Birgit Meister |
11. oktober 2011
Langt flere ældre har bevaret deres egne tænder end ældre i tidligere generationer. Og det stiller krav
Der er gode nyheder, og der er dårlige nyheder. Det gode er, at langt flere ældre har bevaret deres egne tænder, end det var tilfældet for tidligere generationer. For et par generationer siden var det meget almindeligt, at voksne, der havde dårlige tænder, fik dem alle hevet ud og erstattet af et gebis, som man sagde dengang.
Sådan er det heldigvis ikke mere. For 50 år siden havde halvdelen af alle ældre over 65 år helprotese, som tandlægerne kalder det, i dag er det 18 procent, og det tal falder fortsat. Heldigvis.
Men kan man så også tale om ”dårlige nyheder”? Ja, forstået på den måde, at det ikke kommer af sig selv at have sunde tænder, men at det kræver en indsats fortsat at bevare egne tænder. Og det hænger sammen med gode vaner og en regelmæssighed, når det gælder børstningen.
Det, der sker i munden, jo ældre man bliver, er, at tandkødet trækker sig lidt tilbage, og lidt af tandhalsen bliver blottet. Og den er i højere grad end den ellers synlige tand udsat for, at der kommer huller, fordi den ikke er så godt beskyttet af emaljen.
Professor, dr.odont. Erik Dabelsteen, Tandlægeskolen, siger, at de grupper i vores samfund, der bliver ramt af huller i tænderne, er børnene, danskere med anden etnisk baggrund, der ikke har den samme tradition for tandpleje, som danskere vokset op her, og de ældre.
Det bliver nemlig ikke nemmere med årene at børste sine tænder grundigt. Mange ældre er ikke helt så gode til det, som de var som yngre. Det kan være, de har fået lidt gigt i hænderne, håndleddet er ikke så smidigt, som det har været, og det er derfor mere besværligt at få tandbørsten rundt i alle hjørnerne, eller det kan være, man ikke ser helt så skarpt mere. Derfor er det en god idé at anskaffe sig en elektrisk tandbørste.
Og det skal absolut ikke ske for sent i livet, er erfaringen fra flere undersøgelser, som lektor Kim Ekstrand, Tandlægeskolen, har stået bag.
”Svage ældre, der ikke har brugt elektrisk tandbørste før, bryder sig nemlig ikke om at begynde på det,” siger Kim Ekstrand.
”De synes, det larmer og snurrer for meget inde i hovedet, og at det er ubehageligt.”
Og han tilføjer, at mange hjemmehjælpere og personalet på plejehjemmene ikke bryder sig om at børste tænder på de svage, syge ældre.
”Mange siger ligefrem, at de finder, at det er ulækkert,” forklarer Kim Ekstrand.
Andre dele af den mere intime pleje har de ikke noget imod, men tandbørstning, viser undersøgelser, opfattes som væmmeligt og udelikat at skulle udføre på andre. Måske sidder der madrester, det er alt for privat.
Langt de fleste ældre får flere slags medicin, og det påvirker spyttet, som ellers har været med til at holde tænderne i orden. Også derfor bliver ældre mere udsatte for hullerne.
Så det er en yderst god idé at fortsætte med de regelmæssige besøg hos tandlægen, det gør de fleste også, men der er altså 20 procent ældre over 65 år, som ikke gør det.
Det tal, syntes jeg, var overraskende højt, da jeg hørte det første gang.
Og går der lang tid mellem eventuelle tandeftersyn, så kan der nå at ske store skader. Ældres nære pårørende skal huske at spørge til tandlægebesøgene, så de ikke bliver sprunget over.
Kim Ekstrand har lavet en undersøgelse af 150 ældre i Brønshøj ved København, som han opdelte i to lige store grupper. De skulle begge børste deres tænder, men oven i det fik den ene regelmæssigt hjemmebesøg af en tandplejer, der rensede tænderne, mens den anden fik en særlig fluorholdig tandpasta, som skulle bruges hver dag.
Og resultatet af undersøgelsen var, at brugen af den fluorholdige tandpasta var lige så effektiv for tændernes vedligeholdelse som besøgene af tandplejer en gang om måneden.
Den fluorholdige tandpasta fås på recept.
”Det er ikke noget vidundermiddel,” siger Kim Ekstrand, ”men med den i brug hver eneste dag er det bestemt sværere at få huller i tænderne.”
Så det er værdifuld viden for mange ældre, og det gode råd er, at man kan tale med sin egen tandlæge om det ved det næste besøg. Og bede ham eller hende om en recept. Så er man i hvert fald bedre rustet til at undgå alt for mange ubehagelige tand-overraskelser.
Med venlig hilsen
Birgit Meister
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad