Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret

Søren Krarup.

- Jens Nørgaard Larsen/Scanpix

Emneord for denne artikel

FN | integration | konventioner | Grundloven | indfødsret | Søren Krarup
flexblock
4 debatindlæg Hold mig opdateret

De fremmedes nemme adgang til Danmark er blevet vigtigere end at sikre Danmark, skriver Søren Krarup

En af de sidste gange, jeg var i folketingssalen på Christiansborg, var onsdag den 1. juni.

Denne dag var jeg på vegne af Dansk Folkeparti ordfører på to forslag, jeg selv havde fremsat – det ene et lovforslag om ændring af paragraf 266 b i straffeloven – den såkaldte racismeparagraf – som jo er en ophævelse af ytringsfriheden her i landet, og hvor vi ønskede indsat et stk. 2 i loven, som sagde, at hvis der kan føres sandhedsbevis for det sagte, kan den person, som har sagt det, ikke dømmes.

LÆS OGSÅ:  Krarup: Indfødsret skal ikke kastes i grams

Hensigten var naturligvis et forsvar for ånds- og ytringsfrihed i fædrelandet. At tonen ikke må ophæve sagen. At ikke hvorledes du siger det, men hvad du siger, er afgørende.

Annonce
Det andet forslag var et beslutningsforslag om, at Folketinget skulle opsige den FN-konvention om begrænsning af statsløshed, som regeringen havde underskrevet i 1977 uden at gøre sig klart, hvad konventionen indebar. Det havde nemlig vist sig i forbindelse med lovforslaget om meddelelse af dansk indfødsret i efteråret 2010, at 35 palæstinensere, som ikke var berettiget til at få dansk indfødsret efter de regler, som Folketinget havde opstillet, fik det alligevel – på grund af FN-konventionen.

Men i Grundlovens paragraf 44 siges det ganske klart, at ”ingen udlænding kan få indfødsret uden ved lov”, og alene det danske Folketing er lovgiver i Danmark.

Altså begik Folketinget en grundlovsstridig handling, når det accepterede FN-konventionens forrang for Grundloven.

Altså må respekten for den danske grundlov – som ethvert folketingsmedlem har skrevet under på at ville holde – indebære, at denne FN-konvention opsiges.

DET BLEV EN LANG og ophidset debat, der fandt sted i folketingssalen den 1. juni. Og med overvældende flertal stemte Folketinget nej til forslaget om ændring af paragraf 266 b, idet kun Dansk Folkeparti og Liberal Alliance sagde ja til denne hævdelse af ytringsfriheden. Alle øvrige partier stemte nej. På samme måde med forslaget om at opsige FN-konventionen. Her sagde alle andre end Dansk Folkeparti nej til at hævde Grundlovens førsterang i Danmark. Alle øvrige fandt en FN-konvention vigtigere end Grundloven. Ingen over og ingen ved siden af FN.

Jeg vil ikke nægte, at jeg fandt dagens udfald ganske forstemmende. Det var jo ikke ligegyldigheder, vi stemte om. Siden 2001 havde jeg været næstformand i Folketingets Indfødsretsudvalg og ordfører på området, og gennem langt og slidsomt arbejde var det lykkedes at skabe en smule ordentlighed på dette nationalt set afgørende område. S-R-regeringen havde i 1990’erne uddelt dansk indfødsret til snart sagt enhver, der ville have det. Kriminalitet, offentlig gæld, manglende evne til at tale dansk – intet afskar fremmede fra at blive danske statsborgere. S-R-regeringen åbnede døren til Danmark på vid gab. Dansk indfødsret var åben for alle.

Jeg vil heller ikke nægte, at jeg var begyndt arbejdet i 2001 med at citere Grundtvig. Hans ord vedrørende dansk indfødsret var vi nogle stykker, der tillod os at tillægge afgørende betydning, og derfor strammede vi kraftigt kravene til dem, der kunne opnå dansk indfødsret. De skulle kunne tale ordentligt dansk, de måtte ikke være straffede, de måtte ikke have gæld til det offentlige, og de skulle ved en indfødsretsprøve dokumentere kendskab til dansk kultur, historie og samfundsforhold. Kravene skærpedes, fordi indfødsret er noget nationalt set ganske afgørende, og VOK-regeringen opnåede, at hvor 11.902 personer fik tildelt dansk statsborgerskab i 2001, var tallet i 2010 ændret til 3539 personer. At være dansk var ikke mere noget ligegyldigt. Eller i al korthed: national ansvarlighed – slet og ret.

PÅ DENNE BAGGRUND er det forstemmende at se, hvor ligeglad den nye S-SF-R-regering er med hensyn til at styre indvandringen til Danmark, og mest forstemmende og også for regeringen mest kompromitterende er dens forhold til indfødsretten. Her hedder det i regeringsgrundlaget side 54: ”Reglerne om statsborgerskab skal bruges aktivt til at fremme integration.”

Med andre ord: Det, der kaldes integration, er vigtigere end indfødsret. De fremmedes nemme adgang til Danmark er vigtigere end at sikre Danmark. Dette er meningen, og denne mening vil jeg ikke betænke mig på at kalde foragt for Danmark. Nej, integrationen skal naturligvis fastlægges i forhold til statsborgerskabet. Derfor bør integration også rettelig hedde assimilation, for skal man være dansker og dansk statsborger, skal man selvsagt assimileres i Danmark – altså være helt og fuldt dansker i retning af loyalitet, sprog, lovlydighed, adfærd og kundskaber.

Denne respekt for indfødsretten og dennne nationale ansvarlighed er nu afløst af foragten for Danmark. Det er slet ikke nogen tilfældighed, at den nye regering nedlægger Integrationsministeriet. En Karen Hækkerup (S) vil korse sig over Grundtvigs ord fra 1850 – selvom Grundlovens paragraf 44 er den samme i dag som dengang.

Vi andre kan kun ønske, at Karen Hækkerups magt over indfødsretten bliver kortvarig. For Danmarks skyld.

Søren Krarup er pastor emeritus og tidligere medlem af Folketinget og formand for Folketingets Indfødsretsudvalg for Dansk Folkeparti
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Krarup: nu er integration vigtigere end indfødsret.

David, publiceret d.14/11 16:00 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret
Heldigvis går der max. fire år inden det næste Folketingsvalg og det er nok begrænset, hvor megen skade denne regering kan nå at påføre vort land.
Vi kommer til at savne Søren Krarup i Folketinget; han har kæmpet utrætteligt for at bevare Danmark som et land, der er værd at leve i for vore efterkommere. Tak Krarup!
Del Link

savner ham ikke

pha, publiceret d.14/11 16:05 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret
David skriver: "Vi kommer til at savne Søren Krarup i Folketinget"

Nå? .....det vidste jeg slet ikke at "vi" gjorde. Personligt er der intet menneske, jeg lettere kan undvære end netop Søren Krarup.
Del Link

Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret

Mogens Højmark, publiceret d.14/11 16:05 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret
Citat:"Denne respekt for indfødsretten og dennne nationale ansvarlighed er nu afløst af foragten for Danmark."
Der, hvor jeg er mest uenig med hr. Krarup er, når han til stadighed forveksler national ansvarlighed med nationalisme.
Det klæder ikke debatten, at han taler om foragt for Danmark, når han tydeligvis foragter det demokratiske flertal.
Krarup ønsker ikke integration, han ønsker assimilering.
Grundtvig hævdede frihed for Loke så vel som for Thor. Jeg tror, han, Grundtvig, ville frabede sig at blive taget til indtægt for DF's form for danskhed.
mvh Mogens Højmark.
Del Link

Sv. Krarup: nu er integration vigtigere end indfødsret.

søren jessen, publiceret d.14/11 16:13 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Krarup: Nu er integration vigtigere end indfødsret
David skrev:
Heldigvis går der max. fire år inden det næste Folketingsvalg og det er nok begrænset, hvor megen...


Til gengæld har han ikke gjort ret meget for, at Danmark skulle være et land man kunne være stolt af at være borger i.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​