Ole Olesen |
6. oktober 2011
Mon den nytiltrådte justitsminister vil give politiet gratiale, efter de har sendt en bøde på 32.000 kroner til Anders Lund Madsens Det Nye Talkshow, spørger Ole Olesen
Danmarks morsomste studievært, Anders Lund Madsen, og Danmarks kvikkeste reporter, Signe Molde fra programmet Det Nye Talkshow, har skaffet deres seere og deres fans – det er stort set det samme – et af de største grin i programmets historie.
Det er sådan set en gammel nyhed. For det var allerede i foråret, at Signe mødte op for tændt kamera ved en reception hos lokalpolitiet i Nykøbing Sjælland med en taske fuld af våben for at teste de ansattes konduite, når hun sådan lidt skødesløst hev en håndøkse, en peberspray og tre knive frem midt på politistationen.
LÆS OGSÅ:
Talkshow invaderer Løkkes pressemødeKonduiten, som ellers er en her og nu-reaktion, der i et snuptag redder en vanskelig situation, har imidlertid i dette tilfælde taget form af en værre sent end aldrig-bommert. For Midt- og Vestsjællands Politi har nu efter seks måneders betænkningstid fremsendt bødeforelæg på i alt 32.000 kroner til journalisten, studieværten og redaktionschefen.
I forhold til, hvad Anders Lund Madsen ellers betaler for et stort grin i sit show, er 32.000 kroner jo ingen penge. Om den nytiltrådte justitsminister og den nytiltrådte kulturminister vil grine med og give politiet gratiale, er der ingen, der ved. Slet ikke kulturministeren, der som arbejdsgiver skal betale bøderne for at have så skægge folk ansat.
Og bøderne tilfalder jo politiets justitsminister. Alt sammen i smuk overensstemmelse med den nye regerings løfte om ikke at afholde nye udgifter uden samtidig at skaffe pengene.
Ole Olesen,
konsulent, cand.polit.,
Philip Schous Vej 13, Frederiksberg