5”-bøger, jeg slugte som barn. Men dog: Uden at det siger så meget, er filmen den bedste i den nye række af ”Far til fire”-film. Og så er der jo kønt i Sverige. Også andre steder end Lille Pers Väg.
Far til fire – tilbage til naturen. Danmark 2011. Instruktion: Claus Bjerre. 80 minutter. Premiere over hele landet.