Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio. til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.

I sit nye finanslovforslag lægger regeringen op til en betydelig forhøjelse af dansk udviklingsbistand

- Colourbox

22 debatindlæg Hold mig opdateret

I sit nye finanslovforslag lægger regeringen op til en betydelig forhøjelse af dansk udviklingsbistand

Efter flere år med besparelser på udviklingsbistanden lægger den nye regerings nu op til en dansk kursændring.

I det finanslovsforslag, regeringen fremlægger i den kommende uge, er der lagt op til at øge udviklingsbistanden med mere end en halv milliard kroner. Pengene er blandt andet øremærket til at afhjælpe sultkatastrofen på Afrikas Horn.

LÆS OGSÅ:
Minister vil lave uro med dansk bistand

Det beretter TV2 Nyhederne.

VK-regeringen valgte med støtte fra Dansk Folkeparti at fastfryse udviklingsbistanden på 15,2 milliarder kroner frem til 2013. Det gør den nye regering dog op med. Udviklingsbistanden skal stige med 234 millioner kroner i 2012 og derefter yderligere 366 millioner i 2013.

Annonce
- Det er et rigtig godt signal. Også til resten af verden. Vi lukker os ikke inde. Vi kigger ud i den store verden, siger udviklingsminister Christian Friis Bach (R) til TV2 Nyhederne.

Regeringen har som målsætning, at udviklingsbistanden fremover skal udgøre en procent af bruttonationalproduktet. Den har sikret flertal for lovændringen ved hjælp af Enhedslisten.

Udviklingsminister Christian Friis Bach (R) kalder det et godt signal at sende til verden, mens den tidligere udviklingsminister Søren Pind (V) ikke kan se, hvor pengene skal komme fra.

- Det er et mærkeligt signal, at man på den ene side siger, at vi ikke har råd til noget som helst. Vi knalder skatterne op. Og samtidig sender man penge af sted, når vi i forvejen har en af verdens højeste udviklingsbudgetter. Det er lidt mærkeligt, siger den tidligere udviklingsminister til TV2 Nyhederne.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.

Nederby Jessen, publiceret d.29/10 20:03 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Kristendemokraterne gik til valg på, at u-landsbistanden skal op på 1% af BNI. Derfor kan vi kun glæde os over, at regeringen med den nye finanslov vil øge bistandshjælpen.

Bjarne Nederby Jessen
Kristendemokraterne
Del Link

Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.

britt, publiceret d.30/10 09:16 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Hvis Danmark standser det vanvid, der begyndte for ca. 10 år siden, da Fogh besluttede, at vort lille land skal være en krigsførende nation, har vi rigeligt råd til at hjælpe fattige lande.
Selvfølgelig siger Pind, hvad han siger. Det kan ikke undre nogen.
Del Link

Sv. Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.

Jørgen Christensen, publiceret d.30/10 12:28 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
britt skrev:
Hvis Danmark standser det vanvid, der begyndte for ca. 10 år siden, da Fogh besluttede, at vort...


I tillæg er det også bemærkelsesværdigt, at begge parter tager som givet, det drejer sig om at sende "rigtige signaler". Altså at det offentlige har til opgave at udsende signaler. Det må jo betyde, at befolkningernen ikke består af mennesker, men robotter.

OK? Hvilken type menneske fremmes i sådan en kultur? Det korporative menneske, eller fascisten, er mit bud!
Del Link

Farisæisme

johanneså, publiceret d.30/10 13:18 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Den industrialiserede verden har sørget for at 4-doble befolkningen i Afrika i løbet af godt ½ århundrede ved at sende mad og medicin. Det betyder, at der i dag er flere sultende mennesker på dette kontinent, end der var mennesker midt i 1900-tallet. Vi er direkte ansvarlige for den aktuelle elendighed på grund af den hattedame-politik der har været ført og stadig bliver ført. Uden at forstå at Afrika er et særdeles ufrugtbart kontinent. Gid danskerne ville holde nallerne væk !.
Del Link

Farisæisme.

britt, publiceret d.30/10 14:17 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Johanneså skrev: "Gid danskerne ville holde nallerne væk!"
Konklusion og morale: "Survival of the fittest!"
Del Link

Sv. Farisæisme.

johanneså, publiceret d.30/10 15:12 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
britt skrev:
Johanneså skrev: "Gid danskerne ville holde nallerne væk!"
Konklusion og morale: "Survival...


Hvis verdensbefolkningen fortsætter med at vokse i det uendelige, så er der ingen der overlever.
Del Link

Sv. Farisæisme

Clausny, publiceret d.30/10 15:15 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
@JohannesÅ, Afrika er et meget frugtbart land, som sagtens kunne klare sig selv, hvis de ikke blev misregeret af korrupte regeringer. Der er frugtbar landbrugsjord, råstoffer en masse, fisk, olie og meget mere. Der er ingen saglig grund til at, Afrika ikke skulle kunne brødføre sig selv og i tillæg eksportere mad og råstoffer til os andre. Det skyldes udelukkende års misregimente. Som for eksempel Zimbabwe, der var stor eksportør af landbrugsvarer indtil Mugabe gik grassat.

Det er fuldstændigt meningsløst, at Danmark nu skal til at hælde 600 mill i sådanne misrøgtede lande. Man lærer ikke at klare sig selv ved at blive overdænget med gratis penge (jvf. det mest begavede land i verden, Gaza).

Det er absurd, specielt lige efter at Danmark lige har smadret et land, Libyen, som var veludviklet og klarede sig udmærket takket være en diktator, som havde udviklet sit land til folkets bedste. Hvis det havde været folkemorderne Mugabe og Sudans Bashir, så ville der være lidt mening i det.

Jeg er helt enig i, at Danmark bør holde nallerne væk, som du skriver. Men det kan politikere ikke. Det er den ene ting, de aldrig har lært ”at holde nallerne væk”. Deres grænseløse selvovervurdering tillader det ikke.


johanneså skrev:
Den industrialiserede verden har sørget for at 4-doble befolkningen i Afrika i løbet af godt ½...
Del Link

hvor lavt kan man synke?

pha, publiceret d.30/10 17:14 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Clausny skriver: "Det er absurd, specielt lige efter at Danmark lige har smadret et land, Libyen, som var veludviklet og klarede sig udmærket takket være en diktator, som havde udviklet sit land til folkets bedste"

Ja det er godt nok skrækkeligt, at Danmark helt alene har ryddet sådan en sand menneskeven af vejen - han gjorde jo ikke en kat fortræd!!!!
Det er sandelig nogle "høje" idealer, som Clausny har sig. Man kunne næsten mistænke ham for at leve i en helt anden verden, for den ligner da ikke meget den verden, som fængslede, torturerede og myrdede fra Libyen har befundet sig i i 40 år, og det med at Clausny's helt skulle have stukket ufattelige summer af landets penge i egen lomme, er jo nok det pure opspind og bagtalelse af det kære menneske, der så skammeligt er ryddet af vejen.
Del Link

Sv. hvor lavt kan man synke?

Nederby Jessen, publiceret d.30/10 17:52 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
PHA skrev:
Clausny skriver: "Det er absurd, specielt lige efter at Danmark lige har smadret et land,...


Jeg er meget enig med Clausny i, at vores danske forsvar ikke skulle have været brugt som angreb i Libyen - men vi har åbenbart hver sin indfaldsvinkel til sagen, for jeg bliver dybt rystet, når Clausny skriver: "Det er absurd, specielt lige efter at Danmark lige har smadret et land, Libyen, som var veludviklet og klarede sig udmærket takket være en diktator, som havde udviklet sit land til folkets bedste"

Her jeg meget enig med PHA i hans kommentar til Clausny´s indlæg.

Gadaffi var diktator og det har haft store omkostninger for en stor del af befolkningen. Og hans styre var bestemt ikke til folkets bedste. Det var jo derfor folket gjorde oprør mod diktatoren.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Sv. hvor lavt kan man synke?

johanneså, publiceret d.30/10 19:29 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Regeringen øger ulandsbistand med 600 mio.
Nederby Jessen skrev:
Det var jo derfor folket gjorde oprør mod diktatoren


Det var bestemt ikke folket der gjorde oprør:

http://politiken.dk/debat/signatur/ECE1435282/qatar-vandt-borgerkrigen-i-li...

Gaddafi var ikke en engel, men set i forhold til andre afrikanske diktatorer, så var han en filantrop. Libyen var et af de rigeste lande i Afrika. Olieindustrien var blevet nationaliseret. Der var gratis uddannelse, gratis sundhedspleje, gratis elektricitet, billige boliger og næsten ingen arbejdsløshed. Gaddafi var også i færd med at etablere en afrikansk valuta baseret på Libyens store guldreserver, der skulle kunne bruges alternativ til den amerikanske dollar (USD) i handel med olie:

http://www.inamibia.co.na/news-and-weather/15-africa/2372-was-gaddafi-reall...
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​