Nikolaj Krak |
23. november 2011
Næsten alle lyttere af DR’s morgenandagt i radioen er over 60 år. Derfor lancerer DR og folkekirken i dag en andagt til mobilen, der skal give unge et pusterum i hverdagen
Da DR og folkekirken i marts måned granskede en lytterundersøgelse af det daglige radioprogram Morgenandagten, kunne de se, at der stort set kun sad gråhårede mennesker bag højtalerne. 87 procent af lytterne var ældre end 60 år. Og gennemsnitsalderen var stigende.
Den udvikling prøver DR og folkekirken nu i fællesskab at gøre op med, når de i dag lancerer en daglig andagt på folkekirkens hjemmeside folkekirken.dk og til mobiltelefoner, de såkaldte smartphones.
LÆS OGSÅ: Morgenandagt er ikke med på programoversigtAndagten lanceres blot få uger efter, at DR flyttede radioens morgenandagt fra den almindelige FM-radio over til digital radio. En beslutning, der har fået programmets lyttertal til at falde voldsomt og har ført til, at DR er blevet kritiseret for at nedprioritere de kirkelige programmer.
Den nye mobilandagt er et supplement til radioens morgenandagt og hedder ”Dagens ord”. Andagten er specielt udtænkt til at give et åndeligt åndehul til de unge i 20’erne og 30’erne.
”Vi må erkende, at radioens morgenandagt ikke i sig selv lever op til folkekirkens pligt til at formidle bredt til alle danskere. Derfor må vi tage udfordringen op om at formidle på nye måder. Ellers ender det med, at vi stille og roligt må afvikle programmerne, fordi der ikke kommer nye lyttere til,” siger Ellen Aagaard Petersen, redaktør på folkekirken.dk og en af hovedkræfterne bag ”Dagens ord”.
Udfordringen med at fange de yngre lyttere har fået kirken og DR til at begive sig ud på de nye medier. Andagten ”Dagens ord” er et gratis program til mobiltelefonen, der består af en salme, en bøn, en velsignelse og en video, hvor en præst holder en kort tale. Hver dag kommer der en ny video og en ny salme sunget af Folkekirkens Ungdomskor. Samtidig kan man skrive en bøn og sende præstens velsignelse videre til sine venner.
Pointen med andagten er, at man kan sammensætte den, som man vil, og bruge den på den måde, man har lyst til, forklarer Ellen Aagaard Petersen.
”Vi lever ikke længere i en fælles ugerytme, hvor alle gør det samme på samme tid. Derfor gør vi stoffet tilgængeligt for folk, når de har den lille pause, hvor de trænger til at være sig selv og trække sig ud af ræset,” siger Ellen Aagaard Petersen.
LÆS OGSÅ: 10 kristne apps til din smartphoneUd over at kunne hentes til mobiltelefonen, findes ”Dagens ord” også på DR’s og folkekirkens hjemmeside. Selvom andagten lanceres i dag, går der dog nogle uger endnu, inden udgaven til mobiltelefonen er klar.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad