Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen ”Netanyahu kan besætte vores land, hvis han vil. Men vi vil ikke underkaste os hans vilje” til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

”Netanyahu kan besætte vores land, hvis han vil. Men vi vil ikke underkaste os hans vilje”

Palæstinensernes præsident, Mahmud Abbas, holdt tale ved FN’s generalforsamling den 23. september og havde en skriftlig ansøgning med om anerkendelse af en palæstinensisk stat. –

- Stan Honda/AFP/Scanpix.

Kommenter Hold mig opdateret

Fredelige protester er den mest effektive måde at opnå rettigheder på, siger præsidenten for det palæstinensiske selvstyre, Mahmud Abbas, i dette interview med Raghida Dergham fra den populære arabisksprogede avis Al-Hayat, der udgives i en række byer i både Vesten og Mellemøsten

HR. PRÆSIDENT, hvordan havde De det, da De stod foran FN’s generalforsamling?

”Jeg oplevede, at vi virkelig er vidner til en historisk begivenhed. At der er tale om et rimeligt og rigtigt krav, nemlig at vi ønsker at opnå en stat, som er fuldgyldigt medlem af FN ligesom alle andre folk.

Da jeg så ud over de tilstedeværende, var mit indtryk, at hvis vi var gået til afstemning, ville vi have opnået enstemmig støtte. Men uheldigvis er der dem, der ønsker at forhindre det palæstinensiske folk i at opnå dette; der er dem, der afviser det – og det eneste, vi kan gøre, er at være tålmodige.”

Er De bange for reaktionerne? Er det her et vovestykke, som De oplever kan føre til uønskede konsekvenser?

Annonce
”Det er ikke noget vovestykke. Tværtimod er det et velovervejet forsøg. I over et år har vi diskuteret emnet og studeret det ned i dets mindste detaljer. Vi har debatteret det med de arabiske lande og holdt dem underrettet om hvert eneste skridt, vi har taget, særligt den arabiske opfølgningskomite. Så der er ikke tale om en manøvre eller et spil – vi har været fuldstændig tydelige over for alle. Det her er vores holdning, og det her er, hvad vi vil gøre.

Vil det amerikanske veto bringe jer over i alternativer, som De kender til? Hvad vil De gøre? Hvad er Deres alternativer?

”Jeg har sagt, at nu vil vi vende hjem og studere alle muligheder. Det betyder, at alt, hvad der måtte blive forelagt os, vil vi ikke afvise i første omgang, men se nøje på i overensstemmelse med vores grundlæggende indstilling.

Vi ønsker med andre ord at vende tilbage til forhandlingsbordet. Men uden en anerkendelse af grænserne fra 1967 og uden et stop for bosættelserne vil vi ikke gøre det. Vi afventer, at Sikkerhedsrådet skal løse sagen, når tiden er inde, med sine formelle og tekniske procedurer. Men vi afviser ethvert politisk spil, som har til hensigt at stille sig i vejen og trække tiden ud.”

Hvis sagen afsluttes med et amerikansk veto, vil Palæstina ikke have status og position som en stat og vil ikke kunne rette henvendelse til den Internationale Straffedomstol. Hvad vil De så have opnået?

”USA ville som demokratiets bastion gøre det palæstinensiske folk uret, hvis landet nægter det retten til frihed og selvbestemmelse. USA vil skulle bære ansvaret for sine egne handlinger.”

Men der er jo dem, der siger: ’Hvorfor risikere at miste en amerikansk præsident, som sympatiserer med Dem og Deres sag?’

”Det er den amerikanske præsident selv, som har talt om nødvendigheden af at standse bosættelserne, og det er ham, der har talt om grænserne fra 1967. Han må i det allermindste leve op til sine egne ord.”

Præsident Sarkozy har foreslået en tidsramme for forhandlingerne. Er De klar til at gå videre med dem?

”Forhandlingerne er det vigtigste og kommer før tidsrammen. Det er vigtigt at holde sig for øje. Men i bund og grund handler det om substans. Hvis substansen er den rette, siger vi ja til en tidsramme. Vi ville få en sådan tidsramme på plads og bringe forhandlingerne til vejs ende inden for den ramme.”

Hamas har kritiseret Deres tale. Mens verden har bifaldet Dem og givet Dem stående klapsalver, blev der indtaget holdninger og udsendt udtalelser vendt mod Dem – ?

”Hamas har helt fra starten sagt, at tiltaget var ensidigt. Og sandt nok har vi ikke taget dem med på råd. Men det burde ikke være sådan, at ’hvis ikke du tager mig med på råd, så er jeg imod dig’. Jeg forstår i det mindste essensen af deres holdning. Men de har gjort det til en æressag at være galt på den. De fortsætter med at afvise og ser sig om efter undskyldninger og siger, at der er selvmodsigelser i udtalelsen og hvad ved jeg. Hele verden forstod talen – alligevel siger de, at den er fuld af selvmodsigelser. Det er beklageligt.”

De foreslog, hvad der nu er tæt på at være en civil intifada mod besættelsen?

”Jeg sagde ikke intifada. Den har ikke eksisteret i nogen tid. Den folkelige og fredelige modstand er at finde i Bil’in og Ni’lin og andre steder i palæstinensiske byer, der ligger op ad Muren, og den gennemføres hver eneste uge af palæstinensere, israelere og udenlandske frivillige. Vi opmuntrer disse folkelige og fredelige protester, som ikke er imod international ret eller nogen anden lov for den sags skyld, men alene imod besættelsen med brug af fredelige metoder.

Er De bekymret for, at den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, skal finde på at føre sine trusler ud i livet om at gøre tiltag, der tilsyneladende kan omfatte militære handlinger?

”Det kan han også gøre uden at true med det. Han kan gøre hvad som helst på militært niveau, for vi kan ikke tage kampen op med ham på det niveau, og det ønsker vi heller ikke. Hvis han vil det, står døren åben for ham.”

Er der noget, der gør Dem bange?

”Hvem skulle jeg være bange for? Hvis Netanyahu ønsker at angribe os, skal han være velkommen. Hvis han ønsker at ophæve aftaler, kan han bare gøre det. Han er fri til at gøre, ligesom han vil, for det er ham og ikke os, der er besættelsesmagten. Han besætter vores land, og han kan gøre, hvad han vil. Men vi vil ikke underkaste os hans vilje. Vi vil modsætte os ham med alle fredelige midler.”

debat@k.dk

© Global Viewpoint Network

Oversat af Sara Høyrup
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​