Jens Ulrich Pedersen skriver fra Spanien skriver fra Spanien |
19. november 2011
Det socialistiske regeringsparti i Spanien står til i morgen at få det dårligste valgresultat i nyere tid
Alt tyder på, at Spanien står over for et systemskifte efter knap otte år med socialdemokratisk styre. Går det, som alle meningsmålinger forudser, vinder det konservative parti Popular en så stor sejr ved søndagens valg, at den 56-årige partileder, Mariano Rajoy, kan regere med et komfortabelt mandatflertal i kongressen.
LÆS OGSÅ: Spanien rutsjer fra mirakel til misereMålinger giver Partido Popular 40-45 procent af stemmerne svarende til 188-194 mandater i den 350 sæder store folkeforsamling. Det hidtidige socialistiske regeringsparti, PSOE, lukker og slukker med mindre end 30 procent af stemmerne, det dårligste resultat i nyere demokratisk tid.
Den økonomiske krise og dens sviende tal er en klar medspiller for de konservative og modspiller for socialisterne: Fem millioner spaniere, mere end hver femte i den arbejdsdygtige alder, er uden job. Den private og den offentlige gæld bliver ved med at vokse. Det offentlige underskud bliver efter alt at dømme højere i år end de seks procent, regeringen har spået. Og Spanien kan meget vel blive næste offer for den europæiske gældskrise.
”Valget handler kun om én ting, nemlig om spanierne vil fortsætte med disse tal og udsigter, eller om de ønsker, at tingene bedres.”
Så enkelt opsummerer den sandsynlige sejrherre sit budskab, som han med dreven retorik har sørget for at gentage ved hvert eneste vælgermøde i de seneste uger. Rajoy, der var både minister og viceregeringschef i den konservative regering fra 1996 til 2004, mener, at løsningen hedder ”tillid”, og han lover at gennemføre flere reformer for at rette den spanske skude op.
Socialistpartiets spidskandidat, tidligere indenrigsminister Alfredo Pérez Rubalcaba, siger, at den afgående regering har gjort meget for at afbøde krisen, som ikke alene er et spansk fænomen. Og han beskylder sin modstander for at have en skjult dagsorden, som blandt andet indeholder nedskæringer af pensioner og dagpenge.
Krisen og den nærmest kollektive depressive stemning ventes at få et rekordstort antal spaniere til at blive hjemme i sofaen. Dem har Rubalcaba forsøgt at vække ved at skrue op for vælgermøderne i de seneste dage. Men hans kamp synes lige så svær at vinde som den, romanfiguren Don Quijote udkæmpede mod vindmøller.
udland@k.dk