Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Mors er et særligt sted til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Mors er et særligt sted

Tusbjerg eller Thusbjerg – begge stavemåder anvendes – er blandt motiverne på udstillingen. – Foto fra bogen. foto:

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Finn Have har malet Morsø-motiver på opfordring. Det er blevet til både en bog og en udstilling, der åbner på lørdag

Maleren Finn Have bad om motiver. Og det fik han.

I sommeren 2010 kom han med et udspil, som han formulerer på denne måde: ”Vis mig det sted på Mors, som har en helt særlig betydning for dig. Så vil jeg male det, hvis jeg selv falder for stedet”.

30 med tilknytning til Mors – par og enkeltpersoner – fulgte opfordringen, der inspirerede kunstneren til 40 malerier. De kan opleves på udstillingen ”Mors – et særligt sted”, der fra på lørdag og indtil den 20. november kan ses i Palæet i Nykøbing Mors. Udstillingen åbnes af folketingsmedlem Mogens Jensen (S), en forhenværende morsingbo, der har udvalgt et af de steder, der er blevet til maleri, nemlig Gammelør Odde. Samtlige værker indgår tillige i en bog, der har samme titel som udstillingen og er udgivet af Morsø Kunstforening som en alternativ guide til øen.

Bogens indledning er skrevet af Gyldendals litterære direktør, Johannes Riis, der stammer fra Mors og har ønsket sig billede af en udsigt fra Lødderup, hvor han havde sin barndom og tidlige ungdom. Bogen har desuden tekster af Finn Have, der ligeledes stammer fra Mors – og bidrager med et motiv fra Ejerslev Havn – samt af de personer, på hvis initiativ han har givet sine fortolkninger af 28 mere eller mindre kendte lokaliteter. Yderligere har en lokal journalist, Carsten Tolbøll, ud over tekstredaktioner bidraget med detaljer til supplerende beskrivelse.

Annonce
Johannes Riis fremhæver i sin tekst de store forandringer, der er sket på Mors – ”intet er som før”. Han skriver, at ”ens sentimentale anlæg risikerer at komme på en hård prøve, hvis der er gået bare lidt tid, siden man sidst har været på stedet”. For han ”kan sagtens huske, hvordan der var på Mors, dengang det slet ikke var, som det er nu”. Blandt de to definitioner på hjemstavn, som han finder i ”Ordbog over det danske Sprog”, vælger han sig denne: ”det sted, den egn, hvor man er født, hvor ens slægt bor”.

Finn Haves billeder er forskellige med hensyn til stemninger og årstider, men alligevel nært beslægtede – i kraft af hans brede, farvemættede penselstrøg. De umiddelbare og let tilgængelige billeder er malet med et engagement, som var motiverne valgt af ham selv.

grymer@k.dk

Mors – et særligt sted. 96 sider. 249 kroner. Gen-nemillustreret. Udgivet af Morsø Turist-forening.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Save the Children Denmark seeks a Regional Child Protection Advisor

    Save the Children Denmark (Red Barnet)

    Oprettet den: 13-06-2013

  2. Dansk Missionsråds Udviklingsafdeling søger Administrativ medarbejder 25-30 timer/uge

    Dansk Missionsråd

    Oprettet den: 06-06-2013

  3. Karlslunde, Karlstrup og Mosede sogne søger kordegn med daglig ledelsesfunktion

    Karlslunde Menighedsråd

    Oprettet den: 10-06-2013

  4. Askov Højskole søger forstander

    Askov Højskole

    Oprettet den: 06-06-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

Læs hele dagens avis

flexblock
Læs alle artikler her på siden samt i vores e-avis og apps - køb adgang for kun 79,- kroner om ugen
» Læs hele avisen her på siden samt i vores e-avis og apps: Få adgang for kun 79,- pr. uge flexblock

flexblock
container
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​