Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse

Chefredaktør på Kristeligt Dagblad Erik Bjerager mener, DR bør opprioritere programmerne om religion.

30 debatindlæg Hold mig opdateret

VIDEO: Danskerne er religiøse analfabeter, der har brug for religiøs dannelse. Derfor er det forkert af DR at marginalisere radioprogrammerne om religion, som det sker i øjeblikket, lyder det fra chefredaktør Erik Bjerager

DR's programmer om religion har været igennem en større omlægning, efter DR har mistet en radiokanal til Radio24syv.

Flere radioprogrammer er blevet halveret i sendetid, og den daglige Morgenandagt er helt fjernet fra almindelig FM-radio.

LÆS OGSÅ: Lytterne flygter fra DR's kirkelige programmer

DR's håndtering af religionsprogrammerne er dybt uheldig, mener chefredaktør på Kristeligt Dagblad Erik Bjerager. Omlægningen af programmerne har ført til, at lyttertallene for programmerne faldet med op til 80 procent.

Annonce
"Man kan lave en næsten selvopfyldende profeti og sige, at lytterne ikke interesserer sig for stoffet, og derfor får programmerne en dårligere placering. Til sidst ender det med, at programmerne helt forsvinder til trods for, at DR som public service-station har en forpligtigelse til at dække den danske kulturarv og herunder den kristne kulturarv," siger Erik Bjerager.

Han mener, at danskernes viden om religion er så lille, at der er alvorligt brug for, at en public service-station sender programmer om religion:

"Vi ved så lidt om religion. Vi er en form for religiøse analfabeter. Derfor løber vi også ind i mange problemer med de nye indvandrergrupper, der har andre trosretninger," siger Erik Bjerager.

Hør hele kommentaren om DR's omlægning af radioprogrammerne i denne video: LÆS OGSÅ: Lytterne flygter fra DR's kirkelige programmer

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Helt enig

Clausny, publiceret d.17/11 18:31 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
Helt enig med Erik Bjerager. Dog mener jeg, det er vigtigere med oplysning om kristendom end oplysning om religion.
Del Link

Uenig med Bjerager

John Nielsen, publiceret d.19/11 15:36 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
Jeg er uenig med Bjerager. Der er rigeligt med religiøse programmer - også på den nye kanal 24syv.
Derimod savner jeg flere videnskabelige udsendelser. F.eks. udsendelser, der ud fra evolutionsteorien kan belyse hvorfor mennesket har en moral, og hvorfor det i mange situationer handler altruistisk (næstekærligt). Dette begreb er jo ikke opfundet af de kristne, men har været praktiseret længe før Jesus blev født, og har sikkert været nødvendigt for menneskeartens overlevelse.
- Jeg er dog enig med Bjerager i, at dansk kultur skal tilgodeses i radioen, men jeg forstår ikke hvorfor han absolut skal lægge så megen vægt på kristendomsstoffet.- De mennesker der har et stort behov for det, kan da bare gå i kirke. Det er helt gratis, og man kan mange steder også gratis benytte kirkebil.
Del Link

Enig med Bjerager

Clausny, publiceret d.19/11 23:34 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
@John Nielsen, bland ikke religion og kristendom sammen. Netop for at undgå, at kristendom blot skal opfattes som een af mange livsfilosofier, skal den have særbehandling, have sit eget fag i skolen og eget program i medierne.

Men det kunne da være interessant også at høre programmer som du foreslår.
Specielt et program, der kunne belyse, hvorfor mennesket har en moral og enkelte gange handler altruistisk. Mon et sådant seriøst program overhovedet findes?

Jeg er i tvivl om næstekærlighed fandtes før kristendommen. I hvert fald ikke i det gamle Romerrige. Men det er da muligt.

John Nielsen skrev:
Jeg er uenig med Bjerager. Der er rigeligt med religiøse programmer - også på den nye kanal...
Del Link

Sv. Enig med Bjerager

Dillahunty, publiceret d.20/11 04:22 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
Clausny skrev:
Jeg er i tvivl om næstekærlighed fandtes før kristendommen.
Det er der ellers ingen grund til at tvivle på.

Netop for at undgå, at kristendom blot skal opfattes som een af mange livsfilosofier, skal den have særbehandling, have sit eget fag i skolen og eget program i medierne.

Det er vi så en hel del mennesker der gerne ser os frabedt.

Specielt et program, der kunne belyse, hvorfor mennesket har en moral og enkelte gange handler altruistisk. Mon et sådant seriøst program overhovedet findes?

Hvorvidt der er produceret tv-programmer omkring emnet, skal jeg ikke gøre mig klog på. Der er dog rigeligt mængder data tilgængelig på området til at de kan produceres.

Altruisme er ikke ligefrem noget specifikt kristent, hvilket heller ikke kan siges om det vi ville kalde for moralsk og etisk adfærd.
Del Link

Sv. Enig med Bjerager

Astor, publiceret d.20/11 09:42 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
Dillahunty skrev:
Clausny skrev: Jeg er i tvivl om næstekærlighed fandtes før kristendommen. Dillahunty skrev: Det er der ellers ingen grund til at tvivle på...


... og "beviset" herfor er vel, at bl.a Kun Fu Tze formulerede næstekærlighedsprincippet om at "du skal gøre mod andre..."osv flere århundreder f. Kr.
Del Link

Sv. Enig med Bjerager

Clausny, publiceret d.20/11 14:03 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
@Dillahunty, Du vil gerne have dig frabedt, at kristendom har særbehandling i skole og medier.
Børn kan blive fritaget fra kristendomsundervisning og du behøver ikke læse/lytte til programmer om kristendom. Så du har frit valg. Det ønsker vi andre også.

Moralsk og etisk adfærd har selvfølgelig altid eksisteret. Det væsentlige er, hvilken. - Men det er helt anden diskussion om godt og ondt.

I øvrigt er det ikke væsentligt for mig eller diskussionen, om næstekærlighed udelukkende eksisterer i kristendommen eller blev introduceret med denne. Jeg har blot aldrig mødt kravet "du skal elske dine fjender" andre steder end i kristendommen.

Dillahunty skrev:
Clausny skrev: Jeg er i tvivl om næstekærlighed fandtes før kristendommen. Det er der ellers...
Del Link

Sv. Uenig med Bjerager

Nederby Jessen, publiceret d.20/11 14:04 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
John Nielsen skrev:
Jeg er uenig med Bjerager. Der er rigeligt med religiøse programmer - også på den nye kanal...


Næstekærlighedsbegrebet er Gudgivent og har eksisteret siden verdens skabelse. Det er ganske enkelt indbygget i mennesket af Gud, Skaberen.

Du efterlyser videnskabelige programmer, der"der ud fra evolutionsteorien kan belyse hvorfor mennesket har en moral, og hvorfor det i mange situationer handler altruistisk (næstekærligt)." Disse udsendelser kommer næppe, for det lader sig ikke bevise. Det har med tro at gøre og her vil jeg henvise til Hebræerbrevet kapitel 11:1, hvor der står, at tro er overbevisning om ting, man ikke ser". Leg lidt med ordet overbevisning, over beviset. Tro er noget, der ligger over beviset.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Sv. Enig med Bjerager

Clausny, publiceret d.20/11 14:05 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
@Astor. Dit "bevis" har intet med næstekærlighed at gøre. Det er simpel fornuft. Eller forretning/handel, om du vil. "Noget for noget".

Astor skrev:
Dillahunty skrev: Clausny skrev: Jeg er i tvivl om næstekærlighed fandtes før kristendommen....
Del Link

En strid om ord

John Nielsen, publiceret d.20/11 14:57 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
@ Bjarne Nederby. Du skrev Næstekærlighedsbegrebet er Gudgivent og har eksisteret siden verdens skabelse. Det er ganske enkelt indbygget i mennesket af Gud, Skaberen.

Det er en strid om ord vi har. Jeg ser, at du indrømmer, at næstekærlighedsbegrebet altid har eksistret - altså også før Jesus blev født. Du siger, at det er gudgivet, hvilket jeg ikke kan acceptere, da jeg ikke tror på en skabende gud. Men jeg mener i stedet at næstekærlighedsprincippet kan forklares ud fra evolutionsteorien, thi hvis mennesket var ligeglad med andre og kun tænkte på sig selv i alle forhold, ja så havde menneskeracen ingen chance for at overleve. Menneskene har kun kunnet overleve fordi de passede på hinanden. - Men som sagt: jeg behøver ikke en historie om en gud, for at kunne indse det rigtige i næstekærlighedsprincippet.
Del Link

Sv. En strid om ord

Nederby Jessen, publiceret d.20/11 15:22 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Bjerager: DR skal give danskerne religiøs dannelse
John Nielsen skrev:
@ Bjarne Nederby. Du skrev Næstekærlighedsbegrebet er Gudgivent og har eksisteret siden verdens...


Som sagt John Nielsen, tro er overbevisning, altså over beviset - og jeg behøver ikke mere og tvivler stadig på, at du kan finde videnskabelige beviser for næstekærligheden. Næstekærlighed er som sagt noget Gudgivent, der er indbygget i os og næstekærlighed lader sig ikke sådan måle og veje.

Men bliv du bare i din "tro" - jeg kan ikke rokkes fra min.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​