Palle Schantz Lauridsen |
14. oktober 2011
For børn og bedsteforældre Peter Plys er tilbage i en fin og gammeldags udgave perfekt til efterårsferien
Peter Plys er sulten igen. Hans trang til honning har været kendt, siden A.A. Milnes fortællinger første gang blev udgivet for 85 år siden. Der gik kun få år, før de også kom på dansk, så der er noget om snakken, når Jakob kalder ham ”gamle plysbjørn”.
LÆS OGSÅ: En dum, gammel plysbjørnHan har været hele mediemøllen rundt, og i 2005 kom filmen ”Peter Plys og hafferlaffen”, der ligesom tidligere biograf- og tv-optrædener var sat i scene af Disneykoncernen.
I Danmark blev den i biografen set af over 200.000 mennesker, så det virker en smule underligt, at distributionsselskabet i forbindelse med premieren på ”Nye eventyr i Hundredemeterskoven” fortæller, at den er den første biograffilm om Peter Plys i 35 år. Under alle omstændigheder: Nu er han her igen, børnenes, forældrenes og bedsteforældrenes gamle bjørn.
Filmen starter på et rigtigt drengeværelse fyldt med ubevægelige, udstoppede legetøjsdyr. Her finder vi også en bog, og da den bliver åbnet, er vi inde i det tegnede univers.
For voksne er der en del sjove påfund, hvor bogen og dens bogstaver spiller en pudsig rolle i handlingen, og for børnene er der en lille, sjov historie om de kendte figurer: det evigt deprimerede Æsel, den opblæste Ugle, det hyperaktive Tigerdyr, den snusfornuftige Ninka Ninus, den lidt fade Kængu og Kængubarnet, den let skræmte Grisling. Og så den enfoldige, altid sultne og hjertensgode Peter Plys.
På lige godt en time får vi en historie, der fortæller om dengang æslet mistede sin hale – blandet op med andre elementer fra Milnes værk og med nye hændelser.
Ud over selve historien er der en del musikbårne indslag, der ledsages af en underligt gammeldags, salonorkester-musik. Det er, som om producenterne ikke har villet føre Plys ind i det 21. århundrede; som om han på den ene side er et sakrosankt væsen, man ikke må ændre på, samtidig med at man på den anden siden sætter tempoet gevaldigt op i forhold til den adstadige fortællen hos Milne.
Figurerne og stregen kender vi, historien er – ligesom måden, den bliver fortalt på – en blanding af gammelt og nyt. Et godt gæt er, at de mindste vil synes, den er sjov og hyggelig, og at bedsteforældrene vil mindes gamle dage. Familiehygge i trygge omgivelser.
Peter Plys. Nye eventyr i Hundrede-meterskoven. USA 2011. Instruktion: Stephen J. Anderson. 63 minutter. Vises over hele landet.