Kristian R. Skovmose |
14. november 2011
Generalsekretærerne Jens Ole Christensen fra Luthersk Mission og Mogens Kjær fra Danmission fører for tiden en offentlig debat om forståelsen af fokus og væsen i mission. Jeg føler trang til at komme med en kommentar i forhold til et af temaerne i debatspalterne
Lørdag den 5. november slår Jens Ole Christensen i opposition til Mogens Kjær fast, at ”fattigdomsbekæmpelse er ikke evangelium, men konsekvens”.
Mission Afrika (indtil 2008 Sudanmissionen) har i 100 år ført en intern dialog imellem de to missionssyn. Det, som siger, at evangeliet forkyndt i ord er det egentlige, mens det andet siger, at evangeliet forkyndes gennem både ord og handling.
De to medstiftere, sognepræst i Aalborg Anthon Pedersen og lægemissionær Niels H. Brønnum, udtrykte hver deres position. Førstnævnte sagde efter Brønnums ordination i Danmark i 1915, at denne var ”… forfremmet til det egentlige missionsarbejde”.
Brønnum formulerede fra en anden vinkel: ”Derfor er Lægegerningen ikke blot et Middel, hvorved man sættes i Stand til at udbrede Evangeliet; den er den direkte Herrens Gerning.” Historisk og aktuelt i dag. Det er afgørende for Mission Afrika og bør være det i al kristen mission, at enhver kristen mission står på to ben.
Mission Afrika startede i 2010 en visionsdebat og samlede alle vores partnere til et multilateralt partnerskabsmøde i Abuja i Nigeria. I forlængelse heraf har et udvalg under bestyrelsen gjort sig mange praktiske og missionsteologiske tanker.
At formulere Mission Afrikas missionssyn har været i centrum. To formuleringer fra arbejdet er en direkte kommentar til den stående missionsdebat, og jeg citerer:
”Mission Afrika tilstræber at have et holistisk missionssyn, hvor ord og handling er ligeværdige og uadskillelige sider af evangeliets forkyndelse”, og: ”Mission Afrika ønsker sammen med partnerne at bidrage til, at menigheder og kirker i Afrika og Danmark udvikler en missional tankegang og praksis.”
Inspireret af vores missions første fædre og ikke mindst af evangeliernes utallige beretninger om Jesus, der både taler på bjerget og helbreder mennesker, han møder, er der gode teologiske grunde til at fastholde, at evangeliet forkyndes i såvel ord som handling.
Det er den missionale tænkning, som vi håber på at få lov til at bringe og inspirere til som redskaber i Guds mission verden over.
Kristian R. Skovmose er generalsekretær i Mission Afrika