Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Stop, kloden er optaget til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Stop, kloden er optaget

Emneord for denne artikel

klima | forbrug | kloden | befolkning | 7 milliarder
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Verdens befolkning runder syv milliarder mennesker

Ingen ved, hvornår det sker præcist, men for at understrege begivenhedens alvor, har FN’s generalsekretær udpeget mandag 31. oktober til den dag, hvor menneske nummer syv milliarder kommer til verden.

Selvom enhver fødsel er en livsbekræftende begivenhed, kan det samme ikke siges om klodens befolkningsudvikling.

Der gik mange århundreder, fra kejser Augustus på Jesu tid skrev alverden i mandtal, og til befolkningsstigningen for alvor tog fart.

Man skal helt frem til 1804, før verden nåede den første milliard mennesker. To milliarder blev nået i 1927, tre milliarder i 1959, fire milliarder i 1974, fem milliarder i 1987 og seks milliarder i 1999.

Annonce
Den optimistiske prognose lyder på 10 milliarder i 2050, men det kan være flere. Forklaringen bag er positiv. 1900-tallet blev præget af ikke mindst lægevidenskabens fremgang. Omfattende vaccinationskampagner og bedre almen sundhed har betydet, at gennemsnitslevealderen for mennesker er forlænget betydeligt, mens børnedødeligheden er faldet.

Den engelske præst og videnskabsmand Thomas Robert Malthus forsøgte i slutningen af 1700-tallet at vise, at en befolkning vil have en tendens til at vokse hurtigere end fødevareressourcerne. Derfor mente han, at verden gik imod sin undergang med hungersnød og krige. Landbrugsudviklingen gjorde siden hans teori til skamme, og da særligt Kina i løbet af de seneste årtier indførte brutal befolkningsbegræsning med étbarnspolitik og påtvungne aborter ved flere børn, blev befolkningsudviklingen et problem, der ikke blev talt åbent om.

Men menneskeheden risikerer at formere sig til sin egen udslettelse. Der er isoleret set plads til mange flere, for det er ikke det enkelte menneske, der er et problem, men derimod dets adfærd og træk på klodens ressourcer. Én amerikaner forbruger således lige så meget som 32 kenyanere.

Menneskeheden har igennem historien evnet at reagere på de fleste udfordringer, kloden er blevet stillet over for. Men belastningen af klodens ressourcer tager til med flere mennesker, der alle har et ønske om øget velstand. Det kan planetens økosystem ikke holde til. Allerede nu lever vi i en tid med historisk stor udryddelse af plante- og dyrearter. Flere mennesker fylder mere, og de forbruger og forurener mere.

Svaret på udviklingen er langt større miljømæssig bæredygtighed i den rige verden og mindre befolkningstilvækst i den fattige. Vi i den rige verden skal lægge vor livsførsel om, mens den bedste form for langsigtet prævention også i u-landene er uddannelse af kvinder. Jo højere uddannelse, jo færre børn. bjer
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Tidligere ledere

Smagløs udstilling

Åbenhed om levende aborter

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​